Портал працює у тестовому режимі. Приймаємо зауваження або пропозиції
Налаштувати вигляд

Розмір тексту

Відступи між буквами

Колір

Історії успіху

Цифрова доступність для освітян. Як програма Teachers Internship змінила підхід до викладання

23.09.2024, 10:20
Story Image

ІТ-компанія EPAM Ukraine, як учасник спільноти «Бізнес без бар'єрів», створює можливості для навчання вчителів та викладачів освітніх закладів. Експерти компанії допомагають їм не лише покращувати технічні знання та дізнаватися більше про індустрію, але й опановувати навички цифрової доступності. Надалі вчителі зможуть ділитися набутими знаннями зі своїми студентами або інтегрувати їх у навчальні програми.

Зокрема, у 2017 році спільно з Асоціацією IT Ukraine було започатковано програму Teachers Internship. Вже понад вісім років вона допомагає викладачам вищих і середніх навчальних закладів оновити свої знання, поглибити навички у технічних дисциплінах, опанувати нові методи викладання та зрозуміти, як працює ІТ-компанія зсередини. 

 

Про Teachers Internship

Щороку Teachers Internship оновлюється, щоб врахувати нові тенденції та виклики сьогодення. Цього літа стартував черговий потік програми, мета якого — не лише зміцнити зв’язок між освітянами та ІТ-індустрією, а й допомогти з опануванням навичок цифрової доступності. Зважаючи на стрімке зростання кількості людей з інвалідністю, викладання цих умінь учням і студентам уже зараз є критично важливим. Це допоможе підготувати нове покоління фахівців до створення доступного цифрового середовища, яке відповідатиме потребам усіх користувачів.

Цьогорічне безоплатне стажування тривало місяць. Програма складалася з двох основних частин. Перша включала понад 32 лекції та воркшопи, де учасники ознайомилися з основами цифрової безбар’єрності, її значенням та стандартами. Освітяни тестували сайти на відповідність стандартам доступності, виконуючи завдання в реальному часі. Крім цього, учасникам пропонували опанувати проєктний менеджмент, бізнес-аналіз, DevOps, дизайн, Front-end, Back-end та різні напрями тестування.

Друга частина програми була присвячена практичному застосуванню отриманих знань. Учасники, поділені на групи за технічними ролями, працювали над розробкою сайтів для уявних навчальних закладів. Загалом навчання пройшли 165 осіб. Десять команд працювали над проєктами, з яких сім — представили фінальні результати.

Ірина Хазівалієва, спеціалістка з розвитку талантів в EPAM Україна, зазначила: «Навіть ті, хто не презентував проєктну частину зазначали, що будуть використовувати навички цифрової доступності як один з критеріїв при перевірці дипломних робіт своїх студентів. І це вже великий крок».

До програми долучилось 27 досвідчених менторів з EPAM. Учасникам програми було поставлено завдання реалізувати проєкти, які б відповідали рівню мінімум або максимум серед вимог цифрової безбар’єрності. Зокрема, чи використовували screen reader (програми читання з екрана), чи були враховані accessibility evaluation tools (інструменти для тестування вебдоступності), чи перевірили навігацію за допомогою клавіатури, контрасти кольорів тощо. Надані для навчання матеріали містили посилання на WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) та допомагали учасникам орієнтуватися у вимогах до доступності сайтів. Воркшопи з Front-End і дизайну додатково висвітлили методики інтеграції доступності, розкриваючи, як ці практики впроваджуються в реальних проєктах. Наприкінці всі учасники отримали сертифікати від ЕРАМ та Асоціації «IT Ukraine».

Олексій Булгаков — викладач Національного технічного університету «Харківського політехнічного інституту». Його спеціалізація стосується енергоефективності, а основна професія — незалежний енергоаудитор.

Олексій зазначає: «На програмі я обрав Front-End напрям. Дотримання принципів доступності дуже орієнтоване на Front-End, оскільки це стосується взаємодії користувача з інтерфейсом продукту. Ми детально вивчили, як забезпечити можливість користування застосунком виключно з клавіатури, коли мишкою користуватися неможливо, та як зробити контент вебсторінок доступним для людей з порушеннями зору. Наприклад, screen readers зчитують контент сторінок, але важливо правильно їх структурувати заздалегідь. Тестувальники серйозно підійшли до питання контрастності, що важливо для людей із порушеннями зору. Вони перевірили кожен елемент сторінки на відповідність вимогам щодо контрастності тексту та фону. Це значно ускладнювало розробку, навіть з урахуванням використання готових бібліотек UI-компонентів. З боку EPAM було дуже професійно підготовлено детальне технічне завдання та вимоги до проєкту, які включали всі аспекти, пов’язані з цифровою доступністю». 

«Основи цифрової доступності» є частиною соціальних проєктів EPAM, які мають на меті зменшити бар’єри на шляху до якісної освіти для дорослих і молоді. Цього року експерти EPAM Україна провели цикл лекцій для студентів вищих навчальних закладів, майбутніх ІТ-фахівців, присвячених темі безбар’єрності та цифрової доступності. Подібні заходи вже відбулись в університетах Дніпра, Києва та Львова. В планах — ще більше просвітницьких подій.

«Бізнес без бар’єрів» — спільнота компаній, об'єднаних навколо ініціативи першої леді Олени Зеленської «Без бар’єрів», спрямованої на створення рівних можливостей для всіх українців.
 
ГО «Безбар’єрність»
Історія від
ГО «Безбар’єрність»
Центр координації експертизи та промоції безбар’єрності
Інші історії
logo
Бізнес без бар'єрів
Як бізнесу стати інклюзивним та брати на роботу людей з інвалідністю?
Різноманіття — це факт, інклюзивність — це вибір. І цей вибір роблять все більше бізнесів, які розуміють, що чим різноманітніша команда — тим відповідальнішими вони стають, тим більше переваг вони отримують. Які ж кроки потрібно зробити власникам та менеджерам компаній, що вирішили стати на шлях безбар’єрності?
logo
Бізнес без бар'єрів
Технології без бар’єрів: над чим у SoftServe працює команда інженерів з порушеннями зору
Вже понад рік в SoftServe працює відділ Accessibility Service, в якому — восьмеро осіб, п’ятеро з яких мають порушення зору. Відділ займається тестуванням вебресурсів, програм та мобільних додатків на доступність для людей з інвалідністю.
logo
Бізнес без бар'єрів
SOCAR у воєнний час впроваджує ініціативи підтримки українців
SOCAR Energy Ukraine, як і раніше, надає підтримку мирним жителям, дітям, лікарям та співробітникам ДСНС, а останнім часом у компанії з'явились нові важливі проєкти.
logo
Бізнес без бар'єрів
Безбарʼєрна залізниця: від застарілої інфраструктури до сучасних інклюзивних рішень
Програма, започаткована в 2023 році, орієнтована на впровадження найкращих світових стандартів для створення безбар'єрного середовища та послуг.