Портал працює у тестовому режимі. Приймаємо зауваження або пропозиції
Налаштувати вигляд

Розмір тексту

Відступи між буквами

Колір

Історії успіху

Ягідний кооператив «Файна поляна»: випускники акселераційної програми Impact Business об’єднали фермерів і залучають громаду та ВПО до агропідприємництва

10.01.2024, 09:00
Story Image

У грудні 2023 року відбувся фінал акселераційної програми Impact Business. До проєкту долучилися підприємства, які прагнули створити або розвивати бізнес із тривалим потужним соціальним впливом. Після 9 місяців навчання учасники презентували свої проєкти інвесторам. За результатами Demo Day двоє випускників — сільськогосподарський кооператив «Файна поляна» та компанія «Україна без сміття» — отримали гранти на розвиток на суму 20 000 євро. У матеріалі розповідаємо про історію успіху «Файної поляни», яка вже подолала тернистий шлях із численними викликами та має амбітні плани розвитку.

 

З чого все почалось

Ягідний кооператив «Файна поляна» почав свою діяльність у 2015 році. Тоді Василь Мартюк, ветеран АТО та засновник фермерського господарства ФАМА, ініціював створити об’єднання сільськогосподарських виробників, де кожен з учасників зміг би допомагати один одному у вирощуванні та продажі малини. 

Проте від самого початку проєкт «Файна поляна» був дещо більшим за просте промислове вирощування ягід. Засновники кооперативу, який працює у семи ОТГ Тернопільської області, чітко розуміли проблематику українських сіл: брак сучасного агротехнічного досвіду, відсутність переробних потужностей, трудова міграція тощо. «Файна поляна» — проєкт, який дає можливість людям заробити на своїй землі, покращити становище громад, скоротити міграцію. Основним напрямком діяльності для підприємства стало сприяння у вирощуванні малини, суниці, обліпихи, смородини, бузини, а згодом — заморозка, доробка та реалізація різної ягідної продукції.

У 2021-му кооператив вже налічував близько 500 учасників, ми зібрали сукупно понад 400 тонн ягід. Ми розуміли, що людям дуже важливо дати стимул для розвитку власної справи та системного заробітку. Саме тому приділяємо значну увагу навчанню технології вирощування ягідних культур і щороку розширюємо асортимент.
Тарас Андрійчук, голова правління СК «Файна Поляна»

 

З початком повномасштабного вторгнення кооператив активно долучився до інтеграції внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Так, наприклад, учасники кооперативу на своїх приватних ділянках у сезон залучають до збору врожаю близько однієї тисячі осіб, серед них — частина ВПО. За 2 роки повномасштабної війни зібрано та реалізовано понад 1 200 тонн ягід, а кількість учасників кооперативу зросла до 70 осіб. 

Окрім цього вдалося налагодити співпрацю з понад 500 домогосподарствами. Загалом з початку існування кооперативу бюджети таких домогосподарств поповнились на суму більше ніж 110 млн грн. 

Члени кооперативу розвиваються паралельно із нами. Маємо уже 2 фермерські господарства, 8 членів кооперативу зареєструвались як ФОПи, ті що збільшують насадження теж планують реєструвати свої ФГ/ФОП. В самому кооперативі теж щороку збільшується кількість працівників. Навколо нас розвиваються й інші напрямки. Зокрема у 2023 році у сезон ми вели співпрацю із 9 водіями з власним транспортом, які забезпечували логістику сировини для членів кооперативу. 
Тарас Андрійчук, голова правління СК «Файна Поляна»

 

Вплив акселераційної програми Impact Business

Попри всі досягнення, кооператорам був необхідний поштовх і нові знання для подальшого розвитку. Учасники «Файна Поляна» від самого початку свого існування розділяли і впроваджували цінності імпакт-бізнесу. Адже дуже важливо забезпечувати поєднання бізнес-складової (у вигляді прибутку) з розв'язанням соціальної проблеми й масштабуванням соціального впливу компанії. Це особливо актуально зараз, коли в країні налічується 7 млн вимушених переселенців, третина з яких вимушена рятуватися від жахів війни у селах. Тому «Файна поляна» охоче долучилась до участі в акселераційній програмі Impact Business.

Завдяки Impact Business ми без перебільшення виходимо на новий рівень розвитку. Ми викристалізували нашу Візію та Місію — тепер це наші дороговкази для прийняття ключових рішень. На їхній основі корегуємо стратегію розвитку та перебудовуємо систему управління. 
Василь Мартюк, співзасновник СК «Файна Поляна»

 

На що витратять грант

Попри проблеми та труднощі через війну з росією, в планах «Файної поляни» — збільшення пропускної здатності сортувального цеху та потужностей заморозки до 20 тонн/добу. А також кооператив планує продовження і посилення освітньої роботи із місцевими домогосподарствами щодо впровадження сучасних агротехнологій, диверсифікації вирощування різних маржинальних плодово-ягідних культур та міжнародним принципам кооперації. 

Завдяки отриманому гранту ми швидше розширимо виробничі потужності по доробці ягід та допоможемо економічному розвитку ще більшої кількості сільських родин.
Василь Мартюк, співзасновник СК «Файна Поляна»

 

За словами Василя Мартюка, ключовим пріоритетами для кооперативу, окрім бізнес-цілей, є розширення можливостей для жителів сільських територій заробляти на своїй землі, зменшити еміграцію та зрощувати український середній клас шляхом розвитку сімейного ягідного фермерства та кооперації.

Довідково:

  • Акселераційна програма Impact Business була вперше представлена в січні 2023 року в Давосі. Програма містила 11 модулів теоретичного курсу, обмін інформацією з понад 30 менторами й експертами, а також практичне застосування здобутих знань. Під час проходження програми бізнеси ознайомилися з тонкощами імпакт-економіки та розвинули навички, необхідні для інтеграції соціального складника у свою бізнес-стратегію.
  • Акселераційна програма Impact Business ініційована Impact Force, реалізована у партнерстві з SILab Ukraine та за підтримки Міністерства цифрової трансформації України, Офісу з розвитку підприємництва та експорту і національного проєкту Дія.Бізнес.
  • Грантове забезпечення в межах проєкту надано Українським соціальним венчурним фондом за програмою Collaborate for Impact, що фінансується Європейським Союзом і реалізується у партнерстві з Impact Europe.
Impact Business
Історія від
Impact Business
Акселераційна програма
Інші історії
Всі історії
logo
Історії успіху
Зміцнення партнерства та вплив BIOFACH на експортну історію Поділляагробізнес
Компанія «Поділляагробізнес» створена у 2015 році на Вінниччині й на початку своєї діяльності займалася виробництвом та експортом борошна й пшеничної висівки.
Історії успіху
Як навчання за програмою «Train the Trainers 2.0» допомогло відкрити власну консалтингову компанію
Оксана Старостіна працювала у великій компанії з виробництва кондитерських виробів і паралельно навчалася за інтенсивною довгостроковою програмою «Train the Trainers 2.0» (нова назва з 2023 року — Export Consultants Mastery) для експортних консультантів.
logo
Історії успіху
Компанія «Україна без сміття»: як випускники акселераційної програми Impact Business заробляють на смітті та привчають українців до сортування відходів
logo
Історії успіху
Impact Business: творити зміни може кожний
23 учасники акселераційної програми Impact Business своїми історіями та прикладом доводять — можливості робити позитивні зміни й мати помітний соціальний вплив не залежать від розміру компанії чи галузі, в якій вона працює.