У грудні 2023 року відбувся фінал акселераційної програми Impact Business. До проєкту долучилися підприємства, які прагнули створити або розвивати бізнес із тривалим потужним соціальним впливом. Після 9 місяців навчання учасники презентували свої проєкти інвесторам. За результатами Demo Day двоє випускників — сільськогосподарський кооператив «Файна поляна» та компанія «Україна без сміття» — отримали гранти на розвиток на суму 20 000 євро. У матеріалі розповідаємо про історію успіху «Файної поляни», яка вже подолала тернистий шлях із численними викликами та має амбітні плани розвитку.
З чого все почалось
Ягідний кооператив «Файна поляна» почав свою діяльність у 2015 році. Тоді Василь Мартюк, ветеран АТО та засновник фермерського господарства ФАМА, ініціював створити об’єднання сільськогосподарських виробників, де кожен з учасників зміг би допомагати один одному у вирощуванні та продажі малини.
Проте від самого початку проєкт «Файна поляна» був дещо більшим за просте промислове вирощування ягід. Засновники кооперативу, який працює у семи ОТГ Тернопільської області, чітко розуміли проблематику українських сіл: брак сучасного агротехнічного досвіду, відсутність переробних потужностей, трудова міграція тощо. «Файна поляна» — проєкт, який дає можливість людям заробити на своїй землі, покращити становище громад, скоротити міграцію. Основним напрямком діяльності для підприємства стало сприяння у вирощуванні малини, суниці, обліпихи, смородини, бузини, а згодом — заморозка, доробка та реалізація різної ягідної продукції.
З початком повномасштабного вторгнення кооператив активно долучився до інтеграції внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Так, наприклад, учасники кооперативу на своїх приватних ділянках у сезон залучають до збору врожаю близько однієї тисячі осіб, серед них — частина ВПО. За 2 роки повномасштабної війни зібрано та реалізовано понад 1 200 тонн ягід, а кількість учасників кооперативу зросла до 70 осіб.
Окрім цього вдалося налагодити співпрацю з понад 500 домогосподарствами. Загалом з початку існування кооперативу бюджети таких домогосподарств поповнились на суму більше ніж 110 млн грн.
Вплив акселераційної програми Impact Business
Попри всі досягнення, кооператорам був необхідний поштовх і нові знання для подальшого розвитку. Учасники «Файна Поляна» від самого початку свого існування розділяли і впроваджували цінності імпакт-бізнесу. Адже дуже важливо забезпечувати поєднання бізнес-складової (у вигляді прибутку) з розв'язанням соціальної проблеми й масштабуванням соціального впливу компанії. Це особливо актуально зараз, коли в країні налічується 7 млн вимушених переселенців, третина з яких вимушена рятуватися від жахів війни у селах. Тому «Файна поляна» охоче долучилась до участі в акселераційній програмі Impact Business.
На що витратять грант
Попри проблеми та труднощі через війну з росією, в планах «Файної поляни» — збільшення пропускної здатності сортувального цеху та потужностей заморозки до 20 тонн/добу. А також кооператив планує продовження і посилення освітньої роботи із місцевими домогосподарствами щодо впровадження сучасних агротехнологій, диверсифікації вирощування різних маржинальних плодово-ягідних культур та міжнародним принципам кооперації.
За словами Василя Мартюка, ключовим пріоритетами для кооперативу, окрім бізнес-цілей, є розширення можливостей для жителів сільських територій заробляти на своїй землі, зменшити еміграцію та зрощувати український середній клас шляхом розвитку сімейного ягідного фермерства та кооперації.