Налаштувати вигляд

Розмір тексту

Відступи між буквами

Колір

Історії успіху

Як українські імпакт-стартапи розвивають різні галузі бізнесу

10.03.2025, 12:13

Соціальні підприємства відрізняються від традиційного бізнесу тим, що окрім заробітку, прагнуть своєю діяльність розв'язувати важливі проблеми суспільства та навколишнього середовища — від працевлаштування вразливих груп населення й розвитку інфраструктури громади до зменшення негативного впливу на довкілля й використання вторинної сировини.

 

Саме для таких стартапів і бізнесів було створено Impact Business Accelerator, який ось уже два роки поспіль допомагає компаніям ставати більш соціальними, інтегрувати імпакт-складову у стратегію розвитку, розробити чіткий фінансовий і комунікаційний план та, найголовніше, масштабувати свій позитивний вплив.

 

Магніт для творців змін

Акселератор у 2023 році запустила громадська організація Impact Force у партнерстві з SILab Ukraine. У 2024 відбувся другий сезон за підтримки Міністерства цифрової трансформації України, Офісу з розвитку підприємництва та експорту і національного проєкту Дія.Бізнес, Міністерства іноземних справ Латвії, платформи соціальних інновацій New Door, Українського соціального венчурного фонду.

У програмі взяло участь 440 компаній, з яких було відібрано 40 найактивніших та найперспективніших у сфері соціального впливу. Вони не тільки пройшли поглиблене навчання, яке складалося з 10 модулів та 9 ексклюзивних воркшопів, а й отримали менторську підтримку від провідних міжнародних експертів у галузі соціального підприємництва, фінансів, менеджменту, маркетингу та комунікацій.

Склад учасників Impact Business Accelerator 2024 переконливо свідчить: не важливо, в якій галузі ви працюєте, можливість для імпакту знайдеться завжди. Це може бути виробництво інтерактивного одягу, створення цифрових меморіалів або допомога з пошуком фінансування. Саме цим займаються компанії PatchEraBank of Memories та  Oh My Grant.

 

PatchEra: шлях від військового спорядження до інтерактивного одягу для дітей

Для багатьох українців життя розділилося на до 24 лютого 2022 року та після. До повномасштабного вторгнення Юрій Русанов із Запоріжжя був успішним підприємцем, який займався виробництвом спорядження для мисливців та рибалок. У непрості часи для України він разом із бізнес-партнером Романом Левицьким швидко ухвалив рішення: переорієнтувати своє підприємство на потреби військових. Так народився бренд «ТТХ», що спеціалізується на військовому спорядженні. Сьогодні асортимент компанії налічує 398 одиниць товару. «ТТХ» виробляє п’ять основних груп продукції: одяг, тактичне спорядження, сумки та рюкзаки, чохли для зброї та ремені. Крім того, компанія постачає шоломи та тактичні окуляри.

У 2024 році народилася нова ідея бізнесу із соціальною складовою — PatchEra. Це стартап, що виробляє інтерактивний одяг з велкро панелями для змінних патчів. Основна продукція — дитячі та молодіжні кофти, що дозволяють виражати індивідуальність та емоції завдяки можливості змінювати патчі. Головна мета стартапу — допомогти дітям із мовними бар’єрами легше комунікувати з оточенням, визначати та виражати емоції. Наразі компанія має виробничі потужності, що дозволяють виготовляти на місяць 2 000 кофт і понад 5 000 патчів з різними зображеннями та написами.

«PatchEra — це не просто одяг, а інструмент для соціалізації, що допомагає дітям почуватися впевненіше у спілкуванні та взаємодії з навколишнім світом. Наш інноваційний підхід дозволяє поєднати стиль, соціалізацію, інклюзію та самовираження», — розповідає співзасновник та СЕО компанії Юрій Русанов.

My image

 

Oh My Grant: гід у пошуку фінансування

Історія цього стартапу почалася влітку 2022 року, коли його майбутній засновник Андрій Гусак почав на волонтерських засадах залучати кошти на виробництво ударних БПЛА. Згодом зрозумів, що суперскіл знаходити джерела фінансування потрібен багатьом класним проєктам і він разом із командою може бути корисним у цьому. Йдеться про дослідження та пошук відповідних грантів та підготовку грантових заявок.

Ідея спрацювала на «відмінно». За останні півтора року команда Oh My Grant допомогла 11 клієнтам (серед них і бізнеси, і неприбуткові організації) виграти 25 грантів на загальну суму понад 2 млн доларів США.

«Ми постійно тримаємо руку на пульсі. Загалом тенденція імпакт-бізнесу (чи принаймні CSR як обов’язкової складової), зараз набирає оберти. І ми не лишилися осторонь. Бо весь наш бізнес — це імпакт. І його успіх напряму залежить від того, скільки позитивних змін ми принесли», — каже засновник та СЕО стартапу Андрій Гусак.

У найближчих планах подальше вдосконалення ШІ-моделі OMG Tetra для написання та оцінки грантових пропозицій. У середньостроковій перспективі — реліз грантрайтингової платформи, яка працюватиме виключно на винагороді за виграш. За оцінками засновників стартапу, це дозволить підготувати близько 750 переможних заявок на суму 60 млн доларів США за наступні 3 роки. А кожен виграний грант — це прямий внесок у вирішення конкретної соціальної проблеми: чи то розвиток бізнесу, допомога вразливим верствам населення, захист довкілля, підтримка освіти або культури, чи то будь-яка інша ініціатива, спрямована на покращення життя суспільства.

My image

 

Bank of Memories: шанс на цифрове безсмертя

Ідея проєкту Bank of Memories виникла в Андрія Меланчика, коли він дізнався про невиліковну хворобу своєї матері й захотів зберегти пам’ять про неї для онуків. Задля цього він створив додаток, який імпортує дані з різних ресурсів в один родинний хаб для того, щоб вся важлива інформація про людину, її «цифровий слід» був збережений і доступний родині та близьким людям.

«Всі люди у світі зберігають свої дорогоцінні цифрові спогади й активи в мінімум 7-10 різних сервісах, що досить безсистемно і ненадійно. Коли людина йде з життя, доступи втрачаються і дуже важко повернути крихкий цифровий актив. Часто трапляються випадки, коли у родини залишилося тільки 4 фотографії про рідну людину, бо до всього іншого немає доступу», — згадує співзасновниця сервісу Ірина Савицька.

Цифровий меморіал, який планувався як фінальна функція сервісу, став популярним в Україні. Створений спочатку для особистих потреб, він швидко перетворився на важливий інструмент для вшанування пам'яті загиблих воїнів.

Засновники Bank of Memories створили ГО «Спогади України», щоб допомагати родинам, які втратили близьких на війні, та адвокатувати питання гідного вшанування пам'яті.

Цифрові меморіали вже є в 16 областях України. 1 000 родин отримали фільми, прив’язані до фізичних меморіалів, фото, книг, які можна переглянути прямо з екрана смартфона, а також онлайн.

«Такий вид збереження спадку і вшанування пам’яті є більш інформативним і надихаючим. Працюючи з родинами, ми зрозуміли, що такі фільми мають терапевтичний ефект для родин і побратимів. Через розповідь про Героя вивільнюється величезний біль, який сидів в душі», — наголошує Ірина Савицька.

За словами розробників, незабаром буде доступна нова безоплатна версія Bank of Memories, в якій можна буде створювати не тільки меморіальні фільми, а й будувати родинні дерева, автоматично завантажувати важливу інформацію, сортувати та передавати у спадок.

My image

 

Що компаніям дала участь у програмі?

Учасники Impact Business Accelerator отримали не лише цінні знання та навички, але й можливість переосмислити свої бізнес-моделі, інтегрувавши в них імпакт-складову. Акселератор став платформою для обміну досвідом, налагодження зв'язків та отримання менторської підтримки від провідних експертів. Для кожного з учасників програма стала важливим кроком на шляху до масштабування позитивного впливу та досягнення стійкого розвитку.

Для PatchEra програма дала глибше розуміння того, як влаштований соціальний бізнес і які інструменти можна використовувати, аби зробити його стійкішим та збільшити соціальний вплив. За словами Юрія Русанова, за час участі у програмі компанія розробила імпакт-стратегію, яка враховує як фінансові показники, так й ключові показники ефективності соціального внеску, й тепер готова до стрімкого розвитку та масштабування.

Oh My Grant досягли в акселераторі результатів, які перевершили очікування:

«За програму ми отримали 12 сесій та вебінарів по 4+ години, понад 10 зустрічей сам на сам з нашими менторами по імпакту та фінансам, а також 8 особистих зустрічей зі світовими експертами, які поділилися дійсно потрібними саме нам інсайтами та допомогли закрити прогалини. Крім того, ми розширили своє коло нетворку та надихнулися проєктами колег. А кілька з них стали нашими клієнтами», — розповідає Андрій Гусак.

Bank of Memories пішли навчатися, бо побачили, що їхня діяльність приносить користь суспільству:

«Це не волонтерство чи благодійність, але це і не бізнес просто для заробляння грошей. Тоді ми дізналися про соціальне підприємництво і зрозуміли, що це ж ми і є. Під час навчання в Impact Business Accelerator нас ефективно «прокачали» експерти. Цей досвід докорінно трансформував мислення команди. Ми пишаємося, що ми тепер фахово розбираємося в імпакті, у нас є стратегія, фінплан з деталями, а головне — бачимо і знаємо, що з людей виходить біль. Вони плачуть, посміхаються, обіймають. Ми раді, що можемо бути корисними для них та України в цілому», — ділиться враженнями Ірина Савицька.

 

Корисні поради для майбутніх учасників

Участь у програмі Impact Business Accelerator — це не лише можливість отримати цінні знання та навички, але й шанс стати частиною спільноти однодумців, які прагнуть змінювати світ на краще. Представники PatchEra, Oh My Grant та Bank of Memories поділилися своїми порадами для тих, хто планує долучитися до наступних сезонів акселератора.

Юрій Русанов з PatchEra:

«Максимально використовуйте можливості таких акселераційних програм, особливо менторські зустрічі. А також активно спілкуйтеся з іншими учасниками, які представляють різні галузі та бізнес-моделі. Їхній приклад може надихнути на ідею, яку ви зможете ефективно втілити у себе».

Андрій Гусак з Oh My Grant:

«Програма дуже інтенсивна, треба бути до цього готовим. Але це дійсно того вартує, якщо ви імпакт-бізнес. Для Oh My Grant це був справді корисний досвід».

Ірина Савицька з Bank of Memories:

«По-перше, не думайте, що в Акселератор легко потрапити. Вам треба довести, що ви є бізнес-людиною, яка розуміє, що робить, а також вирости та покращити те, що є. По-друге, поставтеся до заповнення заявки серйозно і постарайтеся потрапити в топ-40 учасників, які будуть навчатися. Наступний крок — зосередьтесь і реально вчіться».

 

Історії PatchEra, Oh My Grant та Bank of Memories — це не просто розповіді про успішні бізнеси, а свідчення того, що завдяки інноваційному підходу імпакт-підприємництво може не лише приносити прибуток, але й розв'язувати нагальні соціальні проблеми, даруючи надію та створюючи позитивні зміни в суспільстві. Їхні історії надихають та показують, що кожен з нас може зробити свій внесок у побудову кращого майбутнього. При цьому соціальна складова може бути невід'ємною частиною ідеї та бізнесу у будь-якій галузі. Головне — бажання і знання, як це краще зробити.

Відеолекції від експертів Impact Business Accelerator залишаються у вільному доступі для всіх охочих в освітньому розділі на порталі Дія.Бізнес

Довідково:

  • Impact Business Accelerator ініційований та реалізується громадською організацією Impact Force в партнерстві з SiLab Ukraine за підтримки Міністерства цифрової трансформації України, Офісу з розвитку підприємництва та експорту і національного проєкту Дія.Бізнес, Міністерства іноземних справ Латвії, платформи соціальних інновацій New Door. За результатами акселератора три компанії-переможці отримали фінансову підтримку від Українського соціального венчурного фонду.

Impact Business Accelerator
Історія від
Impact Business Accelerator
Інші історії
Всі історії
logo
Інвестування
Інвестиції в апарт-готелі в умовах війни
В Україні з’являється новий формат для інвестицій в нерухомість — рекреаційна нерухомість, зокрема, апарт-готелі.
logo
Інвестування
Безбар’єрність: чому бізнес має активніше долучатися до створення інклюзивного простору в Україні?
Досвідом дієвих практик безбар’єрності необхідно ділитися з іншими, для того, щоб задавати тренди та вибудовувати безбар’єрне суспільство якнайшвидше.
logo
Інвестування
Як бізнес трансформується в лідерів громад і допомагає державі розв’язувати соціальні проблеми
Від спортивної студії для ветеранів та інклюзивної кав’ярні до геотермальних охолоджувачів — підприємці нової хвилі вражають інноваціями, соціальною місією та вкладом у відновлення України.
Інвестування
Імпакт-прорив: як український бізнес змінює майбутнє під час війни
У часи, коли країна бореться за свою свободу, українські підприємці не лише виявляють стійкість, а й стають рушійною силою позитивних змін. Impact Business Accelerator — це унікальна програма від Impact Force та SILab Ukraine, яка допомагає їм перетворити виклики на можливості, поєднуючи прибутковість із соціальним впливом.