Налаштувати вигляд

Розмір тексту

Відступи між буквами

Колір

Історії успіху

Як бізнес трансформується в лідерів громад і допомагає державі розв’язувати соціальні проблеми

13.02.2025, 16:01
Story Image

Завершився другий сезон Impact Business Accelerator, створеного громадською організацією Impact Force у партнерстві з SILab Ukraine. Якщо у 2023 році на участь у програмі було подано 92 заявки, то у 2024-му ця цифра зросла до 440 підприємців, які прагнуть посилити соціальну складову свого бізнесу, розв’язувати нагальні соціальні проблеми на рівні громади або держави та зробити свій внесок у післявоєнне відновлення України.

 

Impact Business Accelerator

Після ретельного відбору учасники потрапили на поглиблену бізнес-програму, яка тривала 4 місяці. Вона складалася з 10 онлайн-модулів, а також 9 ексклюзивних лекцій і воркшопів на ключові бізнес-теми соціального підприємництва разом з індивідуальним менторством від міжнародних експертів з розвитку та просування бізнесу. Загалом учасники акселератора отримали 280 консультацій від топових спеціалістів з комунікацій, фінансів, менеджменту, маркетингу, розробки та втілення імпакт-стратегій. Під час навчання учасники не просто отримали корисні знання й поради, а й здійснили глибинну трансформацію своїх бізнесів, переосмисливши підходи та інтегрувавши соціальну складову в основу своїх стратегій. 

До фіналу дійшли 40 найактивніших та найперспективніших бізнесів із 15 регіонів України, які змагалися за можливість отримати гранти на загальну суму 37 000 євро. За результатами Демо Дня виробник геотермальних охолоджувачів AG&K та інклюзивна кав’ярня Sunny Coffee отримали гранти по 15 000 євро, а студія руху Mentor — 7 000 євро. Читайте історії переможців.

Інклюзивна кав'ярня Sunny Coffee

My image

Sunny Coffee — це не просто кав'ярня, а мрія, втілена в життя Людмилою Наумець, мамою хлопчика з синдромом Дауна. У 2023 році вона відкрила цей заклад, щоб допомогти таким, як її син Вадим, знайти своє місце у суспільстві. 

Кав'ярня пропонує програми підтриманого працевлаштування та соціально-побутової адаптації для людей із синдромом Дауна, адже рівень їхньої зайнятості у сфері обслуговування залишається вкрай низьким. Sunny Coffee хоче змінити цю ситуацію і завдяки програмі від Impact Force розробили імпакт-стратегію, яка допоможе реалізувати задумане. 

«Програма Impact Business дала потужний поштовх для розвитку нашої інклюзивної кав’ярні. Завдяки гранту ми зможемо придбати нове обладнання, відкрити додаткову локацію та створити ще більше можливостей для соціально-побутової адаптації людей з інвалідністю. Ми прагнемо зробити Sunny coffee національною мережею, яка доведе, що бізнес може бути не тільки прибутковим, але й соціальним. Участь в Impact Business Accelerator була для нас незабутнім досвідом. Ми отримали не тільки фінансову підтримку, але й цінні знання та навички, які допоможуть нам розвивати бізнес», — ділиться враженнями Людмила Наумець.

Аби отримати максимальну користь від участі в акселераторі, Людмила радить майбутнім учасникам відповідально ставитися до виконання завдань.

Студія руху Mentor

My image

Марина Карпіщенко у Сумах створила спортивну студію, яка пропонує ветеранам не просто фізичні тренування, а й важливу соціальну підтримку для реінтеграції у мирне життя. У студії запропонували інноваційний підхід, який розв’язує одразу кілька проблем, включаючи подолання відчуття ізоляції після повернення додому, і допомагає бійцям відновлюватися не тільки фізично, а й морально. Йдеться про інклюзивні тренування, де ветерани займаються разом із цивільними під керівництвом спеціально підготовлених тренерів. Подібні ініціативи критично важливі для відбудови країни в майбутньому, адже адаптація та реінтеграція захисників є однією з ключових її складових. 

«Ветерани відчувають підтримку, повагу, вдячність й чудово спілкуються з оточуючими. Тоді як цивільні на власні очі бачать, що взаємодія з тими, хто повернувся з фронту, — це не страшно. Навпаки: вона надихає та збагачує», — розповідає Марина Карпіщенко.

У 2024 році було проведено 5 300 годин занять, в яких взяли участь близько 40 захисників. У 2025 році планується збільшити цей обсяг до 14 000 годин шляхом масштабування. Аби досягти цієї мети, студія буде розширюватися, залучати нових тренерів та активно співпрацювати з ветеранською спільнотою та реабілітаційними установами. Саме на це буде спрямований грант. Участь в акселераторі, за словами Марини, дозволила отримати консультації топових спеціалістів, професійно перевірити фінансові плани та написати дієву імпакт-стратегію, у 2,6 раза збільшивши соціальний вплив. Її порада майбутнім учасникам програми:

«Ставитися до кожного завдання з цікавістю, працювати разом з командою, не відкладати сесії з менторами, визначити проміжок часу, пріоритетом якого буде саме написання стратегії та фіндокументу».

AG&K

My image

Розроблений AG&K геотермальний охолоджувач GCh використовує природне тепло землі для ефективного та екологічно чистого охолодження промислових об'єктів, зокрема обчислювальних центрів. Ця інноваційна система була представлена на Демо дні Impact Business Accelerator 2024 та вже встигла зацікавити експертів та потенційних клієнтів. І сьогодні, коли Україна стикається з енергетичними кризами через війну, подібні технології на вагу золота. 

GCh забезпечує значну економію завдяки використанню геотермальної енергії, пропонуючи одну з найнижчих вартостей холодової енергії в промисловому секторі — лише 0,3 грн/кВт. За оцінками компанії, використання GCh для системи охолодження потужністю 200 кВт дозволяє зменшити річні витрати з 5,5 млн грн до 0,5 млн грн. Це суттєва перевага порівняно зі стандартними, менш ефективними та дорожчими системами охолодження. Окрім очевидної економії коштів, які замовники можуть спрямувати на розвиток свого бізнесу, геотермальні охолоджувачі GCh суттєво зменшують негативний вплив на довкілля. Завдяки використанню природних ресурсів, система значно зменшує викиди парникових газів, сприяючи збереженню екології.

Важливо зазначити, що шлях до успіху не завжди буває простим. Компанія AG&K свого часу вже брала участь у програмі «Інноватори Енергоефективності України», і, хоч не здобула в ній перемогу, це стало важливим етапом, який мотивував команду не здаватися та рухатися далі. Наполегливість та прагнення до розвитку привели AG&K до Impact Business Accelerator, де компанія отримала необхідні знання, менторську підтримку та ресурси для вдосконалення свого проєкту. Саме тут, завдяки програмі, компанія змогла повною мірою розкрити свій потенціал, інтегрувати соціальну складову до стратегії розвитку та досягти перемоги.

За словами СЕО AG&K Ігоря Бондаренка, участь в акселераторі дозволила комплексно систематизувати пропозиції менеджменту та долучитися до найкращих існуючих практик. Його порада майбутнім учасникам:

«Вчитися та зростати. Мріяти про великі цілі та наполегливо їх втілювати, реалізуючи яскраві та потужні проєкти зі значним корисним впливом на суспільство».

Соціальний імпакт переможців

«Визначити переможців було надзвичайно складно, адже представлені ідеї не лише надихають, а й демонструють вражаючий прогрес та розвиток бізнесів у межах програми. Ми бачимо, як вони зростають і набирають силу, і хочемо всіляко підтримувати їхнє масштабування. Це вигідно для всіх — і для самих підприємців, і для суспільства, і для держави», — зазначає співзасновниця Impact Force Ніна Левчук.

Після тривалої дискусії журі, до складу якого увійшли співзасновниця Impact Force Ніна Левчук, співзасновниця SILab Ukraine Анна Гулевська-Черниш, виконавча директорка Tokarev Foundation Анастасія Дєєва, директор ДУ «Офіс з розвитку підприємництва та експорту» Андрій Ремізов та керівниця напряму імпакт-інвестування у The Possible Alliance Марія Шмельова, серед майбутніх творців змін обрало три компанії, які й отримали гранти. При цьому журі зважало не тільки на інноваційність ідеї та її потенціал для розвитку, а й насамперед на соціальний імпакт, який вона створює: масштаби та довгостроковість впливу. Крім того, враховувались професійність та вмотивованість команди, а також наскільки обґрунтованою та життєздатною є фінансова модель бізнесу: чи зможе він генерувати достатньо доходу для забезпечення своєї діяльності та досягнення соціальних цілей.

Історії переможців Impact Business Accelerator 2024 доводять, що творити добро і вести соціальний бізнес можна у будь-якій ніші: чи то кав’ярня, чи спортивний центр, чи виробництво охолоджувачів. Головне — бажання. Підприємці нової хвилі — це вже не «білі ворони» й диваки, а потужний тренд і реальна сила, здатна стати агентом позитивних змін, поєднуючи прибуток із соціальною місією. І саме такі бізнеси — ключ до відродження та відбудови України. 

Довідково:

  • Impact Business Accelerator ініційований та реалізується громадською організацією Impact Force в партнерстві з SiLab Ukraine за підтримки Міністерства цифрової трансформації України, Офісу з розвитку підприємництва та експорту і національного проєкту Дія.Бізнес, Міністерства іноземних справ Латвії, платформи соціальних інновацій New Door. За результатами акселератора три компанії-переможці отримали фінансову підтримку від Українського соціального венчурного фонду та Tokarev Foundation.

Impact Business Accelerator
Історія від
Impact Business Accelerator
Інші історії
Всі історії
logo
Інвестування
Інвестиції в апарт-готелі в умовах війни
В Україні з’являється новий формат для інвестицій в нерухомість — рекреаційна нерухомість, зокрема, апарт-готелі.
logo
Інвестування
Безбар’єрність: чому бізнес має активніше долучатися до створення інклюзивного простору в Україні?
Досвідом дієвих практик безбар’єрності необхідно ділитися з іншими, для того, щоб задавати тренди та вибудовувати безбар’єрне суспільство якнайшвидше.
Інвестування
Як українські імпакт-стартапи розвивають різні галузі бізнесу
Історія трьох учасників Impact Business Accelerator, для яких соціальна складова їхнього бізнесу стала невід'ємною частиною успіху.
Інвестування
Імпакт-прорив: як український бізнес змінює майбутнє під час війни
У часи, коли країна бореться за свою свободу, українські підприємці не лише виявляють стійкість, а й стають рушійною силою позитивних змін. Impact Business Accelerator — це унікальна програма від Impact Force та SILab Ukraine, яка допомагає їм перетворити виклики на можливості, поєднуючи прибутковість із соціальним впливом.