Ігор Мамчук — бойовий медик 8 полку Сил Спеціальних Операцій приймав рішення в умовах, де кожна хвилина мала значення. Після завершення служби він продовжив діяти з такою ж рішучістю, розпочавши власну справу. Родинна ферма, що спеціалізується на розведенні перепілок, стала для нього не лише бізнесом, а справою, яку він прагне передати наступним поколінням.
Сьогодні це не просто підприємство, а й ефективна діяльність, яка сприяє розвитку ветеранського бізнесу. Щоб вивести свою справу на новий рівень, Ігор долучився до освітньо-грантової програми «Траєкторія», яка відкрила для нього нові горизонти розвитку бізнесу
Як виникла ідея та перші кроки до її реалізації
За час військової служби, між бойовими виїздами, Ігор аналізував чим він хоче займатися у цивільному житті. Вирішальним фактором у формуванні бізнес-ідеї став попередній міжнародний досвід, здобутий ще під час університетського стажування. Протягом кількох років Ігор проходив практику на сімейних фермах у Німеччині та Франції, де вивчав сучасні підходи до ведення аграрного бізнесу. Ця модель господарювання, що поєднує сталі традиції та інноваційні рішення, лягла в основу його власного проєкту — створення сімейного фермерського господарства.
«Мені хотілося започаткувати справу, яка залишатиметься для майбутніх поколінь. Таку, що кожен член родини може продовжити, вкладаючи свій час та ресурси, зберігаючи та примножуючи родинну спадщину», — згадує Ігор.
Власні інвестиції в обладнання та інструменти стали першим кроком до реалізації ідеї, проте Ігор усвідомлював, що врахувати всі витрати та ризики на старті неможливо. Бізнес-процеси завжди потребують адаптації до непередбачених фінансових коригувань.
«Втілюючи свою мрію, я вирішив спрямувати зароблені на службі кошти на обладнання для власної справи, яку планував розвивати після звільнення», — розповідає Ігор Мамчук.
Основним напрямком діяльності фермерського господарства є виробництво перепелиних яєць. Висока якість продукту забезпечується завдяки використанню натуральних кормів власного виробництва. Крім того, ферма активно впроваджує екологічні технології, перетворюючи відходи на корисні протеїнові добавки.
Участь у програмі «Траєкторія» та нові можливості для розвитку бізнесу
Важливим етапом для Ігоря стала участь в освітньо-грантовій програмі «Траєкторія», яка підтримує ветеранів, військових та їхні родини у започаткуванні бізнесу. У межах програми Ігор отримав грант у 100 000 гривень на закупівлю кліток для дорослих перепелів і брудера для вирощування молодняку. Окрім цього, навчання допомогло впорядкувати та покращити управління бізнес-процесів.
«Отримані кошти дозволили придбати професійні клітки українського виробництва, вартість кожної з яких перевищує 12 000 гривень. Це велика сума для моїх поточних обсягів, але завдяки цьому я зміг автоматизувати деякі процеси, які раніше доводилося виконувати вручну», — зазначає Ігор.
Участь в освітньо-грантовій програмі «Траєкторія» стала для Ігора не лише фінансовою підтримкою, а й шансом відволіктися. Навчання дозволило зосередитися на розвитку власної справи.
«Як ветеран, я дуже ціную повагу до нашого внеску та підтримку підприємництва, яку надала мені програма. Для мене важливо відчувати, що я отримую допомогу не як прохач, а як ініціативний підприємець, який показує іншим, що ветерани можуть бути успішними та корисними у цивільному житті», — зазначив Ігор.
Взаємна підтримка та кооперація між ветеранським бізнесом
Зараз Ігор Мамчук й надалі активно розвиває своє господарство. Підприємцю вже вдалося запустити переробне виробництво перепелиного м'яса: свіжих вакуумованих, маринованих та копчених тушок перепелів. Також Ігор планує розвивати й інший напрямок — вирощування фундука.
«У мене є другий напрямок, який я відкриваю в новому сезоні — виробництво фундука. Хоча наш сад невеликий, впевнений, що він дасть плоди», — підкреслює Ігор Мамчук.
Ігор вірить, що успіх підприємства полягає не лише у власних зусиллях, а й у здатності будувати міцні партнерства та налагоджувати кооперацію з іншими бізнесами. У сучасному світі, де конкуренція зростає, ветеран вважає, що підприємства, які не бояться співпрацювати, адаптуватися до змін ринку та використовувати нові технології для продажу своїх товарів, мають великі шанси на успіх.
Поради іншим підприємцям: як почати свою справу під час служби
«Не чекайте, поки життя саме підкине вам шанс, — створюйте його власноруч!» — саме так радить діяти Ігор усім, хто мріє про власну справу або лише наважується зробити перший крок. Його головна порада ветеранам і побратимам, які замислюються, чим зайнятися після служби:
«Купуйте обладнання, земельні ділянки, шукайте можливості. Після звільнення звертайтеся до місцевих центрів розвитку підприємництва. Їхня підтримка може стати дуже ефективною», — зазначає Ігор Мамчук.
Освітньо-грантова програма «Траєкторія» допомагає ветеранам отримати не лише фінансову підтримку, а й відчути впевненість у власних силах, роблячи перші кроки до успішного підприємництва та сприяти розвитку економіки країни.
Довідково:
Освітньо-грантову програму «Траєкторія» ініціювали мережа центрів підтримки підприємців Дія.Бізнес та мережа мультимаркетів «Аврора». Національний проєкт втілюється за підтримки Міністерства цифрової трансформації, Міністерства у справах ветеранів і Офісу з розвитку підприємництва та експорту, за сприяння UNDP в Україні та Уряду Швеції, Українського ветеранського фонду Мінветеранів.