Повномасштабне російське вторгнення стало випробуванням для мільйонів українок. Жінки були змушені покинути домівки, шукати нові джерела доходу й переосмислювати життєві орієнтири. Водночас саме в цей час розкрився неймовірний потенціал жіночого підприємництва як рушія економічного відновлення країни. Завдяки освітній програмі «Мрій та Досягай» сотні внутрішньо переміщених жінок перетворюють свої ідеї на реальні бізнеси та надихають інших діяти попри складні обставини.
Учасниці програми здобули знання з підприємництва, фінансового планування, онлайн-продажів та маркетингу, а також впевненість у власних силах завдяки підтримці на етапі запуску власної справи.
Намисто, сплетене з історії та сили
32-річна Анастасія Харіна з міста Волновахи Донецької області, внутрішньо переміщена особа та дружина військового, створює автентичні прикраси в традиційному українському стилі. Її прикраси — це не просто аксесуари, а вшанування історії та культурної спадщини.
На старті участі в програмі створення намист для Анастасії було лише хобі. Під час навчання вона змогла перетворити своє захоплення на бізнес: визначила цільову аудиторію, сформулювала унікальну торгову пропозицію та обрала ефективні канали продажі. Так з’явився бренд «Ладове намисто» — з власною візуальною айдентикою, сторінкою в соцмережах і спільнотою прихильників.
Клієнти Анастасії — українці в середині країни та за її межами, туристи та поціновувачі етностилю. Бренд уже активно просувається у соцмережах, а наступна мета — вихід на міжнародні маркетплейси.
Менторка учасниці зазначає:
«Анастасія пройшла шлях від аматорської діяльності до підприємницького мислення. Заснувала бренд, запустила соціальні мережі, обрала напрямки просування. Її бізнес уже демонструє прогрес — прибуток зріс у 1,5 раза».
Програма стала для учасниці важливим етапом, що допоміг перетворити ідеї на бізнес.
«Я вражена ефективністю цієї програми! Я відкрила новий напрямок діяльності та стала кращою версією себе», — ділиться враженнями Анастасія.
Тепло, яке можна обійняти
40-річна Ольга Аронова з міста Скадовська Херсонської області, внутрішньо переміщена особа та дружина ветерана, перетворила своє хобі на місію, яка не лише приносить дохід, а й зігріває серця. Її бренд LevAron, що спеціалізується на виготовленні гіпоалергенних виробів ручної роботи: м’яких іграшок у техніці амігурумі, пледів, подушок та інших аксесуарів для дітей. Також Ольга проводить майстер-класи для тих, хто хоче освоїти хендмейд. Окрім комерційної діяльності, бренд реалізує соціальну місію — частина продукції передається дитячим будинкам.
Ольга прийшла в програму з чіткою ідеєю і великою вірою в її силу. За словами менторки, учасниця активно впроваджувала отримані знання у свій бізнес. Протягом трьох місяців вона структурувала концепцію, а й вивела бренд на новий рівень: створила візуальний стиль у соцмережах, розробила нові колекції та склала план масштабування.
«Під час участі в програмі я перетворила своє хобі на чітку бізнес-ідею. Менторство, домашні завдання, підтримка — усе це спонукало працювати на результат. Планую, зробити свій бренд частиною соціального підприємництва України», — розповідає Ольга.
Магазин для творчості, що об’єднує спільноту
29-річна Олександра Косарева з села Одринки Харківської області — мама в декреті та донька військового — досвідчена майстриня з плетіння бісером, яка прийшла до програми з ідеєю створити магазин товарів для творчості. Вона мріяла про платформу, де майстрині зможуть знайти широкий вибір якісних матеріалів та інструментів як для новачків, так і для професіоналів.
За час навчання вона не лише створила магазин, а й збільшила грошовий обіг у 4 рази. Завдяки програмі учасниця опанувала роботу з CRM-системами, рекламними інструментами Google та Meta, розробила логотип, створила сторінки бренду в соцмережах, налагодила взаємодію з постачальниками та активізувала онлайн-продажі. Крім того, навіть не усвідомлюючи цього на початку, почала будувати соціальне підприємництво — залучила жителів свого села до комплектування деталей для виробів.
Попри виклики, зокрема обмежений доступ до сервісу поштових відправлень, — Олександра продовжує розвивати бізнес:
«Я стала набагато впевненішою і досі дивуюся, як багато змін на краще відбулося за такий короткий час».
Історії Анастасії, Ольги та Олександри доводять: навіть у найскладніші часи можна започаткувати власну справу, підтримувати інших і продовжувати мріяти.
Довідково:
Освітня програма «Мрій та Досягай» реалізується громадською організацією Impact Force у партнерстві з ООН Жінки, за підтримки Міністерства цифрової трансформації України, Офісу з розвитку підприємництва та експорту, національного проєкту Дія.Бізнес і фінансування урядів Ісландії та Франції.