Портал працює у тестовому режимі. Приймаємо зауваження або пропозиції
Налаштувати вигляд

Розмір тексту

Відступи між буквами

Колір

Історії успіху

Досвід ДТЕК Мережі: дуальна освіта долає бар’єри в працевлаштуванні молоді та дає змогу роботодавцям отримати саме ті кадри, яких вони потребують

09.07.2021, 11:00
Story Image

Пошук першого робочого місця залишається однією з найгостріших проблем на ринку праці. З одного боку, роботодавці зацікавлені залучати до праці енергійних та амбітних випускників вищих та середніх професійних навчальних закладів. З іншого — традиційна освіта не приділяє достатньо уваги формуванню практичних умінь та навичок за спеціальністю. Тож люди з досвідом роботи мають значні конкурентні переваги.

У світовій практиці одним зі шляхів успішного розв'язання проблеми першого робочого місця є організація дуальної форми навчання. Вона вимагає активного залучення до процесу компаній-роботодавців. І, по суті, дає їм можливість виховувати співробітників саме з такими вміннями та навичками, яких вони потребують.

Дуальна освіта поширена в Німеччині, Австрії, Швейцарії тощо. В Україні також є успішні приклади співпраці бізнесу та освітніх закладів щодо практичної підготовки учнівської молоді. Один з таких кейсів має у своєму активі компанія ДТЕК. Її досвід може стати корисним багатьом роботодавцям, зокрема, представникам малого та середнього бізнесу.

 

Що таке дуальна освіта

У традиційній освіті основну увагу приділено засвоєнню учнями та студентами теоретичного матеріалу, у дуальній — половину навчального часу або навіть більшу його частину — відведено під практику на профільних підприємствах чи в організаціях. Тобто студенти отримують практичний досвід вже під час навчання, а отже, їм легше знайти роботу після отримання диплому.

Компанія ДТЕК Мережі розпочала впровадження проєкту дуальної освіти з 2019 року. Вона налагодила співпрацю з 9 професійними навчальними закладами, які готують фахівців у галузі електроенергетики, і запропонувала їм організувати для студентів дуальну форму здобуття освіти, щоб паралельно з навчанням вони могли проходити практику у компаніях — операторах системи розподілу, що входять до операційного холдингу ДТЕК Мережі.

«Не секрет, що великі компанії утворюють різні університети, академії, де готують сучасні кадри, в тому числі для себе. У нас теж є ДТЕК Академія. ДТЕК Мережі розширив кордони професійного навчання і для робітничих спеціальностей. Проєкт дуальної освіти поширений саме на спеціальності виробничих професій. І після завершення навчання наші випускники можуть стати інженерами, електромеханіками, електромонтерами. А втім, ми не виключаємо, що згодом дехто захоче опанувати якісь управлінські навички та стати керівниками», — розповідає керівниця департаменту з управління персоналом ДТЕК Мережі Наталія Береза.

У першій хвилі проєкту взяли участь 53 студенти, 32 з них після закінчення навчання стали співробітниками компанії. У 2020 році проєкт значно розширився. Наразі ДТЕК вже співпрацює з 23 навчальними закладами, а навчання та стажування в компаніях — операторах системи розподілу, що входять до операційного холдингу ДТЕК Мережі, проходять вже 105 студентів. У компанії сподіваються, що більшість з них залишаться на постійну роботу після завершення навчання.

«ДТЕК — надійна та відповідальна компанія. Сьогодні ми трансформуємо свій бізнес відповідно до Нової Стратегії ДТЕК-2030, заснованої на принципах ESG та відповідальності бізнесу за досягнення цілей Сталого розвитку Глобального Договору ООН. Одним з важливих напрямів нашої роботи є підтримка та розвиток талановитої молоді. Адже ми як компанія-роботодавець зацікавлені в тому, щоб у нас з’являлось більше фахових молодих спеціалістів. Тому ми надаємо їм можливість отримувати одночасно і навчання, і практику у нас. А згодом вони можуть залишитися працювати в компанії», — розповідає керівниця департаменту комунікацій ДТЕК Мережі Діана Кладова.

ДТЕК є підписантом Глобального договору ООН — і програма дуальної освіти безпосередньо відповідає цілям цього документа. Зокрема цілі №4, яка передбачає можливість для кожного здобувати якісну освіту протягом всього життя. А також цілі №8, яка декларує економічне зростання та право на гідну заробітну плату.

«Ця програма безпосередньо розв'язує обидві ці задачі, тому що людина і навчається, і проходить практику, і має можливість подальшого працевлаштування на цьому ж підприємстві, якщо вона в цьому зацікавлена. Протягом всього періоду практичного навчання вона отримує офіційну заробітну плату, що теж дуже важливо для молодої людини — бути економічно незалежною», — підкреслює Діана Кладова.

 

Як організовано дуальну форму навчання

Кожен студент, який здобуває освіту за дуальною формою, отримує індивідуальну програму, згідно з якою він навчається і проходить практику. Теоретичне та практичне навчання за цією програмою займає майже однакові проміжки часу. Але врешті виявляється, що в стінах навчального закладу студент здобуває приблизно 30% знань, а 70% — безпосередньо на підприємстві.

Проєкт «Дуальна освіта» наразі реалізують оператори системи розподілу, що входять до операційного холдингу ДТЕК Мережі: ДТЕК Одеські електромережі, ДТЕК Дніпровські електромережі, ДТЕК Донецькі електромережі, ДТЕК Київські електромережі та ДТЕК Київські регіональні електромережі. Навчання в компаніях відбувається під наглядом досвідчених наставників і триває від 3 до 6 місяців.

 

Проєкт «Дуальна освіта» ДТЕК Мережі

My image

«Дуальна освіта відрізняється від звичайної насамперед тим, що в ній набагато більше практики, яка допомагає кожному студенту адаптуватися на підприємстві. Наприкінці навчання кожен учень складає іспит і отримує другу чи третю групу в електриці. Також молодь отримує оцінку своїх знань та вмінь. Відповідно до цієї оцінки кожен має шанс потрапити на роботу», — розповідає наставник учасників програми дуальної освіти в ДТЕК Київські електромережі Володимир Ковалевський.

My image

Крім заробітної плати, кожен студент отримує повний соціальний пакет. Оператори системи розподілу, що входять до операційного холдингу ДТЕК Мережі, забезпечують кожного стажиста медичною страховкою, для них передбачено відпустки, лікарняні тощо.

My image

 

Переваги для компанії-роботодавця

У ДТЕК Мережі засвідчують, що організація дуальної форми здобуття освіти має безліч переваг для роботодавців.

«По-перше, це можливість ліквідувати кадровий голод. Ми в такий спосіб залучаємо максимум молодих людей, які вже готові працювати. По-друге, ми допомагаємо отримати практичні навички людям, які закінчують навчальний заклад. І третя причина — показати молоді нашу культуру, показати, які ми зсередини й заохотити працювати в нашій компанії. Для нас дуже важливо, щоб кожен учасник нашої програми розділяв цінності компанії, мав бажання бути корисним, вдосконалюватись у своїй професії та цінував те оточення і ту культуру, яка у нас є», — говорить керівниця департаменту з управління персоналом ДТЕК Мережі Наталія Береза.

До того ж можливість для молоді отримати практичний досвід та робоче місце — це користь для держави загалом. Адже якщо є робота, молодь не виїжджатиме за кордон у пошуках заробітку, а залишатиметься працювати в Україні.

Передбачається, що проєкт і далі розширюватиметься. Інформацію, як стати учасником програми, можна знайти на сайтах операторів системи розподілу, що входять до операційного холдингу ДТЕК Мережі, та на сайтах освітніх закладів, які беруть участь у програмі «Дуальна освіта». Для реєстрації в участі потрібно заповнити анкету.

 

Переваги для молодих фахівців

Учасники проєкту дуальної освіти впевнені, що така форма навчання надає їм широкі можливості.

«Дуальна форма освіти — це дуже хороший спосіб навчатися і закріплювати свої теоретичні навички на практиці. Ну, і до того ж — отримувати заробітну плату. Ми працюємо вахтовим методом: 14 днів на підприємстві, а 14 днів ходимо на навчання. Я маю перевагу над студентами, які вивчають тільки теорію, бо я бачив, як це працює насправді. В ДТЕК мені подобається, що я можу працювати на сучасному обладнанні. А ще тут дуже хороший колектив, всі дружні, старші допомагають нам, розказують багато цікавого», — розповідає Віталій Косик, електромонтер 3-го розряду ДТЕК Київські електромережі, який цього року проходить навчання за програмою «Дуальна освіта».

Його колега Роман Поліщук, також електромонтер 3-го розряду ДТЕК Київські електромережі, вважає, що переваги дуального навчання не обмежуються отриманням стажу та першого місця роботи.

«Ми працюємо з досвідченими інженерами, які допомагають нам отримувати знання та закріплювати їх. Вони пояснюють нам матеріал, який, можливо, ми неповною мірою зрозуміли в університеті. І це одразу зміцнює наші знання на практиці. Тут є устаткування провідних світових виробників, яким користуються в усіх розвинених країнах. Звичайно ж, працюючи в колективі досвідчених інженерів, я краще зрозумів специфіку своєї спеціальності. В чому її суть, до чого я іду і в чому буде полягати моя робота та моє майбутнє», — розповідає Роман.

Для того, щоб розпочати власний проєкт дуальної освіти, не обов’язково бути великою компанією з широкою мережею підприємств. Кожен бізнес, який поділяє принципи безбар’єрності, може започаткувати власний проєкт дуальної освіти, домовившись з тим чи іншим освітнім закладом. Або об’єднатися з іншими бізнесами заради спільних освітніх проєктів. Така форма виховання власних кадрів може виявитися особливо корисною для виробничих підприємств, логістичних компаній та багатьох інших бізнесів, які потребують професійних кадрів. 

Масштаб залежить від можливостей та потреб. Головне — поділяти принципи безбар’єрності, не боятися експериментувати й бути готовими поділитися власним досвідом та знаннями з молодим поколінням.

ДТЕК. Бізнес без бар'єрів

«Бізнес без бар’єрів» — спільнота компаній, об'єднаних навколо ініціативи першої леді Олени Зеленської «Без бар’єрів», спрямованої на створення рівних можливостей для всіх українців.

ГО «Безбар’єрність»
Історія від
ГО «Безбар’єрність»
Центр координації експертизи та промоції безбар’єрності
Інші історії
logo
Бізнес без бар'єрів
Як бізнесу стати інклюзивним та брати на роботу людей з інвалідністю?
Різноманіття — це факт, інклюзивність — це вибір. І цей вибір роблять все більше бізнесів, які розуміють, що чим різноманітніша команда — тим відповідальнішими вони стають, тим більше переваг вони отримують. Які ж кроки потрібно зробити власникам та менеджерам компаній, що вирішили стати на шлях безбар’єрності?
logo
Бізнес без бар'єрів
Як облаштувати робоче місце для людини з інвалідністю?
Одразу попередимо: це не потребує якихось надлюдських зусиль. Доступність і безбар’єрність насправді стосується набагато ширшого кола людей: осіб з тимчасовими порушеннями здоров'я, батьків з маленькими дітьми та ін. Хто знає, можливо, ви згодом вирішите зробити дитячу кімнату у своєму офісі? А ваше приміщення уже буде доступним та зручним.
logo
Бізнес без бар'єрів
Fairmont Grand Hotel Kyiv розповів про гуманітарну допомогу та підтримку культурно-мистецького фронту
Fairmont Grand Hotel Kyiv разом зі ще одним учасником спільноти «Бізнес без бар’єрів» організував і доправив допомогу для дитячих будинків сімейного типу на Чернігівщині, а також провів серію благодійних заходів, спрямованих на підтримку сфери культури та мистецтва.
logo
Бізнес без бар'єрів
ПриватБанк розповів про підтримку співробітників та реалізацію благодійних ініціатив
ПриватБанк продовжує працювати задля підтримки економіки країни і добробуту українців. За цим стоїть щоденна робота колективу з понад 18 000 співробітників.