Що таке Impact Canvas і чому обирати цю модель?
28 November, 2021
Material created with the support of ПРООН
Ідею представляти бізнес-модель у формі структурованих блоків (canvas) запропонували Александр Остервальдер та Ів Пеньє у своїй книзі «Створюємо бізнес-модель». Книга стала бестселлером, а запропонована модель – Business Model Canvas, або Канва Остервальдера – найпопулярнішою у світі формою опису бізнес-моделей. Ознайомитись з нею, якщо Ви ще не працювали раніше, можна з книги, яка видана у чудовому українському перекладі, або на сайті авторів - https://www.strategyzer.com/canvas/business-model-canvas.
У 2000-х, у зв’язку зі стрімким розвитком стартапів та зростанням кількості інвесторів, що були зацікавлені у «навколо IT» компаніях, почало формуватися розуміння відмінностей між стартапами та «традиційним бізнесом». Результати практики були структуровані у праці Eric Ries “Lean Startup” 2008 року. Книга швидко стала основним посібником для стартапів та інвесторів, а філософія Lean – «Бережливості» - стала надзвичайно популярною серед провідних компаній світу. Блог автора http://theleanstartup.com/ є надзвичайно популярним, а його книга вважається “must have” для кожного стартапера чи менеджера великої компанії. Не дивно, що філософія Lean надихає також дослідження у сфері імпакт підприємництва – наприклад, книга Ann Mei Chang Lean Impact: How to Innovate for Radically Greater Social Good (якої, поки-що, на жаль, немає в українському перекладі).
У 2010 році Ash Maurya вперше запропонував новий формат опису бізнес-моделі на основі класичної «Канви Остервальдера», але адаптованої для філософії «Бережливості». Так з’явилась Lean Canvas, яка після виходу у 2011 році книги “Running Lean” стала надзвичайно популярною як серед стартаперів, так і серед інвесторів. Ash Maurya активно веде свій сайт - https://leanstack.com/ та блог - https://blog.leanstack.com/, на яких можна отримати багато корисних підказок для підприємців. Цю модель використовує багато провідних венчурних компаній, а також Український Стартап Фонд.
У 2021 році команда Клубу Сталого Бізнесу – Олександр Бабій та Інна Петренко, експерти з інноваційного та сталого підприємництва, в рамках своїх PhD досліджень у Житомирській Політехніці, адаптували модель Impact Canvas, яка стала логічним продовженням застосування філософії Lean для моделювання сталих підприємницьких рішень, які здатні здійснювати позитивний вплив на досягнення Цілей Сталого розвитку.
У чому переваги Impact Canvas для опису Вашого проекту?
1/ Основна логіка та 8 з 9 полів канви базуються на популярній серед інвесторів моделі Lean Canvas, що робить її легкою для підготовки підприємцями та одночасно зрозумілою для поширення Вашого проекту та обговорення з потенційними партнерами та інвесторами. Також Ви можете з мінімальними змінами подати свою заявку на конкурси, що оголошуються Українським Стартап Фондом.
2/ Методика заповнення канви повністю інтегрована із Інструментом для оцінки відповідності проекту вимогам імпакт-інвестування та Анкетою для розміщення проекту на платформі імпакт-інвестування. Завантаження канви є частиною розміщення проекту на платформі.
3/ Оскільки велика частина ідей для імпакт проектів приходить з непідприємницького середовища, Impact Canvas дозволяє використовувати результати проектних пропозицій, розроблених за допомогою інструментів Collective Intelligence. Інструменти були розроблені NESTA у співпраці з UNDP Accelerator Lab. Вони доступні безкоштовно англійською мовою та українською мовою для завантаження та використання.
Ви можете завантажити шаблон Impact Canvas у форматі Microsoft Word для заповнення та подальшого додавання до Вашого проекту, та дізнатись більше у наступних статтях:
Impact Canvas: Створення Цінності та Впливу (1 етап)