Портал працює у тестовому режимі. Приймаємо зауваження або пропозиції
Налаштувати вигляд

Розмір тексту

Відступи між буквами

Колір

Розділ V. Консалтинг для експортерів

Дата оновлення інформації : 07.01.2025, 10:08

Типові запитання від експортерів: як оцінити готовність компанії та продукту до експорту? Де можна отримати консультації з експорту? Що таке експортний план/експортна стратегія та як їх побудувати? Де можна дізнатися про міжнародні публічні закупівлі?

Повномасштабна війна в Україні дуже впливає на національний бізнес та його пріоритети. Наразі більшість українських компаній, суттєво втративши свого клієнта в Україні, розглядають саме експорт як основний напрям для подальшої стабілізації та розвитку підприємства. Щоб розпочати або зробити таку діяльність більш системною, компанії дуже часто потребують підтримки та відповідних порад. Саме тому експерти Офісу з розвитку підприємництва та експорту розробили цілу низку консалтингових інструментів для експортерів.

1. Онлайн оцінка готовності до експорту (тест)

Тест допомагає оцінити готовність компанії до виходу на міжнародні ринки, визначивши компетенції, яких поки бракує, та дає можливість дізнатися, як компенсувати відсутність необхідних знань і навичок. Головна мета «Оцінки готовності до експорту» — допомогти компаніям визначити свої сильні та слабкі сторони, а також компетенції, яких бракує для виходу на перший або новий ринок. І все це в зручному онлайн-форматі. Рекомендуємо уважно ознайомитися з результатами тесту та отриманими рекомендаціями, які допоможуть представникам бізнесу розібратися в питаннях ведення експортної діяльності, перш ніж переходити до активних дій.

Скористатися «Оцінкою готовності до експорту» в особистому кабінеті можна після того, як компанія зареєструється на Порталі Дія.Бізнес.

Анна Міленіна, координаторка напряму експортного консалтингу, Офіс з розвитку підприємництва та експорту
My image

«Послуга “Оцінка готовності до експорту” може бути корисна регіональним центрам підтримки експортерів у двох напрямах.

По-перше, це автоматизований і вже відпрацьований інструмент, що дає можливість подивитися на ведення та планування експортної діяльності компанії під кутом систематизованих блоків запитань у цій сфері. Такий тест дає змогу як компаніям, так і командам, що розвивають експортний напрям у регіоні, побачити реальний стан готовності конкретного бізнесу до експорту, а також швидко визначити компетенції, над якими треба додатково попрацювати. А отже, є підґрунтям для розуміння потреб бізнесу у додатковій підтримці, що згодом може бути використано для формування програм з підтримки бізнесу у конкретному регіоні.

По-друге, тест готовності до експорту можна використовувати як елемент оцінки компаній, що подаються на ті чи інші регіональні програми для експортерів, та евалюювати їх»

2. Індивідуальна експортна діагностика

Послуга надається компаніям різного ступеня готовності до експорту. Суть її у системі комплексного підходу до вирішення питань, що виникають у компаній при плануванні та здійсненні експортної діяльності.

Таку послугу реалізують експерти Офісу тільки після проходження компанією тесту. На основі аналізу результатів цього тесту та після ознайомчої зустрічі з представниками компанії й обговорення профілю компанії експерти Офісу протягом 10 робочих днів формують письмові рекомендації щодо:

  • ключових аспектів, на які варто звернути увагу при підготовці до експорту (компанія, фінанси, людський ресурс, маркетинг та просування, навички та знання щодо експорту);
  • цільового продукту: як обрати та на що звертати увагу;
  • SWOT-аналізу компанії, зокрема сильних та слабких сторін, загроз та можливостей бізнесу;
  • порад стосовно кроків підготовки для визначення та подальшої реалізації управлінських рішень, необхідних для експортної діяльності.

Результат надання послуги — отримання письмових рекомендацій та визначення і розуміння з боку компанії компетенцій, необхідних для здійснення експортної діяльності.

У разі зацікавленості такою послугою рекомендуємо надсилати відповідні запити компаній на електронну пошту команди експортного консалтингу Офісу export@epo.org.ua

3. Менторська підтримка з формування індивідуального експортного плану

Експортна діяльність потребує системного й поетапного підходу, оцінки готовності та відповідності продукту вимогам обраного ринку, визначення такого цільового ринку та можливостей на ньому тощо. Ця послуга буде корисна компанії, що розуміє переваги системного планування експортної діяльності та готова самостійно за менторської підтримки експерта Офісу скласти власний експортний план.

Під менторством експертів Офісу компанії зможуть самостійно:

  • оцінити власні ресурси;
  • скласти план підготовки до експорту;
  • визначити цільовий експортний ринок;
  • вибрати ефективну модель для виходу на новий ринок;
  • знайти цільових клієнтів;
  • скласти покроковий план дій з реалізації експортної стратегії.

Сектори, на яких фокусується Офіс при наданні цієї послуги: меблевий, харчовий, креативний та легка промисловість. Водночас це не виключає можливості отримати таку послугу зацікавленим компаніям з інших секторів.

У разі зацікавленості такою послугою рекомендуємо надсилати відповідні запити компаній на електронну пошту команди експортного консалтингу Офісу export@epo.org.ua

Крім того, Торгово-промислова палата України також надає індивідуальний супровід з розробки експортних стратегій на закордонних ринках. Окрім типових питань з розробки стратегії, експерти ТПП консультують щодо ціноутворення, стратегії просування продукту на міжнародному ринку. А також дають поради щодо розробки маркетингових матеріалів компаній для використання на зовнішніх ринках. Експерти ТПП можуть здійснювати індивідуальний супровід (менторство) українських експортерів. Зацікавленим у таких послугах компаніям варто звертатися до Координаційного Центру Підтримки Експорту при Торгово-промисловій палаті України ucci.export@gmail.com

4. Консультування щодо участі в міжнародних публічних закупівлях GPA

Офіс надає консультаційні послуги в межах використання механізму міжнародних публічних закупівель GPA. Основна мета цих послуг — надати бізнесу інформацію про механізм міжнародних публічних закупівель, зокрема Угоду СОТ про державні закупівлі (далі — Угода), проконсультувати щодо можливостей, які відкриває Угода для українського бізнесу, та шляхи використання цього інструменту для самостійного опанування компанією нових експортних ринків. Крім того, експерти Офісу постійно інформують бізнес про окремі цікаві тендерні пропозиції.

У разі зацікавленості такою послугою рекомендуємо надсилати відповідні запити компаній на електронну пошту команди експортного консалтингу Офісу export@epo.org.ua

5. Підбір міжнародного консультанта

Щоб вийти на новий експортний ринок, компаніям необхідно вивчити велику кількість інформації про нього, окремі процедури, порядок роботи з партнером, погодити з вимогами ринку компанію та її продукт/послугу. Тобто отримати фахову допомогу у виході на конкретний ринок. Офіс завжди радить для ефективності такого процесу отримувати консультаційну допомогу безпосередньо з фокусного ринку. Саме тому Офіс має широку мережу партнерів-консультантів з відповідною експертизою в різних країнах світу (глибокий аналіз ринку, цільові питання про ринок та гравців на ньому, професійний пошук партнерів).

Тож ця послуга для компаній та/або їхніх об’єднань, що зацікавлені отримати таку консультаційну та експертну допомогу.

У рамках цієї послуги експерт Офісу допомагає у підборі консультантів з переліку кваліфікованих співробітників Офісу, формуванні технічного завдання в межах запиту компанії, здійснює медіацію роботи з обраним консультантом.

Що треба знати? Міжнародний консультант не є співробітником Офісу. Саме тому його послуги компанії оплачують самостійно. Послуги ж експертів Офісу з підбору такого міжнародного консультанта та медіації роботи з ним для компаній безоплатні.

У разі зацікавленості такою послугою рекомендуємо надсилати відповідні запити компаній на електронну пошту команди експортного консалтингу Офісу export@epo.org.ua

Рекомендації щодо використання експортних послуг у регіонах

Консультації з питань виходу на зовнішні ринки мають здійснювати досвідчені та кваліфіковані експерти. Залучення таких експертів на постійній основі до департаментів економічного розвитку чи організацій з підтримки місцевого бізнесу може бути затратним. Саме тому пропонуємо передавати запити експортерів на консультації до національних організацій, які таку підтримку вже надають. При цьому представникам департаментів економічного розвитку чи організацій з підтримки місцевого бізнесу в регіонах варто надавати первинну консультацію експортерові: зрозумівши конкретну потребу експортера, надати йому інформацію та контакти саме тих організацій, які ці запити можуть задовольнити. Наприклад, якщо компанія цікавиться питанням державних закупівель на зовнішніх ринках, варто надіслати їй відповідну сторінку з описом послуги й контакти Офісу з розвитку підприємництва та експорту. Якщо компанія цікавиться індивідуальним супроводом щодо вимог на зовнішніх ринках — варто надати релевантні контакти Торгово-промислової палати.