Портал працює у тестовому режимі. Приймаємо зауваження або пропозиції
Налаштувати вигляд

Розмір тексту

Відступи між буквами

Колір

Історії успіху

Написання продуктивних грантових заявок: рекомендації для бізнесу

18.04.2024, 14:00
Story Image

Грант — це ресурси, що надаються у вигляді безповоротного грошового фінансування, майна, робіт чи послуг на конкурсній основі для цільового використання. Підприємцям важливо усвідомити, що головним у цьому визначенні є саме необхідність досягнення конкретних цілей, які мають корелюватись зі зростанням прибутку, виходом на експорт, збільшенням виробничих потужностей та іншими завданнями з розвитку бізнесу.

 

Які види грантів можуть бути? 

Гранти бувають фінансові та нефінансові. Фінансові на сьогодні є найбільш бажаними для підприємців, оскільки допомагають інвестувати у початок власної справи, розвиток/розширення бізнесу або ж придбати певне обладнання. Якщо говорити про нефінансові, то вони можуть надаватись у вигляді освітніх та експертних консультацій з питань розвитку бізнесу. Навчання може бути у форматі акселераційних, інкубаційних та інших масштабних освітніх програм, як-от візійний акселератор «Відважна», програми «Початок», «Власне», «Міцність», які організували мережа центрів підтримки підприємництва Дія.Бізнес за підтримки Міністерства цифрової трансформації України, Офісу з розвитку підприємництва та експорту за фінансування міжнародних партнерів і донорів. Ініціативи бувають і більш локальні, організовані торгово-промисловими палатами, громадами, громадськими організаціями та локальними бізнес-спільнотами за підтримки міжнародних донорських організацій. Такого ж плану бувають індивідуальні консультації, які підприємець може отримати в межах конкретного проєкту, який реалізує певна ТПП, бізнес-асоціація або бізнес-об’єднання. Консультування зазвичай буває вузькоспеціалізованим та передбачає конкретну тематику, як-от експорт, маркетинг, юридичні та бухгалтерські питання, цифровізація та залучення фінансування.

Більш популярними став формат, коли учасник проєкту отримує експертні рекомендації та корисні знання під час проходження серії тренінгів чи воркшопів. А потім, за результатами навчання, підприємець може претендувати на отримання конкурсної винагороди, подібної до гранту, але з простішими процедурами виплати коштів та звітування. 

Окрім цього у формі грантів може надаватись також обладнання, яке донор закуповує самостійно, базуючись на технічному завданні від підприємця, та передає бізнесу.

 

Для яких цілей може надаватись грант? 

Гранти для бізнесу надаються за кількома функціональними призначеннями: 

  • грант на створення власного бізнесу: може бути використаний для допомоги підприємцю з запуском нового підприємства та реалізацією його ідеї. Наприклад,  «Грант на власну справу» в межах урядового проєкту єРобота, де можна отримати 250 000 грн на відкриття бізнесу;
  • грант на розвиток власного бізнесу: надається зазвичай сталим бізнесам, які успішно працюють та хочуть швидко масштабувати свій розвиток. У такому випадку грантове фінансування дозволяє збільшити виробничі потужності завдяки підтримці донорської організації;
  • грант для розвитку конкретних бізнес-напрямків: таке фінансування спрямоване на розвиток різних сфер та галузей залежно від потреб і цілей організації. Найбільш популярними на сьогодні є гранти для старту чи масштабування експортної діяльності, розвитку маркетингових стратегій, покращення технологічності бізнесу, впровадження зелених технологій;
  • грант для відновленого або релокованого бізнесу: допомога підприємствам, які суттєво постраждали від військових дій та відновлюють роботу, зокрема, на новій території. 

 

Хто може подавати заявку на грант? 

Зазвичай в описовому документі, прикріпленому до грантового конкурсу, донор чітко визначає конкретну цільову аудиторію конкурсу та дає чіткі кваліфікаційні та технічні вимоги до учасника. Однозначно на гранти для старту власної справи можуть подаватись особи, які тільки бажають започаткувати власну справу (але після отримання коштів зобов'язані зареєструвати підприємницьку діяльність), самозайняті особи (ФОПи), які нещодавно розпочали вести підприємницьку діяльність. 
Тоді як вузькоспеціалізовані гранти на розвиток можуть мати значно більше критеріїв відповідності учасника, як-от тривалість ведення підприємницької діяльності, відповідна юридична форма ведення бізнесу, кількість працівників, відповідний оборот. 

Окремо можуть бути вимоги до галузі ведення бізнесу чи виду економічної діяльності. Зазвичай донорські організації не фінансують підприємства, що виробляють алкогольні напої, виробляють або продають зброю та тютюнові вироби. Часто в цьому переліку можуть бути також товари подвійного призначення, фармація, медична сфера. Детальний перелік всіх критеріїв донор завжди розміщує в інструкції. 

Також важливо, аби на момент подачі гранту підприємство:

  • не було розташоване та не здійснювало свою діяльність на тимчасово окупованих територіях України та не мало своїх дочірніх компаній у російській федерації та/або білорусі, та інших країнах із санкційного списку;
  • не мало власників та керівництво, внесених до списку санкцій щодо юридичних або фізичних осіб;
  • не перебувало в процесі припинення або банкрутства, не була банкрутом і не мала податкових боргів. 

 

Чи можна одночасно стати виконавцем кількох грантових програм?

Частіше за все донорські організації не заперечують щодо отримання підприємцями грантів у межах кількох програм. Можна податися на кілька проєктів і навіть стати переможцем, проте важливо пам'ятати, що в межах кожного з грантів учасник має здійснювати різну діяльність, наприклад, придбати окремо обладнання чи послуги та звітувати за кожен з них окремо. 

Певні грантові програми можуть мати обов’язковою умовою для підприємця внесення власного внеску (фінансового або нефінансового). 

Варто наголосити, що не рідко донорські організації запитують про вже отримані гранти в самій проєктній заявці. В такому випадку, якщо заявник вже отримував грант саме від цього міжнародного донора, то, швидше за все, заявку не буде підтримано.

Також велика кількість виграних грантових заявок не буде перевагою, якщо йдеться про гранти для швидкого відновлення бізнесу. Оскільки у цій категорії частіше за все пріоритет надається підприємствам, які більше потребують фінансової підтримки та ще не отримували допомогу. 

Проте в загальному, досвід отримання грантів та позитивного впровадження є плюсом у поданні на розвиткові гранти для бізнесу. 

 

З чого почати підготовку? 

Щоб максимізувати успішність грантової заявки важливо дотримуватися декількох кроків. На початковому етапі підготовки до подачі заявки на грант необхідно: 
1. Провести моніторинг грантових можливостей. 
Для пошуку потенційних донорів використовуйте найбільш доступні джерела інформації:

  • громадські інформаційні вебпортали;
  • вебсайти донорських організацій та грантових програм;
  • онлайн-платформи з грантрайтингу та проєктного менеджменту.

2. Ретельно вивчити умови конкурсу.

Кожна грантова програма має свої умови та критерії відбору. Ретельно прочитайте всю доступну інформацію про грант, включаючи вимоги щодо документації, обсягу робіт, бюджету та строків подачі.

3. Розробити план дій.

Створіть чіткий план дій, в якому буде відображено всі етапи підготовки заявки, включаючи складання необхідних документів, розроблення бюджету, написання тексту заявки, його перевірку та відправлення.

4. Написати текст заявки.
Напишіть докладний та переконливий текст, відповідаючи на всі запитання та вимоги, визначені організаторами грантового конкурсу. Зверніть увагу на структуру заявки та чіткість викладу власних ідей.

5. Перевірити грантову заявку.

Перш ніж надіслати заявку, переконайтеся, що всі документи прикріплені, текст заявки перевірений на наявність помилок та відповідність вимогам конкурсу.

6. Вчасно подати заявку.
Не зволікайте з подачею заявки та дотримуйтеся термінів подання, це забезпечить участь у відборі та допоможе уникнути можливих проблем.

 

Як правильно читати та аналізувати грантові інструкції?

  • Почніть з прочитання всіх частин грантової інструкції, включаючи вступ, умови, критерії оцінювання, процедури подання та будь-які приклади або шаблони.
  • Вивчіть, які цілі та пріоритети має грантодавець, і переконайтеся, що ваша пропозиція відповідає їхнім потребам. Зверніть увагу на те, яким чином потрібно оформити заявку на грант. Чи є специфічні вимоги щодо структури, обсягу, формату файлів тощо.
  • Дотримуйтеся вимог щодо максимальної кількості сторінок або символів для кожного розділу заявки. Грантодавці можуть відхилити заявку, яка перевищує встановлені ліміти.
  • Зверніть увагу на вказані формати файлів, які приймаються для подання: це може бути PDF, Word, Excel тощо.
  • Окрім цього дослідіть чи потрібно подати додаткові матеріали: виписки, витяги, штатні розписи, фінансові звіти, статут бізнесу. Також ретельно розгляньте вимоги щодо бюджету (дозволені витрати, обґрунтування витрат, формати бюджетних таблиць, а також терміни освоєння коштів).
  • Переконайтеся, що підготували всі необхідні документи відповідно до вимог програми.

 

Що важливо враховувати під час складання грантової заявки? 

При складанні грантової заявки необхідно враховувати кілька ключових аспектів. Один з найголовніших — це відповідність ідеї проєкту тому бізнесу, який подається. Крім того, заявка повинна бути чітко сформульована і відповідати цілям та пріоритетам грантодавця. Виклад інформації має бути логічним та послідовним, а заявка — чітко демонструвати зв'язок між цілями проєкту, діями та очікуваними результатами. Бюджет заявки повинен бути грамотно складений і чітко структурований. Всі витрати — бути обґрунтованими та релевантними до проєкту, мати ринкову вартість. 

Гранти для бізнесу мають мати у своїй основі закладений або бізнес-план, або шаблон бізнес-моделі. Тому будьте готові відповідати на запитання, які стосуються як витратної частини бізнесу (основні активності, ресурси, ключові партнери, структура витрат, ціннісна пропозиція), так і дохідної (сегменти клієнтів, відносини з клієнтами, канали збуту, джерела доходів, шляхи просування продукту чи послуги). 

 

Якою має бути структура грантової заявки?

Структура грантової заявки завжди надається донором та не може змінюватись підприємцем самостійно. Часто невеликі конкурси можуть приймати заявки через створену під них онлайн-форму, де потрібно вказати відповіді на попередньо визначені питання, додати документи, які запитує донорська організація. 

Окремо грантодавці можуть використувати платформи для подачі грантів, де вмонтовано весь алгоритм та дорожній шлях грантера. Така система передбачає не лише подачу заявки, а й створює окрему картку учасника, де дозволяється вносити зміни, додавати наступні етапи проходження оцінювання (співбесіди, візити, формувати рейтингові списки та навіть зберігати всі документи, необхідні для контрактування учасника). 

 

Перевірка написаної грантової заявки: покроковий чекліст

Після того, як грантова заявка пройшла через усі етапи створення, обов’язково перевірте:

  1. Чи відповідає заявка всім вимогам та критеріям, встановленим грантодавцем.
  2. Чи відповідає ваша ідея цілям грантової програми, а заявка чітко демонструє співвідношення з головними завданнями та пріоритетами програми.
  3. Чи відповідає заявка формату та структурі згідно з вимогами грантодавця. Якщо грант вимагає певний порядок розділів або конкретний формат документації, переконайтеся, що його дотримано. Також перевірте всі вказівки, які стосуються максимальної кількості слів або обсягу тексту.
  4. Чи додано всі необхідні додаткові матеріали готові до подання і відповідають вимогам грантодавця, мають необхідні підписи або штампи.
  5. Коректність доданих та відформатованих посилань, файлів.
  6. Чи вказано необхідну контактну інформацію та додаткові відомості.

 

Після перевірки всіх цих кроків й виправлення можливих помилок грантова заявка готова для подання.

 

Чи потрібно сплачувати податок за отриманий грант? 

В Україні оподаткування грантів може залежати від кількох факторів, включаючи призначення та джерело гранту, статус отримувача та конкретні умови гранту.

Щоб зрозуміти, чи оподатковується грант, потрібно визначити: 

1. Статус грантодавця, оскільки він може вплинути на оподаткування отриманих коштів. Згідно з Податковим кодексом України, бюджетні гранти мають спеціальні преференції, ніж гранти від окремих міжнародних фондів. Статус грантодавця може вплинути на те, чи підлягають оподаткуванню отримані кошти. Щоб отримати точну інформацію про ці нюанси, рекомендується звернутися безпосередньо до надавача гранту.

2. Статус грантоотримувача. Отримати грант може як звичайна фізична особа, так і фізична особа-підприємець, чиї доходи оподатковуються за спрощеною або загальною системою оподаткування. Крім того, отримувачем може бути юридична особа (компанія), яка також оподатковується за спрощеною або загальною системою оподаткування, або неприбуткова організація, наприклад, громадська.

Обов'язок сплати податку може бути покладений на грантодавця, що може бути визначено у грантовій угоді. Таким чином, незалежно від податкового статусу, основний обов'язок зі сплати податків не ляже на грантоотримувача.

У такому разі донор виступає податковим агентом і грантове фінансування вже оподатковане. Декларування такого доходу може здійснюватись за бажанням громадянина, але не є обов'язковим, оскільки податок уже сплачено податковим агентом.

Якщо ж грантоотримувачу треба сплачувати податки самостійно, то це може відбуватись таким чином: 

  • Отримання гранту фізичною особою: зазвичай українські фонди чи організації самостійно виступають податковим агентом та здійснюють оподаткування у джерела виплати; іноземний фонд оподатковується за загальними нормами ПКУ (18% ПДФО і 1,5% військовий збір);
  • Фізична особа-підприємець на спрощеній системі оподаткування: зазвичай українські фонди чи організації самостійно виступають податковим агентом  та здійснюють оподаткування у джерела виплати, а сам грант не має статусу доходу ФОП, розглядається як додатковий дохід фізичної особи; іноземний донор — включається в загальний оподатковуваний дохід, декларується під час річного декларування, грант не має статусу доходу ФОП, розглядається як додатковий дохід фізичної особи;
  • Фізична особа підприємець на загальній системі оподаткування: зазвичай українські фонди чи організації самостійно виступають податковим агентом та здійснюють оподаткування у джерела виплати; іноземний донор — включається в загальний оподатковуваний дохід громадянина, крім окремих винятків, декларується під час річного декларування;
  • Товариство з обмеженою відповідальністю на спрощеній системі оподаткування: якщо грант надходить від українського або міжнародного грантодавця, то він включається в загальний оподатковуваний дохід підприємства; 
  • Товариство з обмеженою відповідальністю на загальній системі оподаткування: якщо грант надходить від українського або міжнародного грантодавця, то він включається в загальний оподатковуваний дохід підприємства;

     

Виконання умов гранту

Виконання умов гранту — це процес дотримання усіх вимог, які були встановлені грантодавцем і прийняті грантоотримувачем. Дотримання правил конкурсу демонструє професіоналізм та відповідальність підприємця перед грантодавцем та потенційними інвесторами. Це підвищує професійний рівень бізнесу та команди й надалі може збільшити їхні шанси на успішне залучення інших джерел фінансування.

Відмова чи невиконання грантових умов можуть позначитися на фінансовому стані підприємства та його можливостях розвитку, а також може мати серйозні наслідки для грантоотримувача:

  • Втрата фінансування. Один із найочевидніших наслідків невиконання грантових умов. Грантодавець може припинити фінансування проєкту або вимагати повернення невикористаних коштів. Наприклад, обов’язковою умовою мікрогранту від програми єРобота є створення і збереження протягом 3 років робочих місць залежно від розміру мікрогранту, а також сплата суми мікрогранту у формі податків, зборів та ЄСВ. У разі невиконання цих умов грантоотримувач зобов’язаний повернути різницю між сумою отриманого мікрогранту та фактично сплаченими платежами;
  • Негативний вплив на репутацію грантоотримувача. Це може викликати недовіру серед інших потенційних грантодавців і ускладнити отримання фінансування в майбутньому;
  • Відкриття судових справ. Грантодавець має право звернутися до суду з вимогою повернення неправомірно витрачених коштів або компенсації збитків.

 

Виконання умов гранту можна вважати вдало завершеним, коли проєкт успішно досягає своїх цілей, визначених у заявці на грант, а також відповідає всім вимогам та умовам, встановленим грантодавцем. 

Отже, бізнес може залучити грант у разі правильної підготовки грантової заявки. Це може видаватись складним процесом, але не тоді, коли ви знаєте, куди крокувати. 

  • Не забувайте про планування: потрібно ретельно вивчити ринок, зрозуміти потреби аудиторії та визначити цілі.
  • Пам'ятайте про бюджет та підбір команди, які теж є важливими складовими успіху.
  • Намагайтеся бути зрозумілими та цікавими у своїй заявці. Покажіть грантодавцям, що запропонований проєкт справді важливий та має потенціал.

 

І найголовніша рекомендація для підприємців — інвестуйте достатньо часу та зусиль у підготовку грантових заявок. Чітко спланована підготовка грантової заявки підвищує шанси на отримання додаткового фінансування для бізнесу. Вірте у себе та свою ідею, дотримуйтесь порад і не забувайте, що кожен великий успіх починається з першого кроку. 

Оксана Качурівська
Історія від
Оксана Качурівська
Керівниця проєктного офісу West Ukraine Digital та Центру підтримки підприємців Дія.Бізнес у Тернополі
Інші історії
logo
Бізнес-початківцям
Як самостійно скласти дієвий бізнес-план: етапи планування, структура та обсяг
Основною метою створення бізнес-плану є визначення життєздатності та стійкості підприємства, його економічної доцільності та потенціалу розвитку шляхом виявлення його сильних та слабких сторін.
logo
Бізнес-початківцям
Планую відкрити кав’ярню в історичній частині міста. З чого розпочати?
Експерти Державної регуляторної служби України підготували покроковий гайдлайн для підприємців-початківців.
logo
Бізнес-початківцям
Покроковий план відкриття фастфуду від Державної регуляторної служби України
Фастфуд — один із найприбутковіших варіантів бізнесу у громадському харчуванні. Плюс такого закладу для власника — не треба довго думати над меню та відточувати сервіс як у ресторані, а гостям подобається формат фастфуду, бо можна швидко зайти та перекусити.
logo
Бізнес-початківцям
5 кроків, що допоможуть підвищити заробіток експерта без значних витрат
Шалений попит породжує шалену конкуренцію. Кожен експерт шукає шлях, як виокремитися серед інших спеціалістів з продуктами/послугами такого ж рівня.