Особливості фінансового менеджменту спортивного клубу, як неприбуткової громадської організації
21 листопада, 2023
Матеріал створений за підтримки фахових експертів спортивної індустрії
- Громадські організації керуються Законом України від 22.03.2022 №4572-VI «Про громадські обʼєднання» та Податковим кодексом України.
- Громадське об'єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.
- Члени (учасники) громадського об'єднання не мають права на частку майна громадського об'єднання та не відповідають за його зобов'язаннями. Доходи або майно (активи) громадського об'єднання не підлягають розподілу між його членами (учасниками), не можуть використовуватися для вигоди будь-якого окремого учасника громадського об'єднання, його посадових осіб (крім плати їх праці та відрахувань на соціальні заходи) ч. 1 ст. 3 абз. 6 Закону про громадські об’єднання.
- Внесені до Реєстру неприбуткових організацій громадські об’єднання та благодійні організації не сплачують податок на прибуток з будь-яких доходів, отриманих від статутної діяльності, за умови, що такі доходи (прибутки) використовуються такою неприбутковою організацією виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (ст. 133.4.2 ПКУ).
Проте є категорії діяльності, за які необхідно сплачувати ПДВ:
- надходження від продажу самостійно виготовленої продукції (зокрема, сувенірів);
- надходження від укладених договорів на надання консультаційних послуг;
- надходження від надання послуг з організації різноманітних заходів;
- надходження за освітні послуги (тренінги тощо);
- надходження від надання приміщення в оренду (суборенду);
- надходження від продажу активів.
Неприбуткові організації мають:
- звітувати у ДПС;
- формувати річний бюджет / кошторис;
- вести бухгалтерський облік усіх операцій;
- мати облікову політику;
- вести документообіг (договори, протоколи зборів, накази тощо).
У плануванні важливо повʼязати програмну діяльність (тобто виконання статутних цілей) з плануванням бюджету/кошторису. Завдяки цьому документу в ході податкової перевірки вдасться обґрунтувати відсутність розподілу доходу (прибутку) між учасниками та звʼязок доходів і витрат зі статутною діяльністю неприбуткової організації.