Як визначити код товару?
В загальному випадку макаронні вироби підпадають під коди товарної групи 1902. Детальний опис кожної товарної позиції наявний за наступним посиланням.
Які особливості потрібно враховувати при класифікації вашого продукту відповідно до групи 19?
Класифікація продукції для макаронних виробів проводиться відповідно до певного типу макаронних видів та буде підпадати під товарну позицію 1902 20 або 1902 30 (кус-кус класифікується згідно товарної позиції 1902 40). Конкретний вид макаронних виробів може, наприклад, включати м'ясо, може бути сушеним або прозорою локшиною та буде класифікуватися відповідно до товарної позиції. Наведемо декілька прикладів, як знайти 10-значий код TARIC для певного виду макаронних виробів.
Під кодом товарної позицією 190220 ви знайдете пасту з начінкою, незалежно від того чи вона варена чи приготовлена в інший спосіб.
Під товарною позицією 1902 20 існує ряд кодів товарів для різних видів пасти з начинкою, незалежно від того чи вона містить м'ясо, ковбаси або рибу, і якщо містить рис чи не містить рис. Наприклад, макаронні вироби, які містять рис і понад 20 мас.% м’яса (або ковбаси), класифікуються відповідно до товарної позиції 1902 20 30 20.
Хоча під товарною позицією 1902 30 ви знайдете інші макаронні вироби, які не класифікуються згідно товарної позиції 1902 20.
Під товарною позицією 1902 20 ви можете, наприклад, знайти сушені макаронні вироби з вмістом рисом під товарною позицією 1902 30 10 20.
10-значні TARIC коди наведено тут лише для прикладу і тому ви повинні переконатися в тому, що ви визначили правильний код для вашого виду макаронних виробів.
Які тарифи діють для макаронних виробів на ринку ЄС?
Угода про асоціацію з ЄС передбачає скасування імпортних мит для більшості продукції, яка експортується з України.
Для макаронних виробів, за виключенням 1 винятку, на даний момент ставка ввізного мита дорівнює 0%.
Виняток складає група товарів від кодом 1902 2010 20:
Вироби з тiста без дрiжджів, з начинкою, пiдданi або не пiдданi тепловiй обробцi або приготовлені iншим способом
-- З вмiстом понад 20 мас.% риби, ракоподiбних, молюскiв або iнших водяних безхребетних
--- З використання рису
Для даних товарів ставка тарифу становила на 2018 рік 2,10%
Як скористатися перевагами вільної торгівлі з ЄС?
Для того, щоб скористатися преференціями в рамках вільної торгівлі між Україною та ЄС (не оподатковуватися ввізним митом або оподатковуватися пільговим митом), товар має бути походженням з України та відповідати правилам походження.
Правила походження визначені Протоколом І до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
Для макаронних виробів існують наступні особливості:
Паста, незалежно від того, чи вона приготовлена або фарширована (м’ясом чи іншими інгредієнтами) чи оброблена будь- яким іншим чином, така як спагеті, макарони, локшина, лазанья, ньокки, італійські пельмені, канелоні; кускус, приготовлений або ні: | |
---|---|
- З ваговою частиною м’яса, м’ясних відходів, риби, ракоподібних чи молюсків 20 % або менше | Виробництво, у якому усі злаки та їхні складові частини (окрім твердої пшениці та її складові) вироблені цілком у даній країні |
- З ваговою частиною м’яса, м’ясних відходів, риби, ракоподібних чи молюсків більше 20 % | Виробництво, у якому: а) усі злаки та їхні складові частини (окрім твердої пшениці та її складових) вироблені цілком у даній країні; б) усі матеріали Груп 2 і 3 є виробленими цілком в даній країні |
Основним документом, який підтверджує преференційний характер походження товару в рамках вільної торгівлі, є сертифікат з перевезення товару EUR.1.
Правила походження на практиці
На практиці для вас як виробника або експортера макаронних виробів, що класифікуються згідно товарної позиції 1902, це означає, що всі зернові культури та її складові, які можуть бути використані у виробництві макаронних виробів, повинні бути вирощені («повністю отримані») в Україні.
Однак існує виняток, якщо у виробництві макаронних виробів використовується тверда пшениця та її продукти переробки. Це означає, що тверда пшениця може походити з інших країн, однак продукт буде все ще вважатиметься українського походження.
Крім того, якщо макаронні вироби з вмістом понад 20 мас.% м’яса, м’ясних субпродуктів, риби, ракоподібних або молюсків, то ці продукти (тобто всі продукти класифікуються згідно групи 2 та 3) також повинні бути вирощені («повністю отримані») в Україні для того, щоб кінцеві макаронні вироби мали українське походження.
Внаслідок двосторонньої кумуляції, якщо ви виготовляєте макаронні вироби в Україні та використовуєте будь-які компоненти /елементи (наприклад, зернові культури або м'ясо) з ЄС, то виготовлені макаронні вироби будуть українського походження . Це означає, що ваш продукт матиме українське походження незалежно від ваги компонентів, які походять з ЄС.
Будь ласка, зверніть увагу - у деяких випадках не потрібно отримувати сертифікат походження. Це можливо в тих випадках, якщо не встановлено загальний тариф на певну продукцію. В інших випадках, якщо встановлено загальний тариф на продукцію, необхідно виконувати вимоги щодо правил походження та отримати сертифікат походження.
Вимоги ЄС до макаронних виробів
Контроль забруднювачів у харчових продуктах
Макаронні вироби мають бути безпечні для здоров’я споживача та не мають містити забруднювачі в кількості, неприйнятної для здоров'я населення. Забруднювачі можуть потрапляти в харчові продукти на різних етапах виробництва, пакування, транспортування або також внаслідок забруднення довкілля.
Регламент № 315/93 встановлює процедури ЄС щодо забруднювальних речовин у харчових продуктах на території ЄС.
Максимальний допустимий вміст деяких забруднювальних речовин (мікотоксинів, важких металів) у харчових продуктах на ринках країн ЄС визначений у Регламенті №1881/2006.
На ринку ЄС також встановлені максимально дозволені рівні радіоактивного забруднення продуктів харчування (безпосередньо або після обробки). Детальніше дивіться за посиланням.
Максимально допустимі рівні вмісту забруднювальних речовин у макаронних виробах
- Для макаронних виробів встановлено максимально допустимі рівні вмісту для деяких мікотоксинів, зокрема, встановлено максимальний рівень для всіх продуктів, отриманих з зернових культур - афлатоксинів та для сухих макаронних виробів - деоксиніваленолу (750 мкг / кг).
- Крім того, якщо макаронні вироби з вмістом, наприклад, м’яса або риби, ви також повинні знати про максимальні рівні вмісту деяких важких металів у м’ясі та рибі.
- Ви можете знайти всі максимально допустимі рівні вмісту забруднювальних речовин у Додатку до Регламенту №1881/2006.
Регулювання рівнів забруднювальних речовин у харчових продуктах
- Ви як бізнес-оператора в сфері виробництва макаронних виробів несете відповідальність за рівень контролю забруднювальних речовин у вашій продукції.
- Ви повинні регулярно перевіряти існуючі максимальні рівні забруднювальних речовин, які регулярно оновлюються. Регламент №1881/2006 регулярно оновлюється. Пам’ятайте, що певні продукти можуть бути не зазначені, але підпадати під більш широкі категорії, наприклад, «зернові».
- Вам необхідно мати систему контролю, щоб уникнути забруднення та провести лабораторне тестування (в акредитованій лабораторії).
- Ви повинні взяти до уваги, що держави-члени ЄС проводять випадковий відбір зразків та аналіз продуктів харчування і регулярно повідомляють про результати, а також вживають заходи, якщо зразки не відповідають вимогам законодавствам.
- Ви можете знайти додаткову інформацію про дозволені рівні забруднювальних речовин на вебсайті Комісії ЄС або на вебсайті Європейського органу з безпеки харчових продуктів (EFSA).
Контроль залишків пестицидів
Контроль залишків пестицидів на практиці
Існують правила щодо максимальних рівнів залишків пестицидів, які можуть міститись в продуктах харчування, що продаються в ЄС.
При виробництві, наприклад, зернових культур, які використовуються у виробництві макаронних виробів, необхідно знати, які пестициди (наприклад, гербіцид або інсектициди) можуть бути використані та в якій мірі, щоб не перевищити максимальних рівнів залишків.
Ви повинні регулярно перевіряти існуючі максимально допустимі рівні залишків пестицидів, використовуючи Європейську базу даних пестицидів, яка часто оновлюється.
Для того, щоб уникнути високо рівня залишків пестицидів, вам необхідно мати систему контролю. Корисним інструментом для цього є Комплексна система боротьби з шкідниками. Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (FAO) підтримує комплексну систему боротьби з шкідниками, та розглядає її як пріоритетний підхід до проблеми захисту сільськогосподарських культур та як опору стійкої інтенсифікації виробництва сільськогосподарських культур, а також зменшення рівня ризику пов’язаного з залишками пестицидів.
ЄС встановив правила використання пестицидів, які зазначені у Директиві №2009/128/ЄС про стале використання пестицидів. Серед рекомендацій – заборона повітряного розпилення, нехімічні методи, а також просування органічного землеробства.
Простежуваність, відповідність і відповідальність
Законодавство ЄС визначає простежуваність як здатність виявити і простежити за будь-яким харчовим продуктом, кормом, твариною, призначеною для виробництва харчових продуктів або речовиною, що буде використана для споживання, на всіх етапах виробництва, переробки та розповсюдження.
Регламент № 178/2002 вимагає належним чином маркувати або надавати відповідні документи про продукцію.
Імпортер харчової продукції в ЄС має забезпечити наявність вичерпної інформації щодо всього ланцюга виробництва та переміщення продукту.
Система простежуваності на практиці
На кожному етапі виробництва, переробки та дистрибуції оператори харчової промисловості несуть відповідальність за забезпечення якості харчових продуктів згідно з вимогами безпеки харчових продуктів, а також в разі виявлення ризику повинні вжити заходів.
Ви як українська компанія повинні визначити та задокументувати інформацію про продукцію за принципом «один крок вперед і один крок назад» в ланцюгу виробництва харчової продукції (від виробництва, переробки, транспортування та дистрибуції).
На практиці це означає, наприклад, що має бути забезпечена можливість ідентифікувати назву вашої компанії, адресу, які макаронні вироди ви експортуєте до ЄС, коли та в якій кількості. Таким чином імпортер ЄС може запросити надати інформацію шляхом надання квитанції, накладної або номеру партії.
У разі виявлення ризику Європейська комісія залучає компанії до виконання наступних дій:
- Негайно вилучити з ринку заражені продукти та, при необхідності, відкликати їх у споживачів.
- Знищити партію та серію товарів, які не відповідають вимогам безпеки харчових продуктів.
- Проінформувати компетентні органи про ризик та про дії, які були вчинені.
- Негайно вилучити з ринку заражені продукти та, при необхідності, відкликати їх у споживачів.
Більш детальну інформацію про простежуваність ви можете знайти на вебсайті Комісії ЄС.
Пам’ятайте, що відповідальність за виконання цієї вимоги лежить на імпортері ЄС, але ваш імпортер ЄС може вимагати від вас як оператора харчової промисловості України дотримуватися цих вимог та вимагати від вас надати відповідну інформацію.
Маркування
Усі харчові продукти, що продаються в ЄС, повинні відповідати правилам маркування ЄС, спрямованим на те, щоб споживачі, купуючи харчі, мали всю необхідну інформацію для свідомого вибору.
Регламент №1169/2011 встановлює загальні та спеціальні правила маркування харчових продуктів.
Маркування продуктів харчування на практиці
Продукти харчування, які продаються в ЄС, повинні містити маркування. Маркування повинно бути легко зрозумілим, читабельним, видним та написаним однією мовою країни ЄС, в яку ви експортуєте продукцію.
Як правило, на етикетці макаронних виробах повинна міститись наступна інформація:
Назва продукту
Список інгредієнтів (у порядку зменшення ваги)
Вага нетто (кілограми або грами)
Термін мінімальної придатності («придатний до»)
Будь-які спеціальні умови зберігання або умови використання
Країна походження (якщо є)
Інструкція щодо використання (якщо є)
Маркування партії
Контактна інформація виробника, пакувальника або продавця
Харчова декларація (відповідно до конкретних правил, включаючи інформацію щодо алергенів
Можуть існувати специфічні вимоги щодо маркування, наприклад, якщо макаронні вироби призначені для спеціальних харчових цілей або якщо макаронні вироби продаються оптом
Пам’ятайте, що ваш імпортер в ЄС несе відповідальність за інформацію, яка міститься на етикетці продукту.
Щоб дізнатися більш детальну інформацію щодо маркування, ви можете зв’язатися з відповідальним агентством країни-імпортера ЄС (наприклад, у Швеції - це Національне агентство харчових продуктів), а також відвідати вебсайт Комісії ЄС, на якому розміщені гайди щодо маркування та пакування харчових продуктів, або зверніться до вашого імпортера.
Контроль за здоров’ям рослин
Імпорт рослинної продукції до ЄС підлягає таким заходам контролю (згідно з Директивою № 2000/29/ЄС з урахуванням Регламенту №2016/2031):
наявність фітосанітарного сертифікату
проходження митних перевірок у пункті в'їзду на територію ЄС
попереднє повідомлення у митні органи ЄС про прибуття вантажу рослин
включення імпортера з ЄС до офіційного реєстру держави-члена ЄС.
Контроль за харчовими продуктами нетваринного походження
Імпорт харчових продуктів нетваринного походження в ЄС підлягає загальним умовам і спеціальним положенням, спрямованих на запобігання ризику для здоров’я населення та захист інтересів споживачів.
Коли на території третьої країни виникає чи шириться гігієнічна проблема, здатна створити серйозну небезпеку здоров’ю людей, влада ЄС може призупинити імпорт з усієї або частини відповідної третьої країни або запровадити тимчасові захисні заходи щодо відповідних харчових продуктів залежно від серйозності ситуації.
Для контролю застосовують наступні правила:
Загальні правила щодо гігієни встановлює Регламент №852/2004.
Вимоги щодо забруднювачів у харчових продуктах та щодо матеріалів, які контактують з харчовими продуктами встановлює Регламент №1935/2004.
Загальні умови приготування харчових продуктів встановлює у т.ч. Директива № 89/108/ЄС щодо швидкої заморозки.
Принципи НАССР на практиці
Відповідно до вимог ЄС щодо безпеки харчових продуктів, всі продукти харчування, включаючи макаронні вироби, повинні бути безпечними для споживання.
Ви як оператор харчової промисловості в сфері виробництва макаронних виробів повинні запровадити та діяти на основі програм продовольчої безпеки та процедур, заснованих на принципах НАССР. Це включає, наприклад, те, що працівники повинні бути під наглядом та бути проінструктовані та/або пройти підготовку щодо застосування принципів НАССР.
На практиці вам як оператору харчової промисловості необхідно мати процедури, в яких описано, як ваша компанія виготовляє макаронні вироби, включаючи документацію щодо ведення обліку процедур.
Впровадження принципів НАССР передбачає певну гнучкість, у тому числі для малого бізнесу. Це означає, наприклад, що принципи можуть бути реалізовані залежно від структури та типу вашого бізнесу.
У Повідомленні Комісії № 2016/C 278/01 ви також можете знайти більш детальну інформацію щодо гнучкості застосування принципів НАССР та опис застосування принципів системи НАССР, які описані простою мовою (див. Додаток ІІ).
Якщо Ви хочете дізнатися більше про тренінги та курси з навчання принципів НАССР, наприклад, можна відвідати веб-сайти органів стандартизації, такі як IFS International Features Standards або BRC Global Standards.
Пам’ятайте, що відповідальність за дотримання відповідних вимог до продуктів харчування лежить на імпортері ЄС, але ваш імпортер ЄС вимагатиме від вас як оператор харчової галузі в Україні дотримуватися цих вимог.
Матеріали, що контактують з харчовими продуктами
Ця вимога базується на Регламенті № 1935/2004. При використанні матеріалів, що контактуватимуть з продуктами харчування, такими як пакувальні матеріали, ви повинні переконатися, що матеріали виготовлені таким чином, що їх частинки не будуть переноситися на продукти харчування в тих кількостях, які є небезпечними для людей, та не будуть змінювати склад продуктів харчування, а також не змінять смак і запах продуктів.
Ви повинні переконатися, що ви дотримуєтесь всіх вимог щодо небезпечних речовин, а також щодо маркування. Вам як українському виробнику макаронних виробів необхідно знати, який пластик ви можете використовувати в якості пакувального матеріалу для ваших макаронних виробів (і які речовини містить пластик).
Галузеві асоціації
- Associations of Pasta Manufacturers of the European Union (UN.A.F.P.A.) / Асоціація виробників макаронних виробів в Європейському Союзі
Viale del Poggio Fiorito, 61 00144 Roma Italia +39 06 8091071 +39 06 8073186
- European Chilled Food Federation (ECFF) / Європейська федерація охолоджених продуктів харчування
Belgian Ready Meal Association Avenue des Arts 43 B-1040 Brussels Belgium +32 2 550 17 64 +32 2 550 17 54
- International Association for Cereal Science and Technology (ICC) / Міжнародна асоціація зернових культур та технологій
Marxergasse 2 1030 Wien Vienna Austria +43 1 70772020
- International Pasta Organisation (IPO) / Міжнародна організація макаронних виробів
Viale del Poggio Fiorito 61 00144 Roma, Italia +39 06 8091071 +39 06 8073186
https://internationalpasta.org
Спеціалізовані виставки/ярмарки
AGROKOMPLEX (раз на 2 роки)
Сільськогосподарські та продовольчі товари
Agrokomplex Nitra Nitra Slovakia
ANUGA (раз на 2 роки)
Продукти харчування, напої, хлібопекарська, кондитерська та пивоварна промисловості, громадське харчування.
Exhibition Centre Cologne Cologne Germany
INTERSICOP (раз на рік )
Хлібобулочні, борошняні та кондитерські вироби
Ifema - Parque Ferial Juan Carlos I Madrid Spain
International Food Exhibition (раз на рік)
Продукти харчування та напої
ExCeL London UK - United Kingdom
LEVANTE PROF (раз на 2 роки)
Хлібобулочні, кондитерські, макаронні вироби, морозиво ,піца, пиво, вино, для барів та ресторанів
Fiera del Levante Bari Italy
POLAGRA-FOOD (раз на рік)
Продукти харчування
Poznan Congress Center Poznan Poland
SALON DE L’ALIMENTATION BRUXELLES (раз на рік)
Продукти харчування
Brussels Exhibition Centre Bruxelles Belgium
SIAL (раз на 2 роки)
Харчова промисловість
Paris Nord Villepinte Paris France