Дослідження стану та потреб бізнесу за рік повномасштабної війни
01 травня, 2023
Центр розвитку інновацій, Офіс з розвитку підприємництва та експорту, національний проєкт Дія.Бізнес, Advanter Group за підтримки Мінцифри, Мінекономіки, Мінфіну, Державної регуляторної служби України, Торгово-промислової палати України та за сприяння Програми розвитку ООН в Україні в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу провели одинадцяту хвилю досліджень бізнесу в Україні під час повномасштабної воєнної агресії росії проти України.
Період опитування: 24.03 — 04.04.2023 року. Всього опитано 999 власників та CEO підприємств МСБ.
Ключові результати дослідження
1. Стан ділового середовища
Індекс активності бізнесу UBI (Ukrainian Business Index) на початку 2023 року становить 34.03 (зі 100 можливих). Індекс зріс порівняно з лютим 2023 року (30.76) і локальним максимумом вересня 2022 року (33,9). Це зростання індексу свідчить радше про втому бізнесу від невизначеності та бажання інтенсифікуватися, ніж про покращення економічної ситуації: кількість замовлень від клієнтів лишається незмінною, але зростають обсяги випуску продукції та складські запаси.
Довідково: UBI показує активність бізнесу, його спроможність нарощувати товарооборот, створювати робочі місця. Якщо показник нижче 50, це свідчить про негативні очікування бізнесу від подальшого розвитку подій.
2. Робота підприємств
За результатами 2022 року 31.7% підприємств повністю або майже повністю зупинили роботу.
Загалом спостерігається позитивна динаміка. 8,9% підприємств вказали на зростання обсягів робіт порівняно з довоєнним періодом.
8,0% підприємств вийшли на показники 2021 року.
Загалом МСБ в Україні втратили 31,2% власних оборотів у 2022 році порівняно з 2021 роком.
3. Які перспективи бачить бізнес у 2023 році
Середньозважений очікуваний показник оборотів бізнесу у 2023 проти 2022 року знизився з +10,3% (оцінка, отримана в лютому 2023 року) до 1,8%. Водночас третина (34,7%) бізнесів очікує на зростання оборотів у поточному році.
Не бачать перспектив 22,4% підприємств (вказали, що бізнес не працюватиме або працюватиме на рівні до 50% від оборотів попереднього року).
4. Що заважає бізнесу відновлюватися
- Відсутність достатньої кількості платоспроможних клієнтів — 49,7%
- Непрогнозованість розвитку ситуації в Україні та на внутрішньому ринку — 46,1%
- Непередбачувані дії держави, що можуть погіршити стан бізнесу — 34,0%
- Відсутність достатнього капіталу — 32,4%
- Перешкоди з боку регуляторних та/або фіскальних органів — 26,1%
- Високі податки і збори — 23,2%
- Недоступність кредитних коштів, зокрема програми 5-7-9 тощо — 23,0%
Найбільше заважає бізнесу відновлюватися нестача фінансових ресурсів у країні, а саме — неплатоспроможність клієнтів, недоступність кредитних коштів і власного капіталу бізнесу тощо.
46,1% вказують на непрогнозованість розвитку подій, а 34% — на непередбачуваність дій держави, які можуть погіршити ситуацію для бізнесу.
Порівнюючи з листопадом, суттєвішою проблемою для бізнесу стає непередбачуваність дій держави — 34% (26% у лютому). Суттєво зросли ризики й проблеми, пов’язані з податковою та митною системами.
5. Допомога країні під час війни
89,6% підприємств залучені до допомоги країні під час війни, зокрема 65,4% допомагають Збройним силам України.
6. Проблеми у взаємодії з органами влади
47,7% підприємств (зростання з 42,2% у лютому) стикнулися з проблемою блокування податкових накладних.
7. Ситуація з персоналом
Частка персоналу (порівнюючи з 23.02.2022), що скорочена на поточний момент, знову зросла з 21,2% до 26,0%.
Крім того, суттєво зросло приховане безробіття — до 16,4% (частка персоналу, порівнюючи з 23.02.2022, відправлена у відпустку).
18,8% частка тих, хто працює на умовах скороченої зарплати.
8. Пріоритетні завдання для уряду
Найбільш пріоритетним завданням для влади, як і в минулій хвилі, 69% підприємців вважають знищення корупції. 48,0% — покращення доступу до кредитних ресурсів, здешевлення ресурсів.
Також значна частка підприємців вказала на необхідність проведення судової реформи (40,9%) та податкової реформи 10-10-10(+3) (28,7%), внесення змін у роботу податкової.
9. Заборгованість держави
- 12,8% вказали про заборгованість у виплатах за казначейським рахунком за виконаними контрактами.
- 6,3% керівників вказують на наявність заборгованості з відшкодування ПДВ.
10. Сценарії перемоги
Бізнес з оптимізмом дивиться на ймовірність звільнення всіх окупованих територій України цього року (49,2%).
Натомість 20,9% вважають, що цьогоріч перемога є малоймовірною.
Переглянути повну версію дослідження можна у pdf-форматі.
Довідково:
- Дослідження проведено в межах Ініціативи для відновлення економіки України, яка реалізується Центром розвитку інновацій, Офісом з розвитку підприємництва та експорту, національним проєктом Дія.Бізнес, Advanter Group за підтримки Мінцифри, Мінекономіки, Мінфіну, Державної регуляторної служби України, Торгово-промислової палати України та за сприяння Програми розвитку ООН в Україні в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.
- Програму ООН із відновлення та розбудови миру (UN RPP) реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
- Програму підтримують одинадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Канади, Данії, Німеччини, Японії, Нідерландів, Польщі, Швеції та Швейцарії.