Портал працює у тестовому режимі. Приймаємо зауваження або пропозиції
Налаштувати вигляд

Розмір тексту

Відступи між буквами

Колір

Розділ VII. Фінансування та страхування експортерів

Дата оновлення інформації : 07.01.2025, 10:10

У зв’язку з повномасштабною агресією росії проти України нестача обігових коштів стала однією з нагальних проблем для українських підприємців, зокрема для експортерів. Саме тому важливими інструментами підтримки є фінансові: надання безповоротної фінансової допомоги у вигляді грантів та ваучерів; надання пільгових кредитів та страхування експортних операцій.

Офіс з розвитку підприємництва та експорту в рамках проєкту Дія.Бізнес розробив Маркетплейс фінансових можливостей для підприємців, який дозволяє підприємцям обрати необхідну фінансову програму, прочитати детальні умови отримання фінансування та звернутися безпосередньо до банківських та інших установ. Маркетплейс містить інформацію про грантові програми від держави та міжнародних партнерів, кредитні інструменти, а також наявні програми на регіональному рівні.

Для страхування експортної діяльності в Україні функціонує Експортно-кредитне агентство (ЕКА). Станом на 2024 рік ЕКА страхує зовнішньоекономічний договір/ експортний кредит/банківську гарантію на суму до 179 млн грн. При цьому ЕКА страхує до 85% вартості зовнішньоекономічного договору. Зверніть увагу, що ЕКА страхує експорт товарів згідно з кодами УКТ ЗЕД з урахуванням обмежень, встановлених статтею 8 Закону України «Про фінансові механізми стимулювання експортної діяльності».

Українські експортери можуть скористатися такими послугами від ЕКА:

  • партнерська кредитна програма, яка полегшує українським експортерам доступ до експортних кредитів за спрощеною процедурою та надає захист банкам від ризику непогашення кредиту експортером;
  • страхування передекспортного фінансування: дозволяє отримати експортний кредит в умовах відсутності або недостатності забезпечення, збільшує вірогідність прийняття банком позитивного рішення про видачу експортного кредиту;
  • страхування банківських гарантій: полегшує українським експортерам доступ до гарантій, контргарантій, резервних акредитивів та контррезервних акредитивів, необхідних для виконання експортного контракту, та надає захист банкам від ризику виплати на вимогу бенефіціара/гаранта;
  • страхування зовнішньоекономічного договору: надає захист українському експортеру від ризику несплати іноземним покупцем дебіторської заборгованості за експортовані товари, роботи або послуги.
Руслан Гашев, голова правління Експортно-кредитного агентства
My image

«Послуги Експортно-кредитного агентства розраховані на українських підприємців з різних галузей та надавачів послуг, які уже експортують або тільки готуються експортувати свою продукцію. Зараз ми співпрацюємо з десятьма банками, які кредитують експортерів. Серед клієнтів ЕКА більшість становить сегмент малого та середнього бізнесу. Нашим пріоритетом є виробники продукції з глибоким ступенем переробки, адже ми як країна прагнемо відійти від сировинної структури експорту».

 
Рекомендації щодо запровадження інструментів фінансової підтримки в регіонах

Крім розповсюдження інформації про наявні фінансові програми підтримки на національному рівні, обласним та міським державним адміністраціям варто запроваджувати і власні інструменти підтримки. Прикладом такої програми є «Підтримка бізнесу у Львівській області на період воєнного стану на 2023 рік».

Вероніка Бурда, екскерівниця Сектору питань підтримки експорту департаменту економічної політики Львівської обласної військової адміністрації

«Львівщина стала першою областю, яка запровадила програму підтримки бізнесу на час дії воєнного стану. Одним із завдань програми була “Ваучерна підтримка бізнесу”».

Цілі, на які надавали ваучери:

1. Сертифікація продукції: сертифікація, що може включати отримання національних сертифікатів та проведення сертифікації в міжнародних організаціях. Сума відшкодування — не більше 100 тис. грн на ваучери для сертифікації продукції

2. Маркетингові ваучери:

  • створення/оновлення вебсайтів, їх просування
  • розроблення бренду продукції, логотипу, дизайну упаковки
  • поширення продукції в онлайн-магазинах
  • участь у маркетингових заходах
  • проведення промоційної та маркетингової компанії

Сума відшкодування — не більше 60 тис. грн на ваучери для маркетингу

Ваучери на участь у закордонних виставково-ярмаркових заходах: участь та оренда виставкових площ для представлення товарів і послуг в офлайн іноземних виставково-ярмаркових заходах. Сума відшкодування — не більше 100 тис. грн на участь у закордонних виставково-ярмаркових заходах.

Ваучерна підтримка неабияк допомогла не лише експортноорієнтованим МСП Львівщини, а і тим підприємствам, які наразі працюють на внутрішньому ринку. Загалом у 2023 році ваучерною підтримкою скористалось 190 МСП Львівщини.