Результати дванадцятого щомісячного опитування промислових підприємств «Український бізнес в умовах війни»
Щомісячне опитування керівників промислових підприємств проводить ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» (ІЕД) в рамках зміни дії проєкту «Підтримка Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який фінансується Європейським Союзом та співфінансується МБФ «Відродження» та благодійним фондом ATLAS Network (США).
Попередні результати дослідження можна переглянути за посиланням.
Серед опитаних переважно промислові підприємства (93%), розташовані в 21-х із 27-ми регіонів України, зокрема у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській, Харківській областях та в місті Києві. Серед опитаних представлено підприємства всіх розмірів за кількістю працівників.
Коротко про отримані результати
У квітні 2023 року промислові підприємства показали найкращі результати роботи за весь час проведення опитування та залишались оптимістами (хоча дещо меншою мірою ніж раніше) щодо найближчого майбутнього. Важливість «небезпечно працювати» як перешкоди для ведення бізнесу зменшилась. Оцінки поточної ситуації в країні та фінансово-економічної ситуації на підприємствах зросли, а очікування, залишаючись високими, стали дещо стриманішими ніж місяць назад. Динаміки виробничих показників була найкращою за весь час проведення опитування. Невизначеність у 6- та 3-місячній перспективі продовжує зменшуватися (за виключенням експорту та зайнятості), але віддалене майбутнє залишається поки неясним для бізнесу — невизначеність у дворічній перспективі є високою й дещо зросла у квітні порівняно до травня 2023 року. Разом із цим, плани промислових підприємств на наступні два роки продовжують бути обережно позитивним, а короткострокові очікування хоч й зменшились, залишаються дуже оптимістичним.
Обсяги виробництва
У квітні 2023 року індекс змін у виробництві збільшився із 0,18 до 0,24 це відбулось через зменшення частка тих промислових підприємств, на яких виробництво скорочувалось, та одночасного збільшення частки тих підприємств, де обсяги виробництва зросли.
Очікування підприємств на наступні три місяці залишаються високими, але спостерігається тенденція до їх зменшення, після зростання протягом чотирьох місяців поспіль. Значення індексу очікуваних змін обсягів виробництва зменшилось із 0,58 до 0,45.
Попит та реалізація
Темпи зростання продажів та збільшення кількості нових замовлень прискорились. Значення індексу змін реалізації збільшилось із 0,18 у березні до 0,23 у квітні, а значення індексу змін нових замовлень збільшилось із 0,20 до 0,23.
Очікування промислових підприємств щодо попиту на наступні три місяці залишаються високим, але спостерігається тенденція до їх зменшення (аналогічно до виробництва). Значення як індексу очікуваних змін продажів, так й індексу очікуваних змін нових замовлень зменшились, відповідно, із 0,59 до 0,46 та з 0,59 до 0,45.
Зайнятість
Темпи скорочення зайнятості на промислових підприємствах залишились без істотних змін, індекс змін зайнятості становить -0,07 (був -0,06 у березні).
У наступні три місяці підприємства не очікують значних змін, індекс очікуваних змін неістотно зменшився, із 0,06 до 0,04. Тенденція до скорочення кількості працівників у вимушених відпустках продовжує поступове прискорення. Значення відповідного індексу в лютому 2023 року порівняно з березнем зменшилось, із -0,19 до -0,23; у перспективі трьох місяців підприємства не очікують змін (як і у березні, у квітні відповідний індекс становить -0,26).
Після суттєвого зменшення труднощів пошуку працівників різної кваліфікації в березні, у квітні показник збільшився. Значення відповідного індексу для кваліфікованих працівників збільшилось із 0,14 до 0,25, а показник труднощів пошуку некваліфікованих працівників збільшився із 0,06 до 0,11.
Перешкоди для ведення бізнесу під час війни
У квітні 2023 року зростання цін на сировину та товари залишалося на першій позиції рейтингу перешкод для бізнесу, пов’язаних з війною. Важливість перебоїв з електро-, водо- чи теплопостачанням як перешкоди ще більше знизилася у квітні і перемістилася з другого на шосте місце у списку. Складнощі з перевезенням сировини перемістилися на друге місце, хоча абсолютна величина цієї перешкоди залишається незмінною. У квітні промисловим підприємствам було дещо більше безпечно працювати: відсоток респондентів, що говорили про небезпеку для роботи, продовжив зменшуватися (ця хвиля опитування завершилася до того, як росія активувала ракетні удари наприкінці квітня — у травні 2023 року).
У квітні серед перешкод для зростання виробництва, проаналізованих за переліком перешкод довготривалого опитування «Дослідження ділової думки», яке ІЕД проводив до 2021 року включно, найчастіше називали несприятливу політичну ситуацію. Значення несприятливого регуляторного клімату у цьому переліку перешкод зменшилося у порівнянні з 2021 роком через зменшення значення усіх трьох компонентів: високого регуляторного тиску, податків і корупції.
Завантаженість виробничих потужностей у період війни
У квітні 2023 року підприємства прискорили відновлення виробництва. Було зафіксовано найвищий рівень завантаження виробничих потужностей за весь час опитування. Сумарна частка промислових підприємств, які працюють майже на повну та повну потужність, досягла 58% — найвищого показника за всі хвилі опитування (49% у лютому та 52% у березні). Незважаючи на виклики війни, лише 3% опитаних підприємств повідомили, що припинили свою діяльність упродовж війни. Також лише 2% підприємств працюють на рівні менше ніж 25% від довоєнних обсягів виробництва.
Середній бізнес найкраще підтримує виробництво майже на повну та повну потужність порівняно з довоєнним періодом – 68% у квітні (61% у березні та 58% у лютому), що є найвищим показником від самого початку опитування.
Харчова галузь залишається лідером відновлення промисловості. У квітні 73% підприємств харчової галузі працювали майже на повну та повну потужність, що є найвищим показником для галузі за період спостереження (для порівняння 66% у березні та лютому, а також 62% у січні).
У легкій промисловості зафіксовано також рекордний для галузі відповідний показник – 65%.
В більшості галузей відбулося зростання завантаження потужностей. Однак складна ситуація залишається в металургії та металообробці, де лише 20% підприємств працюють на майже повну та повну потужність (22% у березні).
Підприємства-експортери
У квітні 64% опитаних повідомили, що були експортерами до війни, продовжували експорт під час війни або ж розпочали експорт під час війни вперше. Більшості бізнесу вдалося налагодити експорт в умовах війни. 84% опитаних вказали, що експортували до війни, а також продовжували експортували впродовж останніх 12 місяців (87% станом на березень). Частина бізнесу не може побороти нові виклики для експортної діяльності. 16% промислових підприємств експортували до початку війни, але не змогли відновити експорту впродовж останніх 12 місяців.
Тільки незначна частка підприємств змогла вперше розпочати експорт. 1% підприємств вперше розпочав експортувати саме під час війни (упродовж останніх 12 місяців).
Серед мікробізнесу 44% підприємств, які експортували до війни, але не мали експортної діяльності впродовж останніх 12 місяців. Найбільш складна ситуація з відновленням експорту в галузі виробництва будівельних матеріалів. Зокрема, 50% підприємств галузі експортували до війни, але не мали експорту за останні 12 місяців. Найкраща ситуація склалася в деревообробній промисловості, де лише 5% підприємств не мали експорту упродовж останніх 12 місяців.
У квітні продовжилося відновлення обсягів експорту. Значення Індексу змін експорту збільшилось із 0,09 до 0,11. Частка підприємств, у яких обсяги експорту скоротились, залишилась майже без змін (17,9% у квітні проти 16,9% у березні) водночас частка підприємств, які збільшували обсяги експорту, збільшилась із 22,3% до 24,5%.
Державна політика
У квітні 2023 року частка позитивних оцінок державної політики щодо підтримки бізнесу знизилася другий місяць поспіль і склала 13%, а відсоток негативних оцінок не змінився: 11%.
Як і раніше, бізнес переважно нейтрально оцінює державну політику щодо підтримки бізнесу: 61% респондентів.
Ознайомитися детальніше з повними результатами дослідження можна за посиланням.