Портал працює у тестовому режимі. Приймаємо зауваження або пропозиції
Налаштувати вигляд

Розмір тексту

Відступи між буквами

Колір

Новини

Результати одинадцятого щомісячного опитування промислових підприємств «Український бізнес в умовах війни»

img

Щомісячне опитування керівників промислових підприємств проводить ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» (ІЕД) в рамках зміни дії проєкту «Підтримка Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який фінансується Європейським Союзом та співфінансується МБФ «Відродження» та благодійним фондом ATLAS Network (США).

Попередні результати дослідження можна переглянути за посиланням.

Під час одинадцятої хвилі опитування отримано відповіді від 580-ти респондентів. Серед опитаних переважно промислові підприємства (94%), які розташовані в 22-х із 27-ми регіонів України, зокрема у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській, Харківській областях та в місті Києві. Серед опитаних представлено підприємства всіх розмірів за кількістю працівників. 

 

Коротко про отримані результати

У березні 2023 року економічна ситуація на підприємствах суттєво покращилась, оптимізм керівників промислових підприємств у коротко- й середньостроковій перспективі суттєво зріс. Оцінки поточної ситуації в країні та на підприємстві чотири місяці поспіль покращуються. Очікування на 6 місяців істотно покращились. Невизначеність у шести і тримісячній перспективі продовжує знижуватись, але довгострокова невизначеність залишається високою і без змін. Динаміка змін виробничих показників та очікування на наступні три місяці істотно покращилась.

Ситуація на промислових підприємствах у березні 2023 року в порівнянні з березнем 2022 року істотно покращилась. Плани щодо наступних двох років залишаються відносно позитивними. Перешкода «перебої з електропостачанням» опустилась на друге місце в рейтингу перешкод. У середньому через вимкнення електроенергії промислові підприємства втратили лише 6% загального обсягу робочого часу за лютий. Важливість «небезпечно працювати» як перешкоди у веденні бізнесу продовжує зменшуватись. Експортна активність пожвавилась, однак частина експортерів досі не спроможна відновити продажі за кордон. Позитивних оцінок економічної політики стало менше.

 

Обсяги виробництва

У березні порівняно з лютим 2023 року індекс змін у виробництві збільшився із -0,06 до 0,18, уперше за кілька місяців змінивши знак на додатний. Це означає, що частка тих, хто збільшував виробництво, істотно переважає частку тих, хто його зменшував, порівняно з попереднім місяцем.  Очікування промислових підприємств на наступні три місяці демонструють збільшення показника чотири місяці поспіль. Значення індексу очікуваних змін обсягів виробництва збільшилось із 0,47 до 0,58.

 

Попит та реалізація

Показники попиту та продажів також істотно покращились, темпи нарощування продажів та збільшення кількості нових замовлень прискорились. Значення індексу змін реалізації збільшилось із -0,06 в лютому до 0,18, а значення індексу змін нових замовлень збільшилось із -0,04 до 0,20.

Очікування промислових підприємств щодо майбутнього попиту продовжили зростати. Значення як індексу очікуваних змін продажів, так й індексу очікуваних змін нових замовлень збільшились, відповідно, із 0,47 до 0,59 та з 0,44 до 0,59.

 

Забезпеченість замовленнями

У березні 2023 року промислові підприємства були забезпечені замовленнями в середньому на три місяці. Це стільки ж, як і в січні та лютому 2023 року, але більше ніж у листопаді — грудні 2022 року, коли середній термін складав два місяці.

Частка промислових підприємств, забезпечених замовленнями на період від 6-ти місяців і більше, дещо зросла в березні (до 24% порівняно з 20% у лютому 2023 р.).

 

Перешкоди для ведення бізнесу під час війни

Зростання цін на сировину та матеріали зберегло своє значення та залишилось на першому місці як перешкода для ведення бізнесу. Негативний вплив перебоїв з електро-, водо- та теплопостачанням продовжує знижуватись: у березні 2023 року ця перешкода опустилась з першого на друге місце рейтингу.

Складнощі з перевезенням сировини помітно зменшились у переліку перешкод, хоча і залишились на третьому місці. Відсоток опитаних, які вважають, що працювати небезпечно, помітно зменшився. Брак робочої сили продовжує поступово збільшуватись у значенні.

 

Підприємства-експортери

У березні 62% опитаних повідомили, що були експортерами до війни, продовжували експорт під час війни або ж розпочали експорт під час війни вперше. Більшості бізнесу вдалося налагодити експорт в умовах війни. 87% опитаних вказали, що експортували до війни, а також продовжували експортували впродовж останніх 12-ти місяців.

Частина бізнесу не може побороти нові виклики для експортної діяльності. 13% підприємств експортували до початку війни, але не змогли відновити експорту впродовж останніх 12-ти місяців. Тільки незначна частка промислових підприємств змогла вперше розпочати експорт. 1% промислових підприємств вперше розпочав експортувати саме під час війни (упродовж останніх 12-ти місяців).

Серед мікробізнесу 42% підприємств, які експортували до війни, але не мали експортної діяльності впродовж останніх 12-ти місяців. Найбільш складна ситуація з відновленням експорту в галузі виробництва будівельних матеріалів. Зокрема, 50% промислових підприємств галузі експортували до війни, але не мали експорту за останні 12 місяців. Найкраща ситуація склалася в легкій промисловості, де всі підприємства мали експорт упродовж останніх 12-ти місяців.

У березні темпи зростання обсягів експорту значно прискорились. Значення індексу змін експорту збільшилось із -0,09 до 0,09, і це єдиний додатний показник за весь період проведення дослідження.

 

Державна політика

У березні 2023 року частота позитивних оцінок державної політики з підтримки бізнесу зменшилась до 20% у березні з 24% у лютому, а частота негативних оцінок залишилась без змін та становить 11%.

Як і раніше, бізнес переважно нейтрально оцінює державну політику з підтримки бізнесу: такі оцінки, як і минулого місяця, поставили 56% опитаних.

Ознайомитися детальніше з повними результатами дослідження можна за посиланням.