Інвестиційні можливості виробництва електроніки: нове аналітичне дослідження від UkraineInvest

Протягом останніх десятиліть електронна промисловість світу спиралася на китайські ланцюги постачання, однак геополітичні зрушення відкривають нові можливості для країн, зокрема й для України, у формуванні глобальної логістики майбутнього. UkraineInvest проаналізував глобальні тенденції трансформації ланцюгів постачання, потенціал України у виробництві електроніки, наявну інфраструктуру та сировинну базу, а також чинники, які сприяють привабливості цієї галузі для інвесторів.
Зростання попиту
Світовий попит на електроніку стрімко зростає — до 2029 року очікується понад 3 мільярди користувачів електрообладнання різних рівнів, а обсяг ринку напівпровідників до 2030 року може сягнути близько 1 трильйона доларів США. У цьому контексті Україна має всі передумови для того, щоб стати новим євразійським хабом з виробництва електроніки та компонентів.
Серед ключових переваг України:
вигідне географічне розташування та 19 угод про вільну торгівлю з 46 країнами;
наявність понад 5 600 компаній у секторі електроніки (дані за 2023 рік);
стратегічні запаси сировини: графіту, кварцитів, германію та арсеніду галію;
висококваліфікована робоча сила — Україна займає 8 місце у світі за кількістю IT-фахівців, що дає поштовх для розробки унікального обладнання;
активна державна політика щодо розвитку галузі, зокрема ініціатива Chips Act UA.
Вплив війни та перспективи
Попри війну, українська електронна промисловість демонструє стійкість. Попит на продукцію зберігається завдяки критичній потребі в електронних компонентах для енергетичного сектору, який зазнав значних втрат через ворожі обстріли, а також через активний розвиток військових технологій.
У 2023 році експорт електроніки з України склав 1,63 млрд доларів США, основними ринками збуту стали країни ЄС. Значний попит формує і внутрішній ринок — лише у 2023 році імпорт електроніки сягнув 6,67 млрд доларів США.
Україна також є однією з небагатьох країн Європи, яка володіє ресурсами для створення повного виробничого циклу напівпровідників. У поєднанні з розвиненою R&D інфраструктурою (понад 100 центрів), доступними фінансовими інструментами для стартапів та амбітними державними планами — все це створює сприятливі умови для масштабування інвестицій.
Прямі іноземні інвестиції, які зазнали значного спаду в 2022 році через початок повномасштабного вторгнення росії в Україну, поступово відновлюються в 2023 році, попри бойові дії, що тривають. Виробництво електроніки складає 3,2% від загального обсягу таких інвестицій у переробній промисловості України. Страхування військових ризиків і державна політика, спрямована на покращення інвестиційного клімату, позитивно впливають на розвиток галузі.
Ознайомитись з аналітичним дослідженням можна за посиланням.