Український бізнес продовжує демонструвати стійкість, інноваційність та амбіції щодо виходу на міжнародні ринки. Щоб допомогти компаніям на цьому шляху, створено програму «Розбудова регіональної інфраструктури підтримки експортерів», яка стала важливим поштовхом для розвитку організацій і підприємств із Вінницької, Івано-Франківської, Полтавської, Рівненської та Чернівецької областей.
Програма містила два компоненти: підтримку організацій з розвитку бізнесу, ОДА, міських рад у запуску або оновленню послуг з просування експорту для місцевого бізнесу та допомогу локальним експортерам. За результатами Програми:
проведено опитування експортерів, у яких взяли участь 127 компаній
організовано інтенсиви Go Export, до яких долучилися 135 підприємців
надано менторський супровід для 26 представників організацій з підтримки бізнесу
сформовано чотири регіональні каталоги експортерів та розділ у Національному Каталозі для окремого регіону, до яких долучилися 170+ компаній
Менторська підтримка для регіональних організацій
Кожен із пʼяти регіонів узяв участь у менторських сесіях, у межах яких представники організацій з розвитку бізнесу, ОДА та міських рад поглибили знання у сфері просування експорту та підтримки бізнесу й закріпили їх практично завдяки організації інтенсивів Go Export, формуванню регіональних Каталогів експортерів та проведенню опитувань.
«Завдяки Програмі ми ще краще налагодили комунікацію з місцевими організаціями підтримки бізнесу. У спадок на завершення Програми ми маємо спільний канал для комунікації з регіональними партнерами й Офісом з розвитку підприємництва та експорту», — Михайло Хмелевський, Чернівецька ОВА.
«Участь у програмі “Розбудова регіональної інфраструктури підтримки експортерів” допомогла нам систематизувати потреби експортерів регіону, опанувати інструменти з просування експорту на регіональному й місцевому рівнях, налагодити співпрацю з інституціями підтримки бізнесу в Полтавській області, а також розширити комплекс послуг з експортного консалтингу», — Світлана Туль, Агенція регіонального розвитку Полтавської області «Офіс євроінтеграції».
«Програма допомогла розібратися в інструментах підтримки експортерів та тому, як ми можемо в майбутньому надавати таку підтримку своїм підприємствам на місцевому регіональному рівні, як-от інструменти підтримки експортерів. Корисним було також отримати результати опитування бізнесу та експортерів, що дало змогу сфокусуватися на реальних потребах», — Наталія Захарова, ГС «Прикарпатський промисловий кластер», Івано-Франківська область.
«Програма стала цінною завдяки наданій додатковій інформації щодо експортної діяльності та можливостей для підприємців. Особливо корисним було менторство, яке дало змогу отримати практичні рекомендації від експертів Офісу з розвитку підприємництва та експорту», — Єлизавета Савчук, Агенція регіонального розвитку Вінницької області.
Інтенсиви Go Export для підприємців
Окрім того, відбулося пʼять навчальних офлайн-інтенсивів Go Export для підприємців з Вінницької, Івано-Франківської, Полтавської, Рівненської та Чернівецької областей, у яких взяло участь 135 підприємців, що прагнуть розширити свій бізнес та успішно експортувати. Під час інтенсивів вони отримали комплексне та системне розуміння про те, що таке експортна діяльність та як її налагодити.
Зокрема, локальні підприємці дізналися, які є інструменти підтримки експортерів, як оцінити свою готовність до експорту та побудувати стратегію, вибирати пріоритетний ринок, які є вимоги на зовнішніх ринків, як вести переговори, а також про митний та логістичний супровід експортних операцій.
Освітній інтенсив Go Export став корисним як представникам малого й середнього бізнесу, що розпочинають розвиватися в експортному напрямі та прагнуть зрозуміти основи ЗЕД, так і досвідченим експортерам, що планують розширити ринки збуту.
Спікерами заходів були провідні експерти у сфері експорту: Ольга Гвоздьова, Анна Міленіна, Галина Перепелиця, Дмитро Швець, Андрій Тодощук, Анатолій Мишелов та Олександр Сударкін.
«Багато компаній оцінили, як потрібний і наскільки практичний інтенсив Go Export — вибір пріоритетного ринку для експорту, побудова експортної стратегії, вимоги на зовнішніх ринках, митний та логістичний супровід експортних операцій. Особливо багато позитивних відгуків отримав майстерклас з ведення переговорів», — Наталія Захарова, ГС «Прикарпатський промисловий кластер», Івано-Франківська область.
«Програма стала дуже корисною підприємцям нашого регіону завдяки залученню досвідчених тренерів у проведенні інтенсиву Go Export у Вінниці, які мають не лише теоретичні знання, а й багаторічну практику у своїй сфері. Крім того, учасники отримали змогу познайомитися з Офісом з розвитку підприємництва та експорту, який реалізує національний проєкт Дія.Бізнес, що створює нові перспективи для співпраці та розвитку їхнього бізнесу за кордоном також», — Єлизавета Савчук, Агенція регіонального розвитку Вінницької області.
«Зазвичай бізнес не просто долучити до навчальних заходів, однак на дводенному інтенсивні Go Export у Чернівцях був аншлаг», — Михайло Хмелевський, Чернівецька ОВА.
Регіональні каталоги експортерів
Важливим досягненням програми стало створення регіональних Каталогів експортерів, до яких доєдналися вже понад 170 бізнесів з Івано-Франківської, Полтавської, Рівненської та Чернівецької областей.
Каталоги стануть потужним інструментом для підсилення економіки регіонів та просування українського бізнесу за кордоном, що допоможе їм створити нові перспективи для зростання бізнесу й збільшення обсягів продажів. А розповсюджуватимуться вони серед посольств, міжнародних партнерських організацій та безпосередньо імпортерів, які бажають знайти надійних партнерів в Україні.
У Каталогах можна знайти детальну інформацію про дійсних експортерів регіонів, які виробляють меблі, обладнання, будівельні матеріали, косметичні засоби, одяг, текстиль, надають ІТ, консалтингові послуги тощо. Крім того, у межах проєкту для Вінницького регіону створено окремий розділ у національному Каталозі експортерів.
«Програма “Розбудова регіональної інфраструктури підтримки експортерів” є цінним інструментом для підприємців Полтавської області. Завдяки участі у формуванні каталогу “Експортний потенціал Полтавщини” підприємства отримали змогу представити свої товари та послуги потенційним імпортерам з різних країн, що дасть змогу знайти нові перспективи для зростання бізнесу й збільшення обсягів продажів», — Світлана Туль, Агенція регіонального розвитку Полтавської області «Офіс євроінтеграції».
Опитування та дослідження потреб регіональних експортерів
Щоб удосконалити інфраструктуру підтримки місцевого бізнесу, провели опитування 127 регіональних компаній, що дало змогу краще зрозуміти поточну спроможність експортерів у регіонах, а також основні виклики, з якими стикаються підприємці. Це допоможе ще краще адаптувати програми підтримки бізнесу в регіонах, ураховуючи реальні потреби експортерів.
У результаті опитування зʼясували, що серед найбільших викликів, з якими стикаються експортери в регіонах, — складність у пошуках партнерів, нестача фінансування, недостатня поінформованість про зовнішні ринки, складність з логістикою, нестача досвіду та знань, брак кваліфікованих кадрів.
Результати та плани регіонів
Кожен із пʼяти регіонів, який брав участь у програмі «Розбудова регіональної інфраструктури підтримки експортерів», отримав результати й окреслив конкретні кроки для впровадження та розвитку інструментів підтримки локального бізнесу.
Завдяки практичному навчанню Агенція регіонального розвитку Полтавської області «Офіс євроінтеграції» змогла систематизувати потреби експортерів регіону, опанувати інструменти з просування експорту на регіональному та місцевому рівнях, налагодити співпрацю з інституціями підтримки бізнесу в Полтавській області, а також розширити комплекс послуг з експортного консалтингу. Ще під час реалізації програми локальні підприємці отримали консультації з питань експорту від досвідчених фахівців Офісу з розвитку підприємництва та експорту й Агенції регіонального розвитку Полтавської області «Офіс євроінтеграції».
«Ми плануємо розвивати експортний консалтинг для компаній Полтавської області, що сприятиме розширенню ринків збуту та популяризації української продукції за кордоном. Партнерство з Офісом з розвитку підприємництва та експорту сприятиме об’єднанню зусиль для подальшого розвитку експортного потенціалу Полтавщини, зокрема, шляхом спільного проведення заходів та надання експортних консультацій», — Світлана Туль, Агенція регіонального розвитку Полтавської області «Офіс євроінтеграції».
«Наша співпраця з Офісом триває вже понад два роки. Дякуємо за постійну підтримку, консультування та корисні контакти. Плани на найближче майбутнє — за підтримки Офісу написати експортну стратегію Калуша на базі Прикарпатського промислового кластера», — Наталія Захарова, ГС «Прикарпатський промисловий кластер», Івано-Франківська область.
«Плануємо активно використовувати інструменти з просування експорту в межах підтримки кластерів Рівненської області та залучати експертів Офісу з розвитку підприємництва та експорту до співпраці», — Юлія Струк, ГО «Рівненська Агенція Регіонального Розвитку».
«Програма додатково підкреслила великий запит у місцевого бізнесу на розвиток в експортному напрямі. Тому на початку 2025 році відкриваємо вакансію для окремого менеджера з роботи з експортерами в Агенції регіонального розвитку Чернівецької області», — Михайло Хмелевський, Чернівецька ОВА.
«Плануємо продовжувати активно підтримувати експортерів у регіоні шляхом поширення інформації про нові можливості, навчальні програми, гранти та інші ініціативи, які сприяють розвитку експорту. Також маємо намір зміцнювати співпрацю з Офісом з розвитку підприємництва та експорту, щоб створити більше платформ для взаємодії та успішного розвитку підприємств», — Єлизавета Савчук, Агенція регіонального розвитку Вінницької області.
Результати програми «Розбудова регіональної інфраструктури підтримки експортерів» демонструють, що об’єднання зусиль держави, місцевої влади, регіональних організацій і міжнародних партнерів створює нові можливості для українських підприємців. Завдяки такій співпраці бізнес може впевнено виходити на глобальні ринки, підсилюючи економіку України навіть у найскладніші часи.
Довідково:
Програма «Розбудова регіональної інфраструктури підтримки експортерів» реалізувалася громадською асоціацією Unite Ukraine спільно з Офісом з розвитку підприємництва та експорту, національним проєктом Дія.Бізнес за підтримки проєкту Міжнародного торговельного центру «Підвищення економічної стійкості громад, що постраждали під час війни», що фінансується Урядом Японії.
Партнери: