Портал працює у тестовому режимі. Приймаємо зауваження або пропозиції
Налаштувати вигляд

Розмір тексту

Відступи між буквами

Колір

Історії успіху

П’ять найбільш поширених помилок під час реєстрації торговельної марки

03.07.2024, 09:00
Story Image

Торговельна марка (ТМ) — це той інструмент, який дозволяє споживачам вирізняти товари та (або) послуги одного бізнесу від товарів та (або) послуг інших компаній на ринку. Фактично ТМ може бути слово, зображення, рекламний слоган, оригінальна форма тари чи упаковки або їх поєднання як окремо, так і разом, як в чорно-білому, так і кольоровому варіантах. Зареєстрована ТМ наділяє свого власника (підприємця) захищеними правами на використання, в тому числі на заборону застосування ТМ конкурентами щодо обраних товарів та (або) послуг. Окрім того, зареєстрована ТМ надає підприємцю можливість продавати франшизи іншим особам і регулярно отримувати від цього дохід.

Аби безперешкодно отримати свідоцтво про торговельну марку та уникнути можливих проблем з реєстрацією ТМ потрібно завчасно передбачити потенційні причини відмови.

 

Найпоширеніші підстави для відмови в реєстрації ТМ 
  • Підстава 1: ТМ є тотожною або схожою настільки, що її можна сплутати з ТМ, раніше зареєстрованою чи заявленою на реєстрацію в Україні на ім’я іншої особи для таких самих або споріднених товарів та (або) послуг.

Поради: Перевіряйте свою ТМ на унікальність перед тим, як подавати її на реєстрацію. Враховуючи те, що відмовляють в реєстрації не одразу, а вкінці процедури (орієнтовно через 18-22 місяці після подання заявки), краще не нехтувати цим етапом. Інформації тільки з мережі Інтернет або пошукових систем не достатньо для повноцінного аналізу. Всі ТМ перевіряються та реєструються відповідно до обраного переліку класів з Міжнародної класифікації товарів та послуг (МКТП).

Також потрібно зробити дослідження по базах вже зареєстрованих та поданих на реєстрацію ТМ в Україні:

 

ТМ порівнюються за трьома критеріями: фонетичний (схожість звучання), семантичний (смислове значення) та візуальний (графічні елементи). Також проводячи перевірку, необхідно враховувати написання словесної частини як кирилицею, так і латиницею.

  • Підстава 2: ТМ є тотожною або схожою настільки, що її можна сплутати з торговельними марками інших осіб, зокрема з тими ТМ, які визнані добре відомими, якщо Таке використання свідчитиме про зв’язок між вами та власником добре відомої ТМ та може завдати шкоди інтересам такого власника. Особливо це стосується використання позначень та (або) графічних елементів світових брендів. Така заявка може бути сприйнята як вчинення недобросовісних дій, а в реєстрації буде відмовлено. 

Поради: Якщо заявляєте таку ТМ на реєстрацію, будьте готові до того, що у вас можуть запросити письмовий дозвіл від власника, зокрема, якщо ви є його офіційним представником в Україні. Окрім цього зважайте, що власник може подати заперечення щодо такої реєстрації. Відповідно вся процедура розгляду може значно затягнутися у часі, а рішення може бути не на вашу користь. Тому краще декілька разів подумати, чи вартий такий крок витрачених зусиль.

 

  • Підстава 3: ТМ складається винятково з загальновживаних або описових позначень.   

Загальновживане позначення, як правило, символізує галузь господарства чи сферу діяльності,  до  яких  належать товари та (або) послуги, для яких реєструється ТМ та (або) умовні позначення, що застосовуються в різних галузях науки та техніки (наприклад, дорожні знаки чи позначення хімічних елементів).  

Загальновживаними для товарів (послуг) певного виду є позначення, які внаслідок їх тривалого використання для одного й того ж товару та (або) послуги, стали видовими або родовими поняттями. Наприклад, слово «ескімо» викликає у свідомості стійкий асоціативний зв’язок з певним видом морозива на паличці, вкритим шоколадною глазур'ю. Відповідно ТМ, яка складається ТІЛЬКИ з цього слова, не може бути зареєстровано для морозива, тому що прямо вказуватиме на вид товару.

Описовими визнаються ТМ, які складаються ТІЛЬКИ з позначень, які вказують на вид, якість, склад, кількість, властивості, призначення, цінність товарів і послуг, місце і час виготовлення чи збуту товарів або надання послуг.

Якщо на етапі перевірки ТМ (до подання на реєстрацію) виявиться, що знак належить саме до такої категорії позначень, можна або одразу змінити його на інший, або додати до його складу інші відмінні словесні та (або) зображувальні елементи. Таким чином, вдасться збільшити розрізняльну здатність ТМ та водночас зменшити ризик отримання попередньої відмови в реєстрації на цій підставі. 

  • Підстава 4: ТМ суперечить публічному порядку та загальновизнаним принципам моралі. 

Останнім часом трапляються випадки, коли бренди починають використовувати війну як спосіб привернення уваги до своїх товарів чи послуг. У разі спроб спекуляції на символах війни, згідно з офіційною позицією Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій, за такими заявками буде прийматися рішення про відмову в реєстрації. Тож, краще звести до мінімуму використанням символів війни у складі позначень, які заявляються на реєстрацію.

  • Підстава 5: ТМ вводить в оману споживача щодо товарів чи послуг, зокрема щодо їх властивості, якості або географічного походження чи щодо особи, яка виробляє товар або надає послугу. 

Наприклад, вважаються оманливими: 

  1. Позначення з вказівкою «MADE IN U.S.A.» для виробів, які насправді не мають ніякого відношення до США. Якщо ви заявляєте ТМ на реєстрацію з такою вказівкою, будьте готові до того, що можуть запросити підтвердження того, що товар дійсно має відповідне географічне походження.
  2. Позначення, у яких слово «DENTAL» (з англ. стоматологічний, зубний, зуболікувальний) заявлене на всі види послуг 44 класу Міжнародної класифікації товарів і послуг. Річ у тому, що 44 клас включає не тільки стоматологічне обслуговування, але й, наприклад, знищування бур'янів та громадські лазні. Тому використання слова «DENTAL» може ввести в оману щодо виду обслуговування, яке не пов'язане зі стоматологією. Щоб успішно зареєструвати торгову марку доведеться скоротити перелік послуг обраного класу, для яких заявлено реєстрацію.

 

Аби унеможливити інші причини, на основі яких власнику можуть відмовити в реєстрації торговельної марки, перед поданням ТМ варто ознайомитися з повним переліком таких підстав, який розміщений у Законі України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг».

 

Отже, для успішної реєстрації ТМ має:
  • бути унікальною;
  • не схожою на інші торговельні марки, які використовуються для аналогічних товарів та (або) послуг;
  • не суперечити вимогам законодавства.

 

Разом з тим оцінка ТМ щодо її відповідності або невідповідності умовам правової охорони — це суб’єктивний процес. Якщо ви отримали попередній висновок експертизи про відмову в реєстрації й при цьому не погоджуєтеся з таким рішенням, пам’ятайте, що завжди є право на оскарження, яким можна скористатися. 

 

Юлія Єгорова
Історія від
Юлія Єгорова
Юристка у сфері інтелектуальної власності, експерт Дія.Бізнес, ментор Prjctr
Інші історії
Всі історії
logo
Бізнес-початківцям
5 кроків, що допоможуть підвищити заробіток експерта без значних витрат
Шалений попит породжує шалену конкуренцію. Кожен експерт шукає шлях, як виокремитися серед інших спеціалістів з продуктами/послугами такого ж рівня.
logo
Бізнес-початківцям
Як відкрити інтернет-магазин в Україні з нуля
Електронна комерція в Україні розвивається з вражаючою швидкістю, а тому підприємцям-початківцям легше заснувати свій бізнес попри складні економічні умови. Навіть якщо ви обмежені в ресурсах або часі, завжди можна відшукати оптимальний для себе шлях та закріпитися в онлайн-торгівлі.
logo
Бізнес-початківцям
Легко про бізнес з Метом Томсоном
logo
Бізнес-початківцям
Як самостійно скласти дієвий бізнес-план: етапи планування, структура та обсяг
Основною метою створення бізнес-плану є визначення життєздатності та стійкості підприємства, його економічної доцільності та потенціалу розвитку шляхом виявлення його сильних та слабких сторін.