ProZorro.Продажі. Оренда державного та комунального майна. Продаж майна банкрутів
14 вересня, 2020
Матеріал створений за підтримки Національна Електронна Біржа
Оренда державного та комунального майна
З моменту прийняття Кабінетом Міністрів України № 483 від 03.06.2020 Постанови «Деякі питання оренди державного та комунального майна» (далі — Постанова) передача в оренду державного та комунального майна здійснюється через електронну торгову систему ProZorro.Продажі. Така можливість зробила оренду відкритою для всіх учасників.
Правові, економічні та організаційні відносини, пов’язані з передачею в оренду майна, врегульовані Законом України «Про оренду державного та комунального майна» № 692-IX від 16.07.2020 (далі — Закон).
Відповідно до Закону створено два типи переліків:
І. Перелік першого типу — об'єкти, що передаються в оренду на аукціоні;
ІІ. Перелік другого типу — об'єкти, що передаються в оренду без аукціону (для пільгових категорій орендарів).
Чинні договори оренди продовжуються також шляхом проведення електронного аукціону, на якому за чинним орендарем зберігається переважне право на продовження договору, але за умови його згоди з найбільшою запропонованою на аукціоні орендною платою, або наступною пропозицією, у разі відмови від оренди, переможця, який запропонував найбільшу ціну на аукціоні.
Технічно можливість проводити усі без виключення аукціони в електронній торговій системі буде втілена з 1 жовтня 2020 року. До того часу, взаємодія між орендодавцем, балансоутримувачем, уповноваженим органом управління відбуваються поза системою.
Потенційні орендарі, які бажають орендувати об’єкт:
І. Для об`єктів, які включені до переліку другого типу не за їх ініціативою, потенційні орендарі, які мають право на отримання майна без проведення аукціону, відповідно до частини другої статті 15 Закону подають через особистий кабінет в електронній торговій системі заяву на оренду об’єкта оренди шляхом заповнення електронної форми та завантажують електронні копії документів, передбачені Законом та Постановою.
ІІ. Для об`єктів, які включені до Переліку першого типу, для участі в аукціоні необхідно подати передбачені документи та сплатити передбачені умовами гарантійний та реєстраційний внески, а також ознайомитися з інформаційним оголошенням у системі. У такому оголошенні можуть бути сформовані додаткові умови чи критерії для учасників (обмеження використання, умови оренди тощо).
Важливо дотримуватися вимог до учасників, бо орендодавець приймає рішення про відмову підписувати протокол з переможцем, який не відповідає вимогам статті 4 Закону, або в інших випадках, передбачених частиною дев’ятою статті 13 Закону.
Наразі в аукціонах не можуть брати участь фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовані спеціальні економічні та інші обмежувальні санкції, юридичні особи, в яких не розкриті кінцеві бенефіціарні власники, банкрути.
Про що слід пам’ятати учаснику аукціону з оренди:
- для підписання протоколу в системі відведено три робочих дні з дня наступного за днем його формування в електронній системі;
- для підписання договору передбачено 20 календарних днів з дня наступного за днем формування протоколу про результати аукціону;
Продаж майна банкрутів
З 21.10.2019 набув чинності Кодекс України з процедур банкрутства від 18.10.2018 № 2597-VIII (далі — Кодекс) у частині продажу майна боржників на електронних аукціонах (розділ 5 Кодексу). Кодекс спрямований на врегулювання платоспроможності як юридичних, так і фізичних осіб, забезпечення прозорого продажу їх майна на відкритих та загальнодоступних умовах на електронних торгах у системі Prozorro.Продажі.
Порядок проведення самих електронних аукціонів врегульований постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 02.10.2019 «Питання функціонування електронної торгової системи з продажу майна боржників у справах про банкрутство (неплатоспроможність)» (далі — Постанова).
Як відбувається продаж майна боржників на електронних аукціонах?
- арбітражний керуючий отримує згоду на продаж майна боржника, визначає його початкову вартість;
- надалі він отримує доступ до електронної торговій системи Prozorro.Продажі через акредитований електронний майданчик;
- після — здійснюється формування та публікація лота в системі відповідно до вимог Кодексу та Постанови;
- з моменту публікації і до проведення електронного аукціону арбітражний керуючий надає відповіді на питання учасників;
- зацікавлені користувачі подають заявки, сплачують гарантійні внески та беруть участь у самих аукціонах;
- за результатами проведення аукціону формується протокол, який підписується переможцем та оператором майданчика переможця;
- результатом успішно проведених торгів є акт про придбання майна на аукціоні, який завантажується в систему.
Реалізація майна боржників на електронних аукціонах відповідає загальній тенденції ринку продажів на конкурентних, відкритих та загальнодоступних засадах.
Які переваги для учасників?
Можливість віддалено користуватися сервісами електронної системи, оперативно взяти участь у торгах та спостерігати за перебігом процедури. Арбітражні керуючі можуть забезпечити реалізацію майна за найбільш привабливою ціною з метою задоволення вимог кредиторів та відновлення платоспроможності боржника.