Результати шостого щомісячного опитування керівників промислових підприємств «Український бізнес в умовах війни»
02 грудня, 2022
Щомісячне опитування керівників промислових підприємств проводить ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» (ІЕД) в рамках зміни дії проєкту «Підтримка Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який фінансується Європейським Союзом та співфінансується МБФ «Відродження» та благодійним фондом ATLAS Network (CША).
Попередні результати дослідження можна переглянути за посиланням.
Під час шостої хвилі опитування отримано відповіді більше 468-ми респондентів. У перший місяць було опитано 327 промислових підприємств, у другий — 367, у третій — уже 449, у четвертий — 518 респондентів, а під час п’ятої хвилі опитування — 521 респондента. Серед них переважно промислові підприємства, які розташовані у 21-му з 27-ми регіонів України, зокрема у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській областях та в місті Києві.
Коротко про отримані результати
Результати опитування показали значне погіршення очікувань і оцінок ділового клімату та загальноекономічного середовища. Зокрема, частка опитаних, що оцінили поточну фінансово-економічну ситуацію на промисловому підприємстві як погану, збільшилась із 21,1% до 26,7%. Також переважна більшість опитаних (73,9%) оцінила фінансово-економічну ситуацію на промисловому підприємстві як таку, що є гіршою.
Ракетні удари по енергетичній інфраструктурі збільшили невизначеність у короткостроковій (3-місячній) і довгостроковій (6-місячній) перспективах. Частка опитаних, що не змогли дати прогноз щодо змін фінансово-економічної ситуації на підприємстві в перспективі на пів року, збільшилась із 34,4% до 45,9%, а загальноекономічного середовища в цілому в країні — із 36,7% до 49,8%.
Обсяги виробництва
У жовтні сповільнилися обсяги відновлення виробництва відповідно до довоєнного рівня. Зокрема, збільшилася частка промислових підприємств, які працюють на 50 — 74%, порівняно з довоєнними обсягами: із 30% у вересні до 33% у жовтні. Також із 22,5% до 23,4% збільшився відсоток промислових
Перешкоди для ведення бізнесу під час війни
Рейтинг перешкод для бізнесу продовжує очолювати проблема зростання цін на сировину чи матеріали (70%). У 13 разів зросла актуальність проблеми перебоїв з електро-, водо- або теплопостачанням, яка посіла другу сходинку серед перешкод (51%). На третьому місці опинилась проблема складнощів з перевезенням сировини/товарів територією України (41%).
Виробництво
У жовтні порівняно з вереснем у динаміці змін обсягів виробництва негативні тенденції прийшли на зміну позитивним. Індекс змін у виробництві зменшився та змінив знак на від’ємний (із 0,05 до -0,03), причому шляхом значного збільшення частки респондентів, що повідомили про зменшення виробництва. Очікування промислових підприємств на наступні три місяці суттєво погіршились, значення Індексу очікуваних змін обсягів виробництва зменшилось майже вдвічі, із 0,32 до 0,17, через збільшення частки респондентів, які планують зменшувати виробництво.
Завантаженість виробничих потужностей у період війни
У жовтні сповільнилося відновлення виробництва, що відображається також в оцінках завантаження виробничих потужностей. Зокрема, зменшилася частка промислових підприємств, які працюють із майже повними обсягами завантаженості виробничих потужностей (на 75 — 99% від довоєнних масштабів), — із 41% у вересні до 36% у жовтні. Залишається низькою частка промислових підприємств, які працювали на повну завантаженість виробничих потужностей, — лише 8% у жовтні (також 8% у серпні та вересні). Попри сповільнення відновлення, не працюють лише 2% опитаних промислових підприємств (2% у вересні), а завантажені менше ніж на 25% потужностей лише 6% підприємств (у вересні 6%). Найкраще продовжують долати труднощі війни галузі, які забезпечують базові потреби людини. Майже на повну та повну потужність працюють 62% опитаних промислових підприємств харчової промисловості. Ситуація погіршується в металургії та хімічній промисловості, де за місяць у декілька разів скоротилася частка підприємств, які працюють на повну та майже повну потужність.
Підприємтства-експортери
51% опитаних повідомив, що були експортерами на початку 2022 року. Відновлення експортної діяльності сповільнилося, адже частка експортерів, які досі не відновили продажі за кордон, збереглася приблизно на рівні попереднього місяця — 17% (16% у вересні, 20% у серпні, 27% у липні, 40% у червні та 47% у травні). Уже п’ятий місяць поспіль уповільнюються темпи падіння обсягів експорту. Значення індексу змін експорту збільшилось у порівнянні з вереснем із -0,21 до -0,15. Це відбулося насамперед шляхом зменшення частки опитаних, у яких обсяги експорту зменшувалися (із 35,2% у вересні до 27,8% у жовтні). Негативні ділові очікування також спричинили погіршення очікувань щодо експорту. Індекс очікуваних змін експорту впав із 0,22 у вересні до 0,13 в жовтні. Зокрема, зменшилася частка промислових підприємств, які планують збільшення експорту (із 30,1% у вересні до 25,4% у жовтні). Очікувані зміни експорту в перспективі трьох місяців суттєво покращилися порівняно з попередніми місяцями (індекс зріс із 0,12 у серпні до 0,22 у вересні), оскільки в півтора раза збільшилася частка промислових підприємств, які планують зростання експорту (із 19,2% до 30,1%). Ситуація залишається критичною для мікробізнесу, у якого досі кожне друге (46%) підприємство не змогло відновити експорт (50% у вересні та 56% у серпні).
Державна політика
У жовтні 2022 року майже половина респондентів (48%) оцінили державну політику щодо підтримки бізнесу нейтрально. Частка позитивних оцінок зросла порівняно з вереснем: зараз вона складає 16%. Негативних оцінок більше ніж позитивних: їхня частка становить 21%.
Ознайомитися детальніше з повними результатами дослідження можна у документі нижче.