Результати п'ятого щомісячного опитування керівників промислових підприємств «Український бізнес в умовах війни»
25 жовтня, 2022
Щомісячне опитування керівників промислових підприємств проводить ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» (ІЕД) в рамках зміни дії проєкту «Підтримка Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який фінансується Європейським Союзом та співфінансується МБФ «Відродження» та благодійним фондом ATLAS Network (CША).
Попередні результати дослідження можна переглянути за посиланням.
Під час п’ятої хвилі (у вересні 2022 року) було опитано 521 респондента. Серед них переважно промислові підприємства, які розташовані у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській областях та в місті Києві.
Коротко про отримані результати
Результати опитування показали суттєве покращення виробничих очікувань бізнесу. Частка промислових підприємств, які планують зростання виробництва, збільшилась з 26,5% у серпні 2022 року до 40% у вересні 2022 року. Але відсоток тих, що планує зменшення виробництва, залишилась майже без змін та становить 7,8% (було 7,7%).
У вересні 2022 року невизначеність серед промислових підприємств у довгостроковій перспективі зростала, а короткострокова невизначеність зменшувалась: у тримісячній перспективі підприємцям стало легше прогнозувати свою діяльність.
Зокрема, частка опитаних, що не змогли дати прогноз щодо змін фінансово-економічної ситуації на підприємстві в перспективі на пів року, збільшилась із 29,0% до 34,4%, а загальноекономічного середовища у цілому в країні із 33,2% до 36,7%.
Обсяги виробництва
Промислові підприємства продовжують відновлювати обсяги виробництва до довоєнного рівня. У вересні 2022 року частка промислових підприємств, які працюють майже на повних обсягах виробництва, зросла з 36% у серпні 2022 року до 41% у вересні 2022 року (попередньо цей показник становив 17% — у травні та 30% — у червні).
Продажі та нові замовлення
Темпи скорочення продажів та нових замовлень скоротились. Кількість опитаних, які повідомили про скорочення нових замовлень, зменшилась із 21,2% — у серпні 2022 року до 20,3% — у вересні 2022 року. Відсоток тих, у кого кількість замовлень зросла, збільшився з 17,6% до 21,7%. Частка тих підприємств, у яких продажі знизились у вересні 2022 року порівняно із серпнем 2022 року, зменшилась із 24,4% до 22,5%. А відсоток тих, у кого продажі збільшились, зріс майже вдвічі — із 14,8% до 24,1%.
Наймані працівники
Водночас в прогнозах щодо збільшення кількості працівників бізнес демонструє обережність. Відсоток опитаних підприємців, які вважають, що кількість працівників збільшиться, зменшився із 9,0% до 6,7% Водночас частка тих, хто очікує на зменшення кількості працівників, знизилася менш істотно, із 4,6% до 3,1%.
Експорт
Продовжує відновлюватись експортна діяльність підприємств та зростає оптимізм щодо майбутнього. Частка експортерів, які досі не відновили продажі за кордон, скоротилась до 16% (було відповідно 20% — у серпні, 27% — у липні, 40% — у червні та 47% — у травні).
Головними проблемами для експортерів у вересні 2022 року є черги на західних кордонах України: на це вказали 60% опитаних у вересні (32% — у травні), неможливість здійснювати експорт морем — 44% (у травні — 27%) та складні митні формальності — 40% (у травні — 17%).
Зростання цін на сировину й матеріали (63%), складнощі з перевезенням сировини або товарів територією України (41%) та брак обігових коштів продовжують очолювати список перешкод для ведення бізнесу (37%).
Державна підтримка
Третій місяць поспіль частка позитивних оцінок державної політики щодо підтримки бізнесу залишається низькою та без змін, але у вересні 2022 року баланс покращився через зменшення частини промислових підприємств, які негативно оцінюють державну політику. Зокрема, більша частина респондентів (57%) оцінили державну політику щодо підтримки бізнесу нейтрально.
Ознайомитися детальніше з повними результатами дослідження можна у документі нижче.