Результати четвертого щомісячного опитування керівників промислових підприємств «Український бізнес в умовах війни»
14 вересня, 2022
ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» (ІЕД) в рамках зміни дії проєкту «Підтримка Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який фінансується Європейським Союзом та співфінансується МБФ «Відродження» та благодійним фондом ATLAS Network (CША), щомісяця проводить опитування керівників підприємств «Український бізнес в умовах війни».
Попередні результати дослідження можна переглянути за посиланням.
Про четверту хвилю дослідження
У серпні 2022 року ІЕД провів четвертий етап опитування. Керівники промислових підприємств порівнювали результати роботи в липні 2022 року з червнем 2022 року, оцінювали стан того чи іншого показника на момент проведення опитування та давали прогнози на наступні 2-3 чи 6 місяців, залежно від питання. В окремих питаннях результати роботи порівнювалися з часом до повномасштабної війни (до 24 лютого 2022 року).
Під час четвертої хвилі було опитано 518 респондентів. Серед них переважно промислові підприємства, які розташовані у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій і Чернігівській областях та в місті Києві.
Коротко про отримані результати
У серпні 2022 року продовжувалося відновлення виробництва, але динаміка показників економічної кон’юнктури свідчить про можливе сповільнення тенденції до відновлення економічної активності в промисловості.
Темпи зростання ділового оптимізму щодо майбутніх змін загальноекономічного середовища суттєво зменшились, ділові очікування щодо стану справ на підприємстві в піврічній перспективі також погіршились (однак в обох випадках частка «оптимістів» переважає частку «песимістів»). Зменшення невизначеності призупинилось, а в короткостроковій перспективі зростає. Виробничі очікування на три місяці залишаються позитивними, хоча спостерігається тенденція до уповільнення темпів зростання. Найкраще продовжують долати труднощі промислові підприємства галузей, які забезпечують базові потреби людини. Зростання цін, логістичні проблеми та брак обігових коштів очолюють список перешкод ведення бізнесу. У серпні найбільш очікуваними подіями для бізнесу були, як і два місяці тому, закінчення війни та деокупація територій України, до яких додалось припинення девальвації гривні.
Загальні показники ділового клімату та кон’юнктури
- Після двох місяців зростання значення індексу поточної фінансово-економічної ситуації в серпні порівняно з липнем зменшилось — із -0,20 до -0,22.
- Очікування підприємств щодо змін фінансово-економічної ситуації на наступні пів року погіршились, значення зменшилось із 0,12 до 0,03.
- У серпні індекс загальноекономічного середовища продовжив зростання, збільшившись шляхом суттєвого зменшення частки «песимістів», із -0,37 до -0,28, однак частка «оптимістів» також зменшилась.
- Погіршення очікувань на майбутнє — індекс очікуваних змін загальноекономічного середовища зменшився з 0,09 у липні до 0,01 у серпні.
- У серпні призупинилось зменшення рівня невизначеності в довгостроковій перспективі, яке тривало два місяці поспіль.
Виробництво
- У серпні порівняно з липнем 2022 року продовжувалася позитивна тенденція до зменшення темпів скорочення виробництва. Індекс змін у виробництві зріс із -0,12 до -0,09 через зменшення частки респондентів, що повідомили про скорочення виробництва.
- Очікування бізнесу позитивні, але значення індексу очікуваних змін обсягів виробництва зменшилося з 0,24 до 0,20 через зменшення частки респондентів, які планують зростання виробництва.
Попит та реалізація
- У серпні темпи скорочення продажів та кількості нових замовлень зменшились. Значення індексу змін реалізації збільшилось, із -0,16 до -0,09, а індексу змін нових замовлень — із -0,19 до -0,02.
- У наступні місяці позитивна тенденція до зменшення темпів скорочення попиту може призупинитися. Очікування бізнесу залишаються позитивними, але значення індексів очікуваних змін продажів та нових замовлень зменшились (відповідно — з 0,23 до 0,20 та з 0,25 до 0,23).
Заборгованості
- У серпні індекси змін дебіторської (0,05 та 0,05) та кредиторської (0,00 та 0,00) заборгованостей залишаються без змін.
- У тримісячній перспективі темпи скорочення дебіторської та кредиторської заборгованостей уповільняться, але від’ємне значення індексів свідчить про те, що не слід очікувати суттєвих проблем (індекс очікуваних змін із -0,16 до -0,13 для дебіторської та з -0,19 до -0,13 для кредиторської заборгованостей).
- Підприємства, ймовірно, збільшуватимуть податкову заборгованість, значення відповідного індексу в серпні збільшилось із -0,14 до -0,06. Значення індексу очікуваних змін податкової заборгованості також погіршилось, збільшившись удвічі, із -0,18 до -0,09.
Зайнятість
- У серпні порівняно з липнем 2022 року темпи скорочення зайнятості на промислових підприємствах продовжили уповільнення. Індекс змін зайнятості зменшився майже вдвічі, із -0,16 до -0,09.
- У наступні три місяці очікується призупинення тенденції до стабілізації зайнятості. Індекс очікуваних змін зменшився з 0,11 до 0,04.
- Про стагнацію позитивних тенденцій свідчать також зменшення проблем при пошуку працівників потрібної кваліфікації. У серпні порівняно з липнем 2022 року значення показника труднощів пошуку робочої сили для кваліфікованих працівників зменшилось із 0,18 до 0,06, для некваліфікованих — зменшилось із -0,06 до -0,07.
Перешкоди для ведення бізнесу під час війни
- Зростання цін на сировину й матеріали, складнощі з перевезенням сировини або товарів територією України та брак обігових коштів очолюють список перешкод для ведення бізнесу.
- У серпні порівняно з липнем 2022 року, на думку опитаних промислових підприємств, важливість проблеми браку обігових коштів зросла, а важливість проблем із попитом зменшилась. У результаті вони помінялись місцями в рейтингу перешкод, і проблема браку обігових коштів увійшла до трійки перешкод.
- Зафіксовано суттєве скорочення важливості браку робочої сили (із 34% до 13% скоротилась частка опитаних, які вказали на цю проблему) та браку палива (із 36% до 13% відповідно).
- 26% обирають «небезпечно працювати» як перешкоду для ведення бізнесу — це приблизно стільки, скільки й в липні, але менше, ніж було в травні (тоді таку відповідь вибрали 34% опитаних).
Завантаженість виробничих потужностей у період війни
- У серпні продовжувалося відновлення виробництва. Частки промислових підприємств, які не працюють або завантажені менше ніж на 25% порівняно з довоєнним періодом, зменшуються. 3% опитаних промислових підприємств не працюють взагалі (3% — у липні), 7% підприємств працюють менше ніж на 25%, порівняно з довоєнним періодом (12% у липні та 14% у червні).
- Залишається висока частка підприємств, які працюють із майже повними обсягами завантаженості виробничих потужностей (на 75 — 99% від довоєнних масштабів) — 36% у серпні та липні.
- У півтора раза зросла частка промислових підприємств, які працюють на 50 — 74%, порівняно з довоєнними обсягами — із 23% у липні до 33% у серпні.
- Найкраще продовжують долати труднощі галузі, які забезпечують базові потреби людини. Так, підприємства харчової промисловості демонструють найкращі результати роботи: 17% опитаних працюють на 100% і більше порівняно з довоєнним періодом (24% — у липні).
Промислові підприємства-експортери
- В опитуванні серпня серед усіх опитаних 53% респондентів були експортерами станом на початок 2022 року. Промислові підприємства продовжують активно працювати над відновленням експортної діяльності.
- Значення індексу змін експорту збільшилось у порівнянні з липнем із -0,31 до -0,24. Це відбулося через зменшення частки опитаних, у яких обсяги експорту скоротились, та збільшення частки тих, у кого експорт зростає.
- Частка опитаних, які планують зростання експорту, в серпні скоротилась, порівняно з липнем.
- У серпні 19% промислових підприємств повідомили, що відновили експорт після його тимчасового припинення через повномасштабну війну (із 9% у травні, 20% у червні та 26% у липні). Частка експортерів, які досі не відновили продажі за кордон, скоротилась до 20% (було відповідно 27% у липні, 40% у червні та 47% у травні).
- Ситуація є критичною для мікробізнесу, у якого кожне друге підприємство (56%) досі не змогло відновити експорт (як і в липні та червні). У цілому в серпні ситуація покращилася порівняно з липнем для суб’єктів усіх розмірів, окрім мікропідприємств.
- В окремих галузях ситуація продовжує погіршуватися: зросла частка підприємств, які припинили експорт під час повномасштабної війни. Зокрема, припинили експорт та поки що не змогли його відновити 43% підприємств хімічної промисловості (27% — результат липня), 24% деревообробних підприємств (0% — у липні).
Ознайомитися детальніше з повними результатами дослідження можна у документі нижче.