Стратегічний план для Horizon Europe
Європейська Комісія прийняла перший стратегічний план для Horizon Europe, який встановлює пріоритети досліджень та інновацій для сталого майбутнього.
Стратегічний план був підготовлений у рамках широкого процесу спільного проєктування за участі Європейського парламенту, держав-членів, зацікавлених сторін та громадськості в цілому. Починаючи з літа 2019 року, Європейська Комісія проводила широкі заходи спільного проєктування, запрошуючи всіх, хто цікавиться пріоритетами досліджень та інновацій ЄС, у будь-якій точці світу, взяти участь у консультаціях щодо першого стратегічного плану Horizon Europe.
На різних етапах процесу стратегічного планування було подано понад 8000 пропозицій, які були зібрані за допомогою вебопитувань.
Стратегічний план визначає стратегічні орієнтації на спрямування інвестицій обсягом 95,5 млрд євро. Процес стратегічного планування зосереджується, зокрема, на другому напрямі програми «Горизонт Європа» — «Глобальні виклики та європейська промислова конкурентоспроможність», а також охоплює відповідні заходи в інших напрямах та частину «Розширення участі та зміцнення Європейського дослідницького простору».
Стратегічний план містить:
Ключові стратегічні орієнтації на підтримку досліджень та інновацій та їх цілеспрямований вплив
Визначення європейських партнерств та спільно запрограмованих партнерств
Визначення місій ЄС
Напрями міжнародного співробітництва
Орієнтування на конкретні проблеми, такі як соціальні та гуманітарні науки, роль ключових технологій тощо
Стратегічний план визначає чотири стратегічні орієнтації на інвестиції в дослідження та інновації в рамках програми Horizon Europe на чотири роки:
Сприяння відкритій стратегічній автономії шляхом керування розвитком ключових цифрових технологій, секторів та ланцюгів створення вартості
Відновлення європейських екосистем та біорізноманіття, а також стале управління природними ресурсами
Утвердження для Європи цифрової, кліматично нейтральної стійкої економіки
Створення більш стійкого, інклюзивного та демократичного європейського суспільства
Стратегічний план також визначає європейські партнерства, в яких ЄС, національні органи влади та/або приватний сектор спільно зобов’язуються підтримувати розробку та впровадження програми науково-дослідної та інноваційної діяльності.
Мета європейського партнерства — сприяти досягненню пріоритетів ЄС, вирішувати складні завдання, окреслені в програмі Horizon Europe, та зміцнювати Європейський дослідницький простір (ERA).
Партнерства охоплюватимуть такі важливі сфери, як енергетика, транспорт, біорізноманіття, охорона здоров’я, харчування та циркулярність, будуть спрямовані на підвищення готовності та реагування на інфекційні хвороби, розробку ефективних низьковуглецевих літаків для чистої авіації або поліпшення здоров’я тварин.
Європейська дослідницька рада (ERC) пропонує гранти провідним дослідникам з будь-якої точки світу, які готові проводити спільні наукові дослідження у Європі та у межах своєї країни для досягнення своїх проривних науково-технічних відкриттів, які можуть лягти в основу нових галузей, ринків та соціальних інновацій.
- ERC starting grant — гранти до 1,5 мільйона євро на 5 років для науковців з 2-7-річним досвідом після здобуття наукового ступеня кандидата наук або доктора філософії
- ERC consolidator grants — гранти до 2 мільйонів євро на 5 років для провідних науковців з 7-12-річним досвідом після здобуття наукового ступеня кандидата наук або доктора філософії
- ERC advanced grants — гранти до 2,5 мільйонів євро на 5 років для визнаних дослідників із значними науковими досягненнями
- ERC proof of concept — разовий грант у розмірі 150 000 євро для власників грантів ERC з метою вивчення комерційного або соціального потенціалу проєкту
- Synergy grants — гранти до 10 мільйонів євро на 6 років для розв'язання наукових задач шляхом координованої роботи невеликої групи з 2-4 дослідників
Протягом усього довгострокового бюджету ЄС Європейська дослідницька рада має отримати понад 16 млрд євро від Horizon Europe, що на 22% більше, порівняно з Horizon 2020.
Конкурси в рамках програми відбуватимуться згідно з календарем робочих програм кожного із напрямів.