Вирощування фундука
У світі налічується всього декілька країн, що виробляють фундук (ліщину). Серед найбільших країн-виробників — Туреччина, США, Італія, Іспанія та Греція. В Україні вирощування цієї культури також стрімко розвивається та відкриває великий потенціал українським фермерам.
Про актуальність вирощування фундука свідчать статистичні дані. Приміром, у 2018 році Україна імпортувала фундука на 5 мільйонів доларів. В основному, його купували кондитерські компанії.
Вирощування фундука нічим не відрізняється від інших плодових дерев. Потрібно мати трактор, оприскувач, косарку, бочку для гербіцидів. У перші роки плодів буде небагато, хоча перші горіхи з'являються на другий-третій рік після посадки дерева. Відтак, окупність інвестицій починається з п'ятого-шостого року, коли саджанець починає плодоносити.
На охочих вирощувати фундук чекають приємні бонуси. Українські фермери можуть скористатися державною програмою і компенсувати 80% вартості саджанців.
Варто зауважити, що в Україні є 11 офіційних розплідників. Вони продають саджанці, підтверджені документами від карантинної служби, сертифікатом проби на віруси, сертифікатом відповідності сорту.
Аграрії радять висаджувати фундук восени в південних і східних регіонах. А на заході України та в її центральних областях можна саджати і навесні, і восени.