Мініпекарня
Хліб в усі часи був одним із найпопулярніших продуктів в раціоні людини. Сьогодні хлібобулочні вироби є продуктом щоденного попиту і входять в трійку найпопулярніших продуктів серед українців.
Мініпекарня може бути домашнім варіантом ведення бізнесу. Такий бізнес привабливий своєю доступністю і відсутністю великих витрат. Головне — знайти клієнтів, які готові купувати вашу продукцію. Асортимент виробів для мініпекарні рекомендується формувати з 5-8 товарних позицій. Зазвичай в ньому є і корисний, і традиційний хліб.
Приклад асортименту мініпекарні:
- фірмовий хліб зі злаками та насінням;
- традиційний пшеничний і житній хліб;
- італійський хліб чіабатта;
- французькі булочки та круасани.
Стартувати можна навіть з маленьким капіталом. Цього бюджету вистачить на придбання бюджетної духовки та приладу для замішування тіста. Всі інші роботи прийдеться робити вручну. Такі стартапи виправдані, коли планується випікати в день до 200 кг випічки.
Щоб обладнати мініпекарню за всіма правилами хлібопекарської справи, потрібно значно більше коштів. Зокрема, вам необхідно буде придбати таке устаткування:
- просіювач борошна;
- тістоміс;
- машина розкочування тіста;
- розстоювальна шафа;
- стіл для роботи з тістом;
- піч;
- візки для випічки;
- холодильник;
- посуд та кухонний інвентар.
Як підібрати штат для пекарні
Працівники пекарні — люди, які забезпечують споживача смачним і якісним продуктом. Серед ключових співробітників пекарні повинні бути присутніми такі посади: технолог виробництва, пекарі, пакувальник, продавець, прибиральниця, бухгалтер.
Штат співробітників визначається, відштовхуючись від формату пекарні та виробничих потужностей. Також необхідно провести попереднє навчання персоналу, ознайомити його з рецептурою, технікою безпеки та процесом виробництва, а також простежити дотримання всіх норм і вимог санітарії. Пекарі повинні мати відповідну освіту і досвід роботи, оскільки саме від їх професіоналізму багато в чому залежить якість продукції.