Кластери — це стратегічне об'єднання компаній та інституцій у певній галузі на певній території. Це взаємовигідна спільнота, що сприяє ефективному розвитку бізнесу, підвищенню конкурентоспроможності, створенню сприятливого середовища для обміну знаннями, ресурсами, інноваціями та можливостями для зростання бізнесу й регіонального розвитку.
Важливо відрізняти кластери від інших бізнес-об’єднань, зокрема від галузевих бізнес-асоціацій. Як правило, останні націлені на лобіювання спільних бізнес-інтересів своїх членів і не ставлять за мету налагодження виробничої кооперації, сприяння експорту та інноваціям.
При цьому кластеризація є потужним інструментом для розвитку бізнесу та регіону загалом. Саме тому настільки важливим є стимулювання об'єднання компаній у регіоні для досягнення спільної мети — їхнього розвитку.
Кластеризація — це шлях до створення сильних спільнот, що прискорюють розвиток бізнесу та регіонів. Держава і бізнес здатні побудувати стале майбутнє, обєднуючи спільні ресурси та зусилля. Саме тому роль регіональних органів влади у стимулюванні та розвитку кластерних об'єднань у межах одного регіону є надзвичайно великою.
«Розвиток і формування кластерів та об'єднань бізнесу в межах Рівненської області є важливим завданням для стимулювання економічного зростання та конкурентоспроможності підприємств. Особливу роль відіграє робота над стратегією, визначення основних напрямів та завдань. Рівненщина має розроблену стратегію розвитку до 2027 року на основі SMART-спеціалізацій регіону. Таких як меблева та деревообробна галузь, ІТ та креативні індустрії, виробництво продуктів харчування та поглиблена сільськогосподарська переробка, високотехнологічне органічне ягідництво та садівництво, логістика.
Окрема роль відведена розвитку кластерів на основі спеціалізацій зі схожими цілями та спільними інтересами, які об'єднуються для підтримки та покращення виробництва й інновацій. Наприклад, активно функціонують меблевий та ІТ-кластери.
Важливо забезпечити взаємодію між різними галузями економіки, враховуючи їхні особливості та потреби. Такий підхід сприяє зростанню інноваційності, підвищенню конкурентоспроможності та створенню стійкого економічного середовища в межах області».