Налаштувати вигляд

Розмір тексту

Відступи між буквами

Колір

Експорт

Україна адаптує ринковий нагляд за продукцією до європейських вимог

img

КМУ 17 січня 2025 року схвалив проєкт змін до законодавства у сфері ринкового нагляду, щоб впровадити європейські стандарти безпеки та захисту прав споживачів в Україні. Про це повідомляє Міністерство економіки України.

 

Рішення забезпечить чесну конкуренцію на ринку, узгоджуючи українське законодавство з нормами Європейського Союзу. Ухвалення законопроєкту також є важливим кроком до впровадження «промислового безвізу» з ЄС, що відкриє нові можливості для українських виробників на ринках Європи.  

Як зазначено, законопроєктом пропонують такі зміни:

  • Розширення державного ринкового нагляду на онлайн-торгівлю. Продукція, яку продають через інтернет та інші форми дистанційної торгівлі, буде під державним ринковим наглядом. Це створить рівні умови для онлайн- та офлайн-магазинів, підвищуючи конкурентність та безпеку товарів для споживачів.

  • Посилення захисту прав споживачів. Завдяки європейським нормам держава зможе ефективніше забезпечувати відповідність нехарчової продукції, надану на ринку, встановленим вимогам. Законопроєкт встановлює вимоги до надавачів послуг фулфілменту (складування, пакування, відправлення товару споживачу, в цьому випадку — маркетплейсами) та інформаційного суспільства, що забезпечить можливість реагувати на запити та вживати заходів для захисту споживачів.

  • Вимога уповноважених представників. Для певних категорій продукції, таких як електрообладнання, засоби індивідуального захисту та іграшки, виробник чи імпортер повинні мати уповноваженого представника в Україні. Це дозволить швидше реагувати на ризики, пов’язані з потенційно небезпечними товарами.

  • Зміна підходу до контролю під час імпорту. Законопроєкт передбачає чіткі алгоритми взаємодії між митницею та органами ринкового нагляду. Це прискорить процес перевірки та зменшить потенційні ризики. Обмін інформацією між інформаційними системами ринкового нагляду та митниці відбуватиметься за механізмом «єдиного вікна». Продукція не затримуватиметься на митному посту, у разі необхідності проведення лабораторних досліджень для підтвердження її безпечності. Це дозволить скоротити час та зменшити витрати імпортера.

  • Спільна робота для ефективного ринкового нагляду. Розширені можливості для співпраці між органами ринкового нагляду, бізнес-об’єднаннями, споживачами та митницею дозволять швидше і ефективніше реагувати на виклики та підтримувати надійний ринок для українців. Наприклад, бізнес-асоціації можуть укладати меморандуми з органами держнагляду, виступати ініціатором перевірок та брати участь в них. Також проводити спільні з органами влади навчання, семінари для бізнесу тощо.

  • Національна стратегія ринкового нагляду. Для підвищення безпеки продукції на ринку, державна політика у сфері ринкового нагляду буде формуватися на основі Національної стратегії. Її переглядатимуть щочотири роки. Це забезпечить чітке розуміння майбутніх вимог для бізнесу.