Розвиток програми АЕО в Україні
Український бізнес в умовах повномасштабної війни продовжує демонструвати високу динаміку в отриманні статусу авторизованих економічних операторів (АЕО): за 4 роки і 3 місяці застосування програми 65 українських підприємств отримали 68 авторизацій АЕО (станом на 07.11.2024). Про це повідомляє Міністерство фінансів України.
Як зазначено, завдяки статусу АЕО компанії отримали найвищий ступінь довіри та низку спрощень під час митних процедур.
За інформацією міністерства, така динаміка українських компаній збігається з динамікою більшості країн ЄС за аналогічний період застосування програми. Для порівняння, динаміка АЕО в ЄС з січня 2008 року до березня 2012 року:
- більшість країн (17 держав-членів) мали схожі або дещо менші показники за кількістю авторизацій АЕО;
- 10 країн мали вищі показники авторизацій АЕО і лише 1 країна значно вищі.
У звіті Єврокомісії у межах пакета розширення Європейського Союзу за 2024 рік відзначено значний прогрес України у розширенні застосування митних спрощень та збільшенні АЕО.
За даними Мінфіну, у звіті також зазначено, що український бізнес не дуже активно отримує авторизації про підтвердження безпеки та надійності АЕО-Б, що уповільнює перспективу укладання угоди про взаємне визнання АЕО з ЄС. Вже після виходу звіту в цьому напрямі зроблено важливий крок: ще одне українське підприємство отримало авторизацію АЕО-Б.
В Україні програма АЕО почала діяти із серпня 2020 року після прийняття необхідних законодавчих змін та підзаконних нормативно-правових актів у процесі наближення до європейського митного права та стандартів ведення зовнішньоекономічної діяльності.