Результати тридцять першого щомісячного опитування промислових підприємств «Український бізнес під час війни»
Щомісячне опитування промислових підприємств «Український бізнес під час війни» проведено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в межах спільної ініціативи «Європейське відродження України».
Під час тридцятої хвилі опитування отримано відповіді від 468 респондентів. Серед опитаних переважно промислові підприємства (87%), розташовані у 21 із 27 регіонів України, зокрема у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській областях та в місті Києві.
Серед опитаних представлено підприємства всіх розмірів за кількістю працівників.
Коротко про отримані результати
У листопаді 2024 року, попри виклики війни, включно з перебоями в електропостачанні, оптимізм зберігається.
Сезонні фактори, імовірно, вплинули на виробництво, очікування та швидкість відновлення, яка знизилася в листопаді, але в цілому залишилася позитивною.
Дворічні плани стабільні, у той час, як брак кваліфікованих працівників і небезпека через війну залишаються ключовими проблемами для бізнесу в Україні.
Невизначеність у довгостроковій та середньостроковій перспективах поступово зменшується, водночас короткострокова невизначеність суттєво не змінюється.
Для виробничих показників спостерігається певне погіршення результатів та очікувань.
Обсяги виробництва
У листопаді 2024 пришвидшились темпи скорочення обсягів виробництва: індекс змін у виробництві становить 0,12 (два місяці поспіль був 0,18).
Очікування на наступні три місяці також погіршились. Значення індексу очікуваних змін обсягів виробництва зменшилось та становить 0,30 (два місяці поспіль було 0,30).
Значення агрегованого показника перспектив промисловості в листопаді порівняно з жовтнем 2024 року суттєво не змінилось, показник зменшився незначним чином, із 0,10 до 0,08 водночас спостерігається тенденція до поступового погіршення значень показника.
Попит та реалізація
Темпи зростання продажів та нових замовлень уповільнились. Значення індексу змін продажів зменшилось із 0,19 до 0,14, а значення індексу змін нових замовлень зменшилось із 0,11 до 0,06.
Очікування промислових підприємств щодо зростання попиту та нових замовлень погіршились. Значення індексу очікуваних змін продажів становить 0,31 (два місяці поспіль було 0,38), значення індекс очікуваних змін нових замовлень несуттєво, проте також зменшилось, із 0,35 до 0,32.
Ціни
У листопаді збереглась тенденція до зростання цін водночас очікування припинили зростання. Індекс змін цін на сировину та матеріали збільшився з 0,29 до 0,36. Індекс очікуваних змін цін на сировину та матеріали зменшився з 0,49 до 0,44.
Індекс змін цін на готову продукцію збільшився з 0,27 до 0,34. Індекс очікуваних змін цін на готову продукцію несуттєво, проте зменшився, із 0,46 до 0,44.
Забезпеченість замовленнями
У листопаді 2024 року портфель замовлень серед опитаних промислових підприємств дещо змінився порівняно з жовтнем: середній термін нових замовлень склав 7 місяців, у жовтні середній термін замовлень становив 8 місяців.
Частка промислових підприємств із замовленнями на рік та більше вже три місяці поспіль перевищує 20%. Водночас частка підприємств, які мають замовлення не більше ніж на два місяці, склала 53%.
Перешкоди для ведення бізнесу під час війни
У листопаді 2024 року найгострішою перешкодою для бізнесу, викликаною повномасштабним російським вторгненням, знову став брак робочої сили внаслідок призову або виїзду співробітників — 64%.
З різницею в 10% на друге місце рейтингу перешкод для бізнесу в листопаді вийшла небезпека працювати. З цією проблемою зіштовхнулися 54% підприємств.
Проблема зростання цін на сировину та матеріали зайняла третє місце та становить 48%.
Підприємства-експортери
У листопаді 2024 року 62% опитаних повідомили про експорт до війни, продовження експорту під час війни або ж започаткування експорту під час війни вперше.
Більшості бізнесу вдалося налагодити експорт в умовах війни. У листопаді 2024 року 80% опитаних вказали, що підприємства експортували до війни, а також продовжували експортувати впродовж останніх 12 місяців. Тобто показник приблизно на рівні попередніх місяців (був у середньому 80% — 84% за останній рік).
Частина бізнесу не може побороти нові виклики для експортної діяльності. Станом на листопад 2024 року 19% підприємств експортували до початку війни, але не змогли відновити експорту впродовж останніх 12 місяців. Подібні результати впродовж останнього року підтверджують стагнацію відновлення експортної діяльності.
Ознайомитися детальніше з повними результатами дослідження можна за посиланням.