Портал працює у тестовому режимі. Приймаємо зауваження або пропозиції
Налаштувати вигляд

Розмір тексту

Відступи між буквами

Колір

Новини

Результати шістнадцятого щомісячного опитування промислових підприємств «Український бізнес під час війни»

img

Щомісячне опитування керівників промислових підприємств проводить ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» (ІЕД) в рамках зміни дії проєкту «Підтримка Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який фінансується Європейським Союзом та співфінансується МБФ «Відродження» та благодійним фондом ATLAS Network (США).

Попередні результати дослідження можна переглянути за посиланням.

Під час шістнадцятої хвилі опитування отримано відповіді від 539-ти респондентів. Серед опитаних переважно промислові підприємства (93%), розташовані в 21-му із 27-ми регіонів України, зокрема у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській, Харківській областях та в місті Києві.

Серед опитаних представлено підприємства всіх розмірів за кількістю працівників.

 

Коротко про отримані результати

Попри високий рівень довгострокової невизначеності та збільшення короткострокової невизначеності, результати діяльності промислових підприємств покращилися, а очікування залишаються високими та знову зростають. Результати роботи промислових підприємств порівняно з попередніми місяцями покращилися, а очікування щодо виробництва, продажу та експорту на три місяці знову зростають.

Частка підприємств, що працюють майже на повну та повну потужність, залишається без суттєвих змін (57% у серпні проти 59% у липні). «Небезпечно працювати» та «перебої з електропостачанням» залишаються серед вагомих перешкод роботи. В оцінках економічної політики держави суттєво збільшився відсоток респондентів, що не можуть визначитися з відповіддю. «Закінчення війни» та «хороший бізнес-клімат» — це головні очікування бізнесу.

 

Обсяги виробництва

У серпні 2023 року Індекс змін у виробництві збільшився з 0,13 до 0,18. Це відбулось через зменшення частки промислових підприємств, що скорочували виробництва шляхом збільшення частки тих, на яких не планується змін.

Очікування промислових підприємств на наступні три місяці високі, значення Індексу очікуваних змін обсягів виробництва збільшилось, із 0,43 до 0,46 шляхом зростання частки «оптимістів». Значення агрегованого показника перспектив промисловості збільшилось із 0,12 у липні до 0,17 у серпні шляхом збільшення двох із трьох складових показника.

 

Попит та реалізація

Темпи зростання продажів та збільшення кількості нових замовлень прискорились. Збільшилось і значення Індексу змін реалізації (із 0,12 у липні до 0,18 у серпні), і значення Індексу змін нових замовлень (із 0,12 до 0,16).

Очікування промислових підприємств щодо попиту на наступні три місяці вже чотири місяці поспіль залишається високим та без суттєвих змін. Значення Індексу очікуваних змін продажів становить 0,47 (було 0,44), а значення Індексу очікуваних змін нових замовлень становить 0,42 (було 0,41).

 

Зайнятість

Темпи скорочення зайнятості на промислових підприємствах уповільнюються. Індекс змін зайнятості збільшився з -0,05 до -0,03, що відбулось через зростання частки підприємств, які збільшували кількість працівників. У наступні три місяці промислові підприємства очікують на подальше збільшення показника, Індекс очікуваних змін збільшився з 0,03 до 0,06.

Темпи скорочення кількості працівників у вимушених відпустках дещо сповільнились. Індекс становить -0,10 у серпні (у липні був -0,08); у перспективі трьох місяців також змін не очікується, Індекс очікуваних змін становить -0,22 (був -0,23).

У серпні 2023 року незначним чином зменшився й Індекс труднощів у пошуку некваліфікованих працівників (із 0,16 до 0,14), й Індекс труднощів у пошуку кваліфікованих працівників після двомісячного зростання (із 0,27 до 0,23).

 

Забезпеченість замовленнями

У серпні портфель замовлень для опитаних промислових підприємств залишився на рівні 2-х місяців (медіана), на якому він тримається з травня 2023 року після зниження з трьох місяців у січні — квітні 2023 року.

52% підприємств мають замовлення на термін до 2-х місяців. Ця частка майже не змінилася з травня 2023 року.

 

Перешкоди для ведення бізнесу під час війни

Зростання цін на сировину і товари залишається головною перешкодою вже декілька місяців поспіль, у серпні 2023 року значення цієї перешкоди зросло.

Логістичні проблеми далі займають 2-ге місце в рейтингу перешкод.

Перебої з електропостачанням, попри лише незначне зростання абсолютного значення з 32% до 34%, піднялися з 7-го на 5-те місце.

Проблема браку робочої сили перемістилася з 3-го на 4-те місце.

Важливість перешкоди «небезпечно працювати» залишається незмінною за значенням, на 6-му місці в рейтингу перешкод.

 

Підприємства-експортери

У серпні 62% опитаних повідомили, що були експортерами до війни, продовжували експорт під час війни або ж розпочали експорт під час війни вперше. Більшості бізнесу вдалося налагодити експорт в умовах війни. У серпні 83% опитаних вказали, що експортували до війни, а також продовжували експортувати впродовж останніх 12-ти місяців (85% у липні).

Частина бізнесу не може побороти нові виклики для експортної діяльності. Станом на серпень 2023 року 16% промислових підприємств експортували до початку війни, але не змогли відновити експорту впродовж останніх 12-ти місяців. Подібні результати свідчать про стагнацію відновлення експортної діяльності.

 

Державна політика

У серпні 2023 року частка позитивних оцінок державної політики щодо підтримки бізнесу продовжувала знижуватися (із 10% у липні до 8%) та знаходиться на найнижчому рівні з початку дослідження.

Частка респондентів, які не визначилися, різко зросла з 18% у липні до 27% у серпні. Найбільш очікуваними подіями та змінами для бізнесу в серпні 2023 року є закінчення війни, зниження податків і акцизів та спрощення законодавчих вимог до бізнесу.

Ознайомитися детальніше з повними результатами дослідження можна за посиланням.