Портал працює у тестовому режимі. Приймаємо зауваження або пропозиції
Налаштувати вигляд

Розмір тексту

Відступи між буквами

Колір

Новини

Результати двадцять четвертого щомісячного опитування промислових підприємств «Український бізнес під час війни»

img

Щомісячне опитування промислових підприємств «Український бізнес під час війни» започатковано в межах зміни дії проєкту «За чесну та прозору митницю», який фінансувався Європейським Союзом та співфінансувався МФ «Відродження» та благодійним фондом ATLAS Network (CША) та відбувалось під егідою цього проєкту з травня 2022 року по грудень 2023 року. З січня 2024 року дослідження відбувається в межах проєкту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні», який реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Попередні результати дослідження можна переглянути за посиланням.

Під час двадцять четвертої хвилі опитування отримано відповіді від 532 респондентів. Серед опитаних переважно промислові підприємства (92%), розташовані у 21 із 27 регіонів України, зокрема у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській областях та в місті Києві.

Серед опитаних представлено підприємства всіх розмірів за кількістю працівників. 

 

Коротко про отримані результати

У квітні 2024 року на фоні зростання небезпеки як перешкоди веденню бізнесу плани промислових підприємств у довгостроковій перспективі залишаються незмінно позитивними, а очікування на середньострокову та короткострокову перспективу є оптимістичними.

Індекс відновлення ділової активності незначним чином зменшився, при цьому агрегований показник перспектив промисловості залишився без змін.

Частка промислових підприємств, які працюють на повну потужність суттєво не змінилася.

Значення показників поточної оцінки фінансово-економічної ситуації на підприємстві та загальноекономічного середовища дещо зменшилися, водночас очікування на пів року зростають та мають один із найвищих показників за весь період дослідження.

Виробничі показники порівняно з попереднім місяцем покращились, а очікування на три місяці залишаються позитивними.

Слабка тенденція до зменшення зайнятості триває, а труднощі з пошуком працівників зростають.

Перша трійка перешкод ведення бізнесу у воєнний час залишилась незмінною, але перешкоди міняються місцями. «Небезпечно працювати» стало більш вагомим для бізнесу та очолило список, а друге та третє місця посідають «зростання цін» та «брак робочої сили» відповідно.

Частка негативних оцінок економічної політики уряду дещо зросла.

 

Обсяги виробництва

Три місяці поспіль спостерігається тенденція до відновлення виробництва: індекс змін у виробництві зріс із 0,16 до 0,26 завдяки істотному збільшенню частки тих, хто нарощував обсяги виробництва.

Очікування промислових підприємств на наступні три місяці несуттєво зменшились, значення індексу очікуваних змін обсягів виробництва становить 0,51 (було 0,53).

Значення агрегованого показника перспектив промисловості у квітні 2024 року залишилось без змін та становить 0,15, як і у березні 2024 року.

 

Попит та реалізація

Темпи зростання продажів та збільшення кількості нових замовлень прискорюються. Значення індексу змін продажів збільшилось із 0,16 до 0,26, так само як і значення індексу змін нових замовлень, яке збільшилось із 0,15 до 0,21.

Очікування промислових підприємств щодо попиту на наступні три місяці суттєво не змінились. Значення індексу очікуваних змін продажів становить 0,52 (було 0,53), а значення індексу очікуваних змін нових замовлень становить 0,51 (було 0,52).

 

Ціни

Темпи зростання цін суттєво сповільнились, водночас на наступні три місяці очікується незначне збільшення показника. Індекс змін цін на сировину та матеріали у квітні 2024 року зменшився із 0,29 до 0,19. Індекс очікуваних змін цін на сировину та матеріали при цьому незначним чином збільшився із 0,15 до 0,18.

Індекс змін цін на готову продукцію зменшився із 0,27 до 0,19. Індекс очікуваних змін цін на готову продукцію становить 0,17 (був 0,14).

 

Забезпеченість замовленнями

У квітні 2024 року портфель замовлень серед опитаних промислових підприємств дещо знизився порівняно з початком року: середній термін нових замовлень склав 3,3 місяця, що дещо менше рівня березня 2024 року (3,4 місяця) та січня-лютого 2024 року (3,5 місяця).

Частка промислових підприємств, які мають замовлення не більше ніж на 2 місяці, склала 54%, що більше, ніж було у березні та лютому 2024 року (51%-52%), але менше рівня січня 2024 року (57%).

 

Перешкоди для ведення бізнесу під час війни

Значення небезпеки для роботи, викликаної повномасштабним російським вторгненням, як перешкоди для бізнесу суттєво збільшилось: із 46% у березні до 55% у квітні 2024 року, що є найвищим показником за весь період дослідження. Ця перешкода посіла 1 місце в рейтингу перешкод.

Зростання цін на сировину та товари дещо зменшилось у значенні (із 53% до 51%) та опустилось із 1 на 2 місце рейтингу перешкод.

Брак робочої сили також зменшився в значенні з 50% до 43% та опустився з 2 на 3 місце.

Перебої з електроенергією вдвічі зменшились у значенні: із 40% у березні до 21% у квітні 2024 року.

 

Підприємства-експортери

У квітні 2024 року 62% опитаних повідомили про експорт до війни, продовження експорту під час війни або ж започаткування експорту під час війни вперше.

Більшості бізнесу вдалося налагодити експорт в умовах війни. У квітні 2024 року 84% опитаних вказали, що експортували до війни, а також продовжували експортувати впродовж останніх 12 місяців (84% у лютому 2024 року).

Частина бізнесу не може побороти нові виклики для експортної діяльності. Станом на квітень 2024 року 16% промислових підприємств експортували до початку війни, але не змогли відновити експорту впродовж останніх 12 місяців. Подібні результати впродовж останнього року підтверджують стагнацію відновлення експортної діяльності.

Ознайомитися детальніше з повними результатами дослідження можна за посиланням.