Результати дев’ятнадцятого щомісячного опитування підприємств «Український бізнес під час війни»
Щомісячне опитування керівників промислових підприємств проводить ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» (ІЕД) в межах зміни дії проєкту «Підтримка Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який фінансується Європейським Союзом та співфінансується МБФ «Відродження» та благодійним фондом ATLAS Network (США).
Попередні результати дослідження можна переглянути за посиланням.
Під час дев’ятнадцятої хвилі опитування отримано відповіді від 539-ти респондентів. Серед опитаних переважно промислові підприємства (94%), розташовані в 21-му із 27-ми регіонів України, зокрема у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській, Харківській областях та в місті Києві.
Серед опитаних представлено підприємства всіх розмірів за кількістю працівників.
Коротко про отримані результати
Темпи відновлення економіки вкотре прискорилися на тлі припинення тенденції до зниження короткострокового оптимізму та зниження невизначеності.
Зростання цін, небезпека, пов’язана з війною, а також проблеми з логістикою та брак працівників очолюють список перешкод ведення бізнесу.
Невизначеність у тримісячній перспективі значно знизилася, невизначеність у дворічній перспективі, хоча і залишається високою, також дещо знизилась.
Темпи відновлення ділової активності порівняно з попереднім роком є високими та зросли майже у два рази порівняно з попереднім місяцем. Агрегований показник перспектив промисловості зріс, виробничі показники порівняно з попередніми місяцями та очікування на три місяці залишаються оптимістичними.
Зросла частка промислових підприємств, що працюють на повну потужність.
Обсяги виробництва
У листопаді 2023 року індекс змін у виробництві суттєво не змінився та становить 0,17 на противагу 0,18 у жовтні. У відсотковому значенні збільшилась і частка тих, хто зменшував обсяги виробництва, і частка тих, хто його нарощував.
Очікування промислових підприємств на наступні три місяці залишаються оптимістичними.
Значення індексу очікуваних змін обсягів виробництва два місяці поспіль становить 0,36.
Попит та реалізація
Темпи зростання продажів та збільшення кількості нових замовлень залишаються без суттєвих змін. Значення індексу змін реалізації істотно не змінилось та становить 0,16 на противагу 0,15 у жовтні, а значення індексу змін нових замовлень зросло з 0,12 до 0,13.
Очікування промислових підприємств щодо попиту на наступні три місяці також залишилися майже незмінними. Значення індексу очікуваних змін продажів два місяці поспіль становить 0,36, а значення індексу очікуваних змін нових замовлень дещо покращилось — з 0,36 до 0,37.
Ціни
Індекс змін цін на сировину та матеріали в листопаді 2023 року зменшився із 0,36 до 0,27 внаслідок подальшого збільшення частки тих, хто не відчув змін.
Індекс очікуваних змін на сировину та матеріали зменшився із 0,19 до 0,16, що сталось через зменшення частки тих, хто очікує на зростання цін та переходу до тих, хто не очікує змін на майбутні три місяці.
Індекс змін цін на готову продукцію дещо зменшився та становить 0,25 на противагу 0,27 у жовтні. Індекс очікуваних змін цін на готову продукцію незначним чином збільшився із 0,13 до 0,15.
Забезпеченість замовленнями
У листопаді 2023 року портфель замовлень серед опитаних промислових підприємств залишився на рівні двох місяців (медіана) після зниження з трьох місяців у січні-квітні 2023 року. Водночас частка промислових підприємств, які мають замовлення не більше ніж на два місяці, зросла ще більше: з 58% у жовтні до 61% у листопаді. У попередніх місяцях 2023 року вона була на рівні 50% або меншою.
Перешкоди для ведення бізнесу під час війни
Зростання цін на сировину та матеріали залишається головною перешкодою, але втрачає значення вже два місяці поспіль.
Проблема зменшення попиту перемістилася з другого на третє місце, попри збільшення її значення порівняно з попереднім місяцем.
Небезпека для роботи, викликана повномасштабним російським вторгненням, збільшилась у значенні з 32% до 38% і піднялась з третього на друге місце. Брак робочої сили опинився на четвертому місці, перемістившись із третього, попри збільшення значення з 32% до 35%.
Перебої з електропостачанням залишилися на шостому місці з незмінним значенням.
Підприємства-експортери
У листопаді 61% опитаних повідомили, що були експортерами до війни, продовжували експорт під час війни або ж розпочали експорт під час війни вперше.
Більшості бізнесу вдалося налагодити експорт в умовах війни. У листопаді 82% опитаних вказали, що експортували до війни, а також продовжували експортувати впродовж останніх 12 місяців (82% у жовтні).
Частина бізнесу не може побороти нові виклики для експортної діяльності. Станом на листопад 16% підприємств експортували до початку війни, але не змогли відновити експорту впродовж останніх 12 місяців. Подібні результати свідчать про стагнацію відновлення експортної діяльності.
Ознайомитися детальніше з повними результатами дослідження можна за посиланням.