Портал працює у тестовому режимі. Приймаємо зауваження або пропозиції
Налаштувати вигляд

Розмір тексту

Відступи між буквами

Колір

Новини

Результати чотирнадцятого щомісячного опитування промислових підприємств «Український бізнес в умовах війни»

img

Щомісячне опитування керівників промислових підприємств проводить ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» (ІЕД) в рамках зміни дії проєкту «Підтримка Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який фінансується Європейським Союзом та співфінансується МБФ «Відродження» та благодійним фондом ATLAS Network (США).

Попередні результати дослідження можна переглянути за посиланням.

Під час чотирнадцятої хвилі опитування отримано відповіді від 513-ти респондентів. Серед опитаних переважно промислові підприємства (93%), розташовані в 21-му із 27-ми регіонів України, зокрема у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській, Харківській областях та в місті Києві. Серед опитаних представлено підприємства всіх розмірів за кількістю працівників.

 

Коротко про отримані результати

У коротко- та середньостроковій перспективі бізнес зберігає оптимізм, хоча й утримується від чітких прогнозів на віддалену перспективу, про що свідчить зростання довгострокової невизначеності. Очікування у піврічній перспективі залишаються дуже оптимістичними водночас уперше за кілька місяців спостерігається незначне підвищення невизначеності вже й у коротко- та середньострокових перспективах. 

Водночас поточна ситуація характеризується як досить позитивна. Частка промислових підприємств, що працюють майже на повну та на повну потужність, є найвищою з початку повномасштабної війни. Менеджери покращили оцінки поточної фінансово-економічної ситуації на підприємстві та загальноекономічного середовища, результати роботи підприємств порівняно з попереднім місяцем покращились, а очікування на три місяці дуже оптимістичні.

Проте вже три місяці спостерігається «стагнація» такого оптимізму. Питання фізичної безпеки бізнесу залишаються в топ 5 перешкод роботи бізнесу у воєнний час, а оцінки економічної політики уряду з підтримки бізнесу трохи погіршились, але поки залишаються задовільними.

 

Загальні показники ділового клімату та кон’юнктури

У червні 2023 року порівняно з травнем Індекс поточної фінансово-економічної ситуації на підприємстві збільшився з -0,07 до нуля.

Очікування промислових підприємств щодо змін фінансово-економічної ситуації у піврічній перспективі залишаються оптимістичними і незначним чином збільшились із 0,43 до 0,46. У червні 2023 року значення Індексу загальноекономічного середовища також збільшилось, із -0,08 до -0,03, хоча і залишається дещо нижчим за оцінки фінансово-економічної ситуації. Очікування щодо змін загальноекономічного середовища через пів року, залишаючись оптимістичними, незначним чином зменшились, Індекс очікуваних змін загальноекономічної ситуації становить 0,41 (два місяці поспіль був 0,43).

Дворічні очікування щодо перспектив розширення ділової активності дещо погіршились. Значення Індексу очікуваних змін ділової активності в перспективі двох років у червні незначним чином зменшилось, із 0,21 до 0,19. Рівень невизначеності у дворічній перспективі дещо зріс, так само як і для тримісячної перспективи. У піврічній перспективі невизначеність для фінансово-економічного середовища продовжила поступове зниження, тоді як для показників загальноекономічного середовища вперше за кілька місяців зафіксовано незначне збільшення значення.

 

Обсяги виробництва

У червні 2023 року Індекс змін у виробництві залишився без змін та становить 0,20. У відсотковому розподілі при цьому спостерігається зменшення частки промислових підприємств, що планують зростання виробництва за рахунок збільшення частки тих, що не планують змін. При цьому частка промислових підприємств, що планують скорочувати виробництво, залишилась без істотних змін.

Очікування промислових підприємств на наступні три місяці залишаються високими, хоча значення Індексу очікуваних змін обсягів виробництва незначним чином зменшилось із 0,47 до 0,44.

 

Попит та реалізація

Темпи зростання продажів та збільшення кількості нових замовлень залишаються без істотних змін. Незначним чином зменшилось і значення Індексу змін реалізації (із 0,20 у травні до 0,18 у червні), і значення Індексу змін нових замовлень (із 0,18 до 0,14).

Очікування промислових підприємств щодо попиту на наступні три місяці дещо погіршились. Зменшилось як значення Індексу очікуваних змін продажів (із 0,48 до 0,43), так і значення Індексу очікуваних змін нових замовлень (із 0,45 до 0,42).

 

Зайнятість

Темпи скорочення зайнятості на підприємствах дещо прискорились, Індекс змін зайнятості зменшився з -0,03 до -0,07, що відбулось через збільшення відсотка підприємств, на яких скорочувалась кількість працівників.

У наступні три місяці підприємства очікують на подальше погіршення показника, Індекс очікуваних змін зменшився із 0,03 до нуля. Темпи скорочення кількості працівників у вимушених відпустках також дещо прискорились, Індекс зменшився з -0,22 до -0,26; у перспективі трьох місяців очікується незначне погіршення показника, індекс очікуваних змін після тримісячного «застою» дещо зменшився, із -0,25 до -0,28, що означає деяке збільшення відсотка тих промислових підприємств, де планується скорочення кількості працівників у вимушених відпустках.

У червні 2023 року, після двомісячної перерви, зросли труднощі в пошуку некваліфікованих працівників та Індекс збільшився з 0,11 до 0,17. Індекс труднощів пошуку кваліфікованих працівників після зменшення в травні також збільшився, хоча й менш істотно (із 0,21 до 0,23).

 

Перешкоди для ведення бізнесу під час війни

Проблема зростання цін на сировину і товари зберегла лідируючі позиції. При цьому абсолютне значення цієї перешкоди зросло.

Логістичні проблеми далі займають 2-ге місце в рейтингу перешкод, але на них вказує більша частка підприємств.

Про перебої з електропостачанням також повідомляють частіше. Ця проблема залишилася на 4-му місці в рейтингу перешкод.

Зростає важливість браку робочої сили: у червні на цю проблему вказало більше третини опитаних.

 

Підприємства-експортери

У червні 2023 року 62% опитаних повідомили, що були експортерами до війни, продовжували експорт під час війни або ж розпочали експорт під час війни вперше. Більшості бізнесу вдалося налагодити експорт в умовах війни. У червні 84% опитаних вказали, що експортували до війни, а також продовжували експортувати впродовж останніх 12-ти місяців (84% у квітні та 80% у травні).

Частина бізнесу не може побороти нові виклики для експортної діяльності. 15% підприємств експортували до початку повномасштабної війни, але не змогли відновити експорту впродовж останніх 12-ти місяців. Подібні результати свідчать про стагнацію відновлення експортної діяльності.

 

Державна політика

У червні 2023 року позитивні оцінки державної політики щодо підтримки бізнесу не змінилися, а частка негативних оцінок зросла з 11% до 15%. Як і раніше, бізнес переважно нейтрально оцінює державну політику щодо підтримки бізнесу: 57%. Промислові підприємства переважно оцінюють поширеність незаконних або несправедливих практик як середню або низьку. Жодну практику більшість респондентів не назвала дуже розповсюдженою.

Середні оцінки розповсюдженості таких практик знаходяться в проміжку від 2-х балів до 2,9 бала. Порівняно з іншими більш розповсюдженими представники бізнесу називають такі практики, як несправедливі судові рішення та корупція серед представників місцевих органів влади. Їхню поширеність оцінили в середньому на 2,9 бала та 2,8 бала відповідно. Майже на такому ж рівні оцінюють поширеність неправомірних рішень представниками контролюючих органів або чиновниками стосовно бізнесу та корупції на митниці.

З іншого боку, середня оцінка поширеності рейдерства та захоплення майна становить 2 бали: більшість респондентів вважають це явище не дуже поширеним в Україні.

Ознайомитися детальніше з повними результатами дослідження можна за посиланням.