Понад 80% користувачів YouControl вважають доступ до інформації про сплачені податки та податкові борги критично важливим
З початку повномасштабного вторгнення Уряд обмежив доступ до понад сотні публічних реєстрів і ця тема не втрачає актуальності ані для бізнесу, ані для громадськості. У YouControl вирішили дізнатися думку користувачів системи щодо їхнього ставлення щодо закритих податкових реєстрів. Опитування мало на меті зрозуміти наскільки критичною є проблема закриття реєстрів фінансової інформації про податкову заборгованість і сплачені податки для представників бізнесу та громадськості.
Коротко про опитування
Дослідження проводилося протягом жовтня та листопада 2024 року.
У ньому взяли участь близько тисячі респондентів. Найбільше учасників представляють сферу права, обліку, аудиту й консалтингу. Наступними за чисельністю групами стали працівники промисловості, держслужбовці, фахівці IT-сфери, освіти й банківського сектора. Така вибірка дозволила врахувати як думку бізнесу, який безпосередньо стикається з ризиками через відсутність інформації, так і позицію держсектора, освітян, IT-фахівців та інших.
Результати опитування показали, що прозорість у питаннях оподаткування має значний суспільний запит. Понад 80% респондентів наголошують, що доступ до інформації про сплачені податки та податкові борги є критично важливим.
Відкриття даних про сплачені податки та податкові борги
Більшість респондентів — 81,5% — підтримують ідею оприлюднення даних про суми, які найбільші компанії сплачують до бюджету. Це включає 57,5%, які обрали відповідь «однозначно так», і ще 24%, які відповіли «напевне так». Лише 5,7% не підтримують таку думку.
Тим часом понад 81% респондентів висловилися за публікацію даних про податковий борг, а це майже 8 із 10 опитаних. Лише 7% відповіли, що ці дані не потрібно оприлюднювати, а решта — 11,7% — поки не сформували чіткої позиції.
Чому людям важлива інформація про податкові борги підприємств?
Перш за все, половина респондентів (50%) зазначила, що такі дані потрібні для того, щоб уникнути співпраці з токсичними партнерами. Інші 34% хочуть знати про податкові борги для зниження ризику фінансових втрат.
Ще одна важлива причина — дотримання правил. Майже 17% респондентів зазначили, що їм потрібно перевіряти податкові борги через вимоги законодавства, а 19,4% підкреслили, що такі дані важливі для оцінки стабільності постачальників і планування надійності поставок.
Майже 15% респондентів говорять про важливість інформації про податкову заборгованість для аналізу ринку і планування бізнес-стратегії, а також для економічних досліджень і прогнозів.
Бізнес-ризики
Більша частина респондентів (50,5%) побоюються, що компанії, які роками ігнорують свої зобов’язання перед державою, можуть спокійно отримувати бюджетне фінансування.
Ще одна проблема — це непрозорість ринкового середовища. За оцінками 38% респондентів, закритість інформації ускладнює ведення бізнесу. А 36% учасників опитування вважають, що відсутність доступу до даних дає боржникам можливість приховувати сумнівні схеми та уникати відповідальності.
Не варто забувати й про фінансову сферу. Неправильна оцінка кредитоспроможності, про яку говорять більш ніж 27% опитаних, не лише загрожує банківській системі, а й ставить під удар підприємства, які залежать від кредитних ресурсів.
Особливо чутливою ця тема стає в контексті війни. Майже кожен третій респондент наголошує, що приховування даних про боржників унеможливлює розуміння того, хто саме уникає своїх обов’язків у час, коли податки формують базу для обороноздатності країни.
Загалом понад 80% респондентів наголошують, що доступ до інформації про сплачені податки та податкові борги є критично важливим. Це питання не лише етики чи законності. Для бізнесу відкритість — це інструмент, який допомагає уникнути співпраці з токсичними партнерами та знизити ризики фінансових втрат. Для держави — це шлях до боротьби з корупцією, прозорості у використанні бюджетних коштів і зміцнення довіри до державних інститутів. Для суспільства — це гарантія, що фінансові правила гри є однаковими для всіх, а ухилення від зобов’язань не залишається безкарним.
Ознайомитися з деталями дослідження можна за посиланням.