Портал працює у тестовому режимі. Приймаємо зауваження або пропозиції
Налаштувати вигляд

Розмір тексту

Відступи між буквами

Колір

Новини

Бізнес сезонно послабив оцінки результатів своєї діяльності у грудні 2024 року — опитування НБУ

img

Бізнес у грудні 2024 року продовжив послаблювати оцінки ділової активності. Погіршення безпекової ситуації, збільшення обстрілів енергетичних об’єктів та їх тривале відновлення, подальше зростання витрат бізнесу на оплату праці, енергозабезпечення та логістику, пришвидшення інфляції, зниження інвестиційного попиту, дефіцит кваліфікованих кадрів, а також сезонність стримували економічну активність та негативно вплинули на оцінки підприємств усіх секторів, що беруть участь в опитуваннях. Про це свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який Національний банк розраховує щомісяця, за винятком вимушеної перерви в березні — травні 2022 року. У грудні 2024 року ІОДА становив  45,9 порівняно з 47,2 у листопаді та був практично на рівні грудня 2023 року (45,7).

 

Опитування підприємств у грудні 2024 року

Щомісячне опитування підприємств проводилося з 4 до 23 грудня 2024 року. В опитуванні взяли участь 508 підприємств, серед яких:

  • 44,1% — компанії промисловості

  • 26,4% — сфери послуг

  • 24,6% — торгівлі

  • 4,9% — будівництва

 

29,3% респондентів — великі підприємства, 28,5% — середні, 42,1% — малі.

33,5% опитаних підприємств здійснюють експортні та імпортні операції, 9,1% — лише експортні операції, 18,7% — лише імпортні операції, 38,8% — не здійснюють зовнішньоекономічні операції.

 

Підприємства торгівлі

Підприємства торгівлі на відміну від попереднього місяця стримано оцінили результати своєї ділової активності, зважаючи на складну безпекову ситуацію та дефіцит електроенергії: секторальний індекс у грудні становив 49,9 (у листопаді 2024 року — 51,4, у грудні 2023 року — 46,9). Торговельні компанії менш впевнено очікували збільшення обсягу товарообороту, стримано оцінили обсяг закупівлі товарів для продажу, а також погіршили очікування щодо залишків товарів для продажу. Респонденти, як і раніше, були налаштовані на зниження торговельної маржі.

 

Підприємства промисловості

Підприємства промисловості стриманіше оцінили результати своєї поточної діяльності, зважаючи на дефіцит електроенергії, брак кваліфікованих працівників і збільшення виробничих витрат: секторальний індекс у грудні становив 44,6 (у листопаді 2024 року — 46,7, у грудні 2023 року — 46,9). Респонденти  послабили очікування щодо обсягів виготовленої продукції, нових замовлень на продукцію, у тому числі експортних, а також обсягу незавершеного виробництва. Водночас погіршилися оцінки щодо залишків готової продукції, а також запасів сировини та матеріалів.

 

Підприємства сфери послуг

Підприємства сфери послуг також дещо послабили оцінки щодо своїх економічних перспектив на тлі суттєвих перебоїв із енергопостачанням, дефіциту кваліфікованих кадрів та збільшення витрат бізнесу: секторальний індекс становив 44,5 у грудні (у листопаді 2024 року — 44,8, у грудні 2023 року — 44,0). Респонденти очікували на подальше зменшення обсягів наданих послуг, нових замовлень на послуги та послуг у процесі виконання.

 

Підприємства будівництва

Підприємства будівництва вдруге поспіль надали найпесимістичніші оцінки своїх поточних економічних результатів, зважаючи на сезонність будівельних робіт, а також зниження інвестиційного попиту: секторальний індекс у грудні становив 43,4 порівняно з 43,6 у листопаді 2024 року (у грудні 2023 року — 42,1). Будівельники очікували на подальше зниження обсягів будівництва, нових замовлень, закупівлі сировини та матеріалів. Водночас поліпшилися очікування щодо обсягу закупівлі послуг підрядників на тлі посилення негативних оцінок щодо їх доступності та пришвидшення темпів зростання їхньої вартості.

Підприємства будівництва та сфери послуг очікували посилення темпів зростання закупівельних цін, а також цін/тарифів на власну продукцію/послуги, натомість респонденти промисловості та торгівлі спрогнозували їх послаблення.

Ситуація на ринку праці залишається складною, хоча очікування щодо зайнятості дещо пом’якшилися. Респонденти всіх опитаних секторів були налаштовані на скорочення кількості працівників, водночас підприємства будівництва, торгівлі та сфери послуг очікували сповільнення темпів скорочення персоналу, лише промисловці спрогнозували їх незначне прискорення.

Довідково:

  • Результати опитувань відображають лише думку респондентів — керівників підприємств, а не оцінки Національного банку України.

  • Щомісячний індекс очікувань ділової активності (ІОДА) — інструмент оперативної оцінки та відстеження тенденцій розвитку економіки. Індекс розраховується на основі опитувань українських підприємств реального сектору економіки.