Альтернативні види палива: нові можливості експортного потенціалу України
11 жовтня 2024 року у Хмельницькому Комітет Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики провів виїзні комітетські слухання на тему: «Стимулювання допоміжних галузей агросектору: від добрив до альтернативних видів палива». Про це повідомляє ВРУ.
Під час виступів було висвітлено питання проблем переробки агропродукції та її відходів для виробництва таких необхідних під час воєнного стану альтернативних джерел енергії – як біогаз та біодизель.
Голова Комітету з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду зазначив, що у зв’язку з енергетичною кризою у світі, що виникла через початок повномасштабного вторгнення росії до України, зріс попит на біопаливо, зокрема на біометан та біоетанол. До видів біопалива, виробництво яких в Україні початково налагоджено та можливо збільшувати обсяги, відносяться - біометан, біоетанол, біодизель та біомаса. Тому в умовах воєнного стану найважливіше завдання – зберегти наявні потужності з виробництва палива, а також наростити виробництво альтернативної переробки побічних продуктів у сільському господарстві для виробництва біогазу та біодизелю.
Учасниками слухань було зазначено, що 27 вересня цього року вперше в історії України біометан було закачано в трубу вітчизняної газотранспортної системи. Згідно з процедурою, 30 днів він має бути в газосховищі, а потім можна експортувати до країн Європейського Союзу.
Водночас було висловлено пропозицію щодо розгляду та можливих варіантів виробництва скрапленого біометану та експорт його вантажівками. Проте, як повідомлено, для нормального функціонування газотранспортної системи України необхідним є тиск у системі. Тому майбутнє саме за сільськогосподарськими товаровиробниками, які виробляють біогаз та приєднанням їх до системи НАК «Нафтогаз України».
Зазначалось, що у Німеччині та Франції щороку будують до 100 біогазових заводів. В Україні станом на ІV квартал 2024 року запущено один біометановий завод. У період з ІV кварталу 2024 року до ІІІ кварталу 2025 року планується запуск інших заводів, які будуть постачати біометан до газорозподільної (ГРМ), газотранспортної (ГТС) мережі або у вигляді LNG.
Проблемним питанням залишається процес проходження всієї документації для будівництва біогазового заводу в Україні, що займає більше року.
Тому учасники слухань зауважили на можливості опрацювання внесення відповідних законодавчих змін щодо спрощення порядку надання, скорочення термінів розроблення та погодження дозвільних документів на будівництво об’єктів будівництва сільськогосподарського призначення.
В ході комітетських слухань були обговорені положення проєкту закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо відновлення деградованих земель, стимулювання вирощування енергетичних рослин та виробництва альтернативного біопалива (реєстр. №12058), яким передбачається встановлення терміну оренди земельної ділянки для деградованих і малопродуктивних сільськогосподарських угідь, у разі вирощування на них енергетичних рослин не може бути меншим, як 10 років та оновлення порядку консервації земель, зокрема шляхом вирощування енергетичних рослин тощо.
Як зазначено, такі законодавчі зміни дозволять покращити екологічну складову землекористування та сільського господарства, а також підвищити енергонезалежність України.
Проєкт рекомендацій, підготовлений за результатами комітетських слухань, в установленому порядку буде розглянуто на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики.