Портал працює у тестовому режимі. Приймаємо зауваження або пропозиції
Налаштувати вигляд

Розмір тексту

Відступи між буквами

Колір

Історії успіху

Безбарʼєрна залізниця: від застарілої інфраструктури до сучасних інклюзивних рішень

31.07.2024, 11:00
Story Image

Укрзалізниця — найбільший перевізник України. Щодня послугами залізниці користується понад 100 000 людей. У 2023 році компанія перевезла 25 мільйонів пасажирів поїздами далекого сполучення. Під час повномасштабного вторгнення роль компанії стала особливо важливою: було евакуйовано понад 4 мільйони людей, з яких близько 1 мільйон — це діти. До того ж щодня медичними вагонами компанія перевозить поранених військових.

В умовах війни зростає кількість людей з інвалідністю, травмованих внаслідок агресії рф. Враховуючи цей виклик, Укрзалізниця, як учасниця спільноти «Бізнес без бар'єрів», об'єднаної навколо ініціативи першої леді Олени Зеленської, розпочала масштабний проєкт з розбудови безбар’єрності на залізниці.

 

Залізниця прийняла політику — змінюватися

У 2023 році в Укрзалізниці започаткували програму «Безбар'єрна залізниця» і сформували команду експертів, які розробили стратегію безбарʼєрності. Вона орієнтована на впровадження найкращих світових стандартів для створення безбар'єрного середовища та послуг.

«Місія Укрзалізниці — створити безбар’єрне середовище для всіх пасажирів без винятку, забезпечити рівні можливості отримувати послуги. Щобільше, українська залізниця має стати новатором у забезпеченні інклюзивного простору, взірцем для інших залізничних операторів світу. Відсутність барʼєрів важлива не тільки для людей з інвалідністю чи тих, хто користується кріслом колісним. Це стосується всіх нас: сімей з дитячими візками й важкими валізами, людей старшого віку, вагітних жінок. Наше завдання — створити такі умови, щоб кожен відчував себе вільно та безпечно, користуючись послугами залізниці. Саме тому ми працюємо над усіма напрямами безбарʼєрності: архітектурна, цифрова, інформаційна та освітня», — Євген Лященко, голова правління АТ «Українська залізниця». 

За рік існування програми безбарʼєрності компанії вдалося досягти значних результатів.

 

Модернізація вокзалів 

На вокзалах по всій Україні було реалізовано понад 100 проєктів з підвищення рівня доступності: встановлення пандусів, автоматизованих розсувних дверей, пониження квиткових кас, ремонти вбиралень для осіб з інвалідністю. 

Між Південним і Центральним вокзалами станції «Київ-Пасажирський» встановлено два нові ліфти. Спільно з ЮНІСЕФ було відкрито дитячі зони на вокзалах Києва, Харкова, Львова, Дніпра, Одеси, Сум.

 

Оновлення рухомого складу

З 2023 року почали курсувати 37 нових інклюзивних вагонів, у кожному з яких є купе для пасажирів, які користуються кріслом колісним. У такому купе розташовані спальні ліжка, які можуть змінювати кут нахилу й фіксувати тіло, пульт для регулювання освітлення, кнопка для звернення до провідника та пристрій для гучномовного зв'язку з ним. Також є універсальна вбиральня. Наразі таких вагонів 50, невдовзі очікується ще 5. 

У всіх електричках, що пройшли модернізацію, встановлені пандуси, місця для користувачів крісел колісних, зручні сидіння, системи звукового та візуального оповіщення пасажирів, кріплення для велосипедів. 

З початку широкомасштабного вторгнення Укрзалізниця на власних потужностях виготовила 70 медичних вагонів, які обладнані для перевезення поранених військових середньої тяжкості. Окрім необхідної медичної апаратури лікувальних та медикаментозних наборів, передані вагони обладнані системами енергогенерації та очищення води. Вагони-реанімації мають кисневі станції, апарати штучної вентиляції легень, переливання крові, кардіомонітори, аспіратори. Весь транспорт повністю автономний, що дозволяє максимально безпечно перевозити поранених різного ступеня тяжкості та надавати екстрену хірургічну і реанімаційну допомогу в дорозі.

 

Нові послуги та сервіси: 

1. Запущено онлайн-замовлення інклюзивних вагонів для людей з інвалідністюЗабронювати місце в інклюзивному вагоні можна на сайті УЗ або через застосунок. За запитом людини такі вагони можна додати до будь-якого рейсу Україною і за кордон, окрім Варшави та Відня (де змінюється ширина колії).

2. Удосконалено алгоритм отримання послуги «Вокзальний помічник». Послуга призначена для допомоги з посадкою, висадкою та пересуванням вокзалом пасажирам на кріслі колісному, з порушеннями зору або слуху, людям старшого віку. Ця опція є безоплатною і замовити її можна онлайн, телефоном або на вокзалі біля інформаційних стійок.

3. Працівники інфостійок отримали спеціальні планшети, зі встановленою програмою для пасажирів з порушеннями слуху. Програма дозволяє співробітникам вокзалу спілкуватися з пасажирами за допомогою української жестової мови. Така послуга доступна на вокзалах Києва, Львова, Дніпра, Вінниці.

 

Комунікація та співпраця з громадським сектором

Укрзалізниця обʼєднала зусилля з громадськими організаціями, які опікуються правами людей з інвалідністю, питаннями сталої мобільності та впровадженням інклюзивних практик. Серед них — ГО «Безбар’єрність», ГС «Ліга Сильних», ГО «Доступно Ю.А.», ВГО «Національна Асамблея людей з інвалідністю України». 

У ході співпраці розроблено ефективні рішення для вдосконалення інфраструктури та послуг. Понад 19 000 працівників Укрзалізниці, які комунікують з пасажирами, пройшли курс «Безбар’єрна грамотність».

Окрім цього компанія допомагає в організації перевезень спортсменів-ветеранів на змагання, такі як Ігри Нескорених, Warrior Games та інші. 

 

Мислити стратегічно — діяти тактично

Варто зазначити, що більшість об’єктів залізничної інфраструктури були побудовані ще за радянських часів за старими стандартами, які не враховували потреби маломобільних груп населення. Оновлення цієї інфраструктури до сучасних безбар’єрних вимог потребує значних інвестицій і часу. В Укрзалізниці зазначають, що стикаються із багатьма складнощами, наприклад, технічними обмеженнями старих будівель. Проте, завдяки стратегічному підходу підприємство поступово робить кроки у напрямку безбарʼєрності. 

У планах — комплексна реконструкція вокзалів Львова і Києва як головних медичних та реабілітаційних хабів країни, продовження модернізації рухомого складу та запуск нових послуг для людей з інвалідністю. Уже розпочато проєктування перебудови головного залізничного вокзалу Львова, що передбачає підвищення перонів для легкого доступу до вагонів без сторонньої допомоги, встановлення ліфтів, реставрацію сходів та тунелів тощо.

«Бізнес без бар’єрів» — спільнота компаній, об'єднаних навколо ініціативи першої леді Олени Зеленської «Без бар’єрів», спрямованої на створення рівних можливостей для всіх українців.
АТ «Українська залізниця»
Історія від
АТ «Українська залізниця»
Національний перевізник вантажів та пасажирів
Інші історії
logo
Бізнес без бар'єрів
Безбар’єрність під час війни від SoftServe: підтримка ветеранів, реабілітація військових та навчальні курси
Понад 60% офісів компанії є повністю доступними для людей з інвалідністю, а з 2018-го працює окрема команда Accessibility Service, яка тестує сервіси — вебсайти та застосунки, що розробляє компанія, на доступність.
logo
Бізнес без бар'єрів
Інструмент перевірки готовності бізнесу до найму ветеранів від Work.ua
Через дефіцит кадрів на ринку праці актуальним питанням постає готовність бізнес-середовища до найму ветеранів на роботу.
logo
Бізнес без бар'єрів
Досвід ОККО: як безбар’єрність масштабується з однієї заправки на всю країну
Ще 15 років тому, у 2009 році, автозаправний комплекс ОККО у Львові став першим в Україні серед усіх АЗС, хто пройшов аудит доступності для людей, що користуються кріслом колісним.
logo
Бізнес без бар'єрів
Щомісячний випуск новин спільноти «Бізнес без бар’єрів» за липень 2024 року
У дайджесті зібрано останні досягнення та ініціативи спільноти: читайте про нові проєкти, успішні кейси та практичні поради щодо створення доступних умов для людей з інвалідністю.