Портал працює у тестовому режимі. Приймаємо зауваження або пропозиції
Налаштувати вигляд

Розмір тексту

Відступи між буквами

Колір

Програми фінансування

Які програми доступу до фінансування для МСП є в Україні? В чому відмінності?

Українські банки активно надають фінансову підтримку малим та середнім підприємствам (МСП), пропонуючи різноманітні фінансові послуги для їхнього розвитку. МСП можуть отримувати кредити для робочого капіталу, інвестиційні кредити для реалізації проєктів та модернізації, а також можливість рефінансування раніше отриманих позик. Деякі банки надають гарантії та субсидії для полегшення умов кредитування МСП. Крім того, доступні послуги з валютних операцій, управлінням ліквідністю, операціями зі смарт-грошима та іншими фінансовими інструментами. Банки також можуть забезпечувати консультації з фінансового планування та управління ризиками для МСП.

Попри втрати, пов'язані з повномасштабною війною та кредитним ризиком, банківський сектор України завершив минулий 2023 рік із позитивними фінансовими показниками. Напочатку 2023 року, спостерігалося значне покращення фінансового сектору. Це стало можливим завдяки збереженню високих процентних ставок та доступу банків до високоякісних ліквідних інструментів, що сприяло підвищенню їхніх операційних доходів. Попри певні втрати у дрібних банках, рівень операційно збиткових установ залишається невеликим і відповідає показникам минулого року. Рентабельність капіталу сектору за цей період становила 54%, завдяки активному нарощуванню капіталу через поточні прибутки. Банки активно залучають ресурси від бізнесу, тоді як надходження коштів від населення сповільнилися. Натомість важливою є поліпшена строкова структура вкладів населення, зниженням ризику ліквідності для сектору загалом.

 

«Доступні кредити 5—7—9%»

На додаток до цього, в Україні функціонують державні програми фінансування для МСП, які спрямовані на полегшення доступу до кредитів та фінансової підтримки для малих та середніх підприємств в умовах повномасштабної війни. Однією з таких програм є «Доступні кредити 5—7—9%», яка надає підприємцям можливість отримувати кредити під вигідні відсоткові ставки. З початку 2023 року, понад 700 підприємців отримали кредити на загальну суму 2,5 мільярди гривень, що свідчить про популярність цієї програми. За період дії програми, підприємці найбільше сприймали антикризові кредити у сумі 61 мільярд гривень та кредити на антивоєнні цілі на суму 51,4 мільярда гривень. Крім того, виділено 28,1 мільярда гривень на рефінансування раніше отриманих кредитів, 32,1 мільярда гривень на поповнення оборотного капіталу та 17,4 мільярда гривень на інвестиційні проєкти. Аграрії отримали 36,8 мільярда гривень кредитів для підтримки своєї діяльності, торговельні компанії взяли 4,4 мільярда гривень кредитів для поповнення обігових коштів. Стосовно секторів економіки, найчастіше за програмою кредитувалися підприємства, що працюють у сферах сільського господарства (51%), торгівлі та виробництва (26%), та промислової переробки (14%).

 

«єРобота»

Уряд України впровадив програму грантової підтримки малих і середніх підприємств «єРобота», яка включає різні види мікрогрантів для розвитку бізнесу, включаючи нові підприємства, сільське господарство, переробну галузь, а також сприяння створенню власної справи для учасників бойових дій, осіб з інвалідністю постраждалих від війни та їх сімей. Впродовж 2022 року було прийнято 3 321 позитивне рішення і видано мікрогранти на загальну суму 776,8 млн гривень для 16 173 заявок. У 2023 році, до 11 вересня, було прийнято рішення видати 4,044 мікрогранти на суму 961 млн гривень для 15, 673 заявок на розвиток підприємницької діяльності за програмою «Власна справа». Також розглядається надання грантів для учасників бойових дій, і на цей час було прийнято позитивні рішення для 88 отримувачів на суму 32,5 млн гривень з 284 поданих заявок.

На Маркетплейсі фінансових можливостей для бізнесу доступний перелік державних та грантових програм, які надають фінансову підтримку підприємцям.