Огляд національних програм фінансування для МСП
Державні грантові програми відіграють критичну роль у підтримці бізнесу, особливо в умовах кризи. Вони не лише допомагають малим і середнім підприємствам адаптуватися до нових економічних реалій, але й сприяють створенню нових робочих місць, розвитку інновацій та впровадженню сучасних технологій. Програми, спрямовані на підтримку сільськогосподарських виробників, надають компенсацію частини вартості техніки та інші види допомоги, тоді як інші фокусуються на компенсаціях за створення робочих місць, релокацію бізнесу та відшкодуванні збитків. Ці ініціативи підтримують економічну стабільність, розвиток людського капіталу та стимулюють відновлення і зростання української економіки, допомагаючи підприємствам зберігати конкурентоспроможність і стійкість.
Державна програма «Доступні кредити 5-7-9%»
Основна мета програми — здешевлення вартості кредитів для суб’єктів малого та середнього підприємництва, включаючи мікропідприємства, з метою сприяння їх господарській діяльності, інвестиційним проєктам та підвищенню енергоефективності.
Програма орієнтована на фізичних осіб-підприємців (ФОП) та юридичних осіб, які є учасниками мікро- та малого бізнесу.
Учасники програми можуть отримати позику на строк до 3 або 5 років залежно від мети фінансування.
За час дії воєнного стану в Україні видано 67 698 кредитів на 265,7 млрд грн (у тому числі банками державного сектору — 50 434 кредити на 134 млрд грн), з яких станом на грудень 2024 року:
30,97 млрд грн — на інвестиційні цілі;
67,77 млрд грн — на фінансування оборотного капіталу;
40,82 млрд грн — кредити для сільськогосподарських товаровиробників;
29,09 млрд грн — на переробку сільськогосподарської продукції;
1,47 млрд грн — на фінансування енергосервісу;
57,55 млрд грн — на антивоєнні цілі;
24,51 млрд грн — кредитування в зоні високого воєнного ризику.
Усього з моменту старту Програми підписано 102 520 кредитних договорів на 355,3 млрд грн, з них банками державного сектору економіки — 70 910 договори на 160,7 млрд грн.
Серед регіонів лідерами за сумами укладених кредитних договорів є Львівська, Дніпропетровська, Одеська, Київська, Харківська, Вінницька, Полтавська області та м. Київ. На сьогодні участь у програмі беруть 46 банків.
Урядова програма «єРобота»
Програма «єРобота» надає можливість отримати безповоротний грант для створення власного бізнесу, розширення малого та середнього підприємництва, а також для отримання нових навичок, що сприятимуть розвитку кар'єри. Гранти можна отримати через застосунок «Дія».
Програма включає шість грантових програм:
Мікрогранти для створення власного бізнесу.
Гранти для розвитку переробного підприємства.
Державне фінансування закладки саду.
Кошти для розвитку тепличного господарства.
Грант на реалізацію стартапу, зокрема в сфері ІТ.
Кошти на навчання ІТ-спеціальностям.
Заявки на участь у програмі можуть подавати ФОПи (фізичні особи-підприємці), які активно працюють та юридичні особи, які відповідають критеріям Програми.
З січня 2022 року до грудня 2024 року:
за програмою «Власна справа» — видано 20 460 мікрогрантів на 4,9 млрд грн;
на розвиток переробних підприємств — видано 831 грант на 4,1 млрд грн;
на садівництво та розвиток тепличного господарства — видано 247 грант на 1,2 млрд грн;
ветеранам та членам їхніх родин — видано 1 119 грантів на 522 млн грн.
Протягом реалізації програми відбулося двадцять чотири хвилі відбору отримувачів мікрогрантів на розвиток бізнесу. Фінансування отримали 22 700 підприємців, а загальний обсяг державних інвестицій у підприємництво через грантові програми сягнув 11 млрд грн. Завдяки цій підтримці у різних галузях створено понад 60 тисяч нових робочих місць.
Заяви подаються через портал Дія разом з бізнес-планом. Обов'язковою умовою отримання гранту є створення нових робочих місць — від 1-2 при наданні мікрогранту до кількох десятків при наданні грантів за іншими програмами. Грантові кошти повертаються державі у вигляді сплачених податків і зборів в процесі діяльності підприємства впродовж трьох років.