Про Литву
Розвинена країна з високим рівнем доходу, член ЄС. Є найбільшою за площею та кількістю населення балтійською державою. Характерні тенденції старіння населення і скорочення його чисельності. Найбільші міста – Вільнюс, Клайпеда, Каунас.
Розвинена країна з високим рівнем доходу, член ЄС. Є найбільшою за площею та кількістю населення балтійською державою. Характерні тенденції старіння населення і скорочення його чисельності. Найбільші міста – Вільнюс, Клайпеда, Каунас.
Столиця: Вільнюс
Населення: 2,872 мільйона
Офіційна мова: Литовська
Площа: 65 300 км²
Сфера послуг відіграє провідну роль у структурі економіки, зокрема ІТ і біотехнології. Найбільш розвинені галузі промисловості – харчова, легка, хімічна, суднобудування, металообробка, переробка нафти.
Євро (EUR) 1 EUR = 42.3 грн
ВВП загальний: 77,9 млрд дол. США.
ВВП на душу населення: 27 030 дол. США
Зростання ВВП: ↓0,3%
ТОП експорту:
Палива мiнеральнi
Засоби наземного транспорту, крiм залiзничного або трамвайного рухомого складу, їх частини та обладнання
Меблі
Електричні машини і обладнання
Реактори ядернi, котли, машини, обладнання i механiчнi пристрої; їх частини
ТОП імпорту:
Палива мiнеральнi
Засоби наземного транспорту, крiм залiзничного або трамвайного рухомого складу, їх частини та обладнання
Електричні машини і обладнання
Реактори ядернi, котли, машини, обладнання i механiчнi пристрої; їх частини
Пластмаси, полiмернi матерiали та вироби з них
Інфляція: 8,7%
Індекс легкості ведення бізнесу: 11
Індекс легкості ведення торгівлі через кордон: 19
Індекс сприйняття корупції: 61 балів
Основним торговельним партнером Литви є інші країни ЄС, на які припадає близько 70% обсягу імпорту країни. Частка України в імпорті Литви – 1,1%.
Товарообіг між Україною та Литвою склав 1,9 млрд дол. США у 2023 році. Україна має негативне сальдо у торгівлі з Литвою - обсяг імпорту з України (0,53 млрд дол. США) становить менше за обсяг експорту з Литви (1,33 млрд дол. США).
Литва є членом ЄС і підпадає під дію єдиної для всіх країн-членів системи регулювання;
ЄС здебільшого встановлює ключові вимоги безпеки, яким має відповідати продукція, але не регламентує конкретні технічні рішення;
Ключові вимоги безпеки до продукції містяться у відповідних регламентах і директивах;
Конкретні технічні рішення містяться в національних або гармонізованих європейських стандартах (EN);
Виробник має свободу вибору технічних рішень і методів забезпечення безпеки і відповідності своєї продукції вимогам ЄС;
Обов’язок доведення безпеки і відповідності продукції покладено на виробника навіть при залученні зовнішніх оціночних органів та наявності сертифікатів;
На більшість української продукції імпортне мито становить 0%;
Детальна інформація про вимоги до продукції в ЄС – за посиланням.
Зустрічі та переговори:
Запропонувати зустріч варто за 2-3 тижні до дати. Литовці віддають перевагу зустрічам віч-на-віч.
Коли ви пропонуєте зустріч, доцільно запропонувати кілька варіантів, щоб дати вашому партнеру можливість вибрати зручну для нього. Запит на зустріч має містити теми, які ви хотіли б обговорити, причину зустрічі та людей, з якими ви хотіли б зустрітися.
Литовці зазвичай вчасно приходять на зустрічі, і очікують, що інші теж прибудуть вчасно. Як правило, добре прийти за десять хвилин до зустрічі, щоб мати час підготуватися до неї.
Під час першої зустрічі литовці намагатимуться бути офіційними та ввічливими, дуже старанно слухати. Вони полюбляють задавати питання, щоб бути впевненими, що вони розуміють те, що ви говорите.
Литовці прихильники консервативної поведінки. Як правило, вони не використовують багато фізичних жестів. Зазвичай чоловіки та жінки не торкаються один до одного під час розмови, хоча вважаються нормальним поплескування по плечу.
Зоровий контакт має вирішальне значення, і литовські бізнесмени вважають за краще дивитися в очі своїм партнерам під час обговорення можливостей для бізнесу. Підтримка гарного зорового контакту є ознакою поваги і демонструє, наскільки серйозно хтось ставиться до предмета обговорення.
Литовці не люблять довгих зустрічей і очікують, що ви будете добре підготовлені до неї та матимете всю необхідну інформацію з собою.
Якщо ви дійсно очікуєте результатів, важливо присвятити час і зусилля для частого й постійного особистого спілкування.
Зазвичай, наприкінці зустрічі, дарують невеликий подарунок, тому добре мати невеликий корпоративний подарунок, який можна подарувати у відповідь;
Литовці вважають за краще, щоб усі угоди були на папері, підписані та скріплені печаткою.
Завжди корисно знати кілька слів литовською мовою на знак поваги, і це, безсумнівно, буде більш дружньо. Наприклад: «Sveiki» означає «Привіт», «Labas rytas» означає «Доброго ранку», «Prašau» означає «будь ласка», а «Ačiū» означає «Дякую».
Варто врахувати:
Найоптимальніший час для ділової зустрічі – з 9:00 до 13:00, також можливий бізнес-ланч після 12:30.
Литовці вважають за краще обговорювати справи з кимось із подібним за статусом, тому було б гарною ідеєю повідомити своєму партнеру вашу позицію у компанії та попросити зустрітися з кимось на тому ж рівні.
Найкращий спосіб зв’язатися з кимось у Литві – зателефонувати, бо, якщо ви надішлете електронного листа, відповідь можна отримати через деякий час. У Литві дуже поширено надсилати листи у ділових комунікаціях, але слід очікувати, що відповідь надійде десь за 10 днів.
Після встановлення контакту ви повинні бути готові часто відвідувати Литву, щоб зміцнити ділові відносини. У бізнесі особисті відносини дуже важливі, а критичні ділові питання вимагають зустрічей.
Більш детально: Commisceo
Посольство України у Литовській Республіці
Адреса: Teatro gatvė 4, Vilnius LT-03107
Телефон: +3706-212-15-36 (Загальний телефон Посольства), +3705 233-07-82 (Консульський відділ Посольства)
Факс: +3705-212-04-75
E-mail: emb_lt@mfa.gov.ua (Загальна ел. пошта Посольства), consul_lt@mfa.gov.ua (Ел. пошта Консульського відділу Посольства)
Організації з підтримки та розвитку торгівлі, торговельні е-майданчики, бази даних підприємств іноземних країн, які можуть використовуватись українськими експортерами для пошуку партнерів
Ресурс | Контакти | Опис |
Business Baltics | Містить базу даних підприємств Литви, Латвії та Естонії, дозволяє здійснювати пошук підприємств і компаній за напрямками діяльності, містить необхідні контактні дані, посилання на сайти підприємств тощо | |
Balticexport | Містить базу даних підприємств Литви, Латвії, Естонії та Калінінградської обл. РФ, дозволяє здійснювати пошук підприємств і компаній за сферами економіки, містить необхідні контактні дані, посилання на сайти підприємств тощо | |
Lithuanian export&investments | Містить велику базу даних підприємств Литви, дозволяє здійснювати пошук підприємств і компаній за сферами економіки та деталізованими напрямками діяльності, містить необхідні контактні дані, посилання на сайти підприємств, а також інформацію щодо умов ведення бізнесу у Литві | |
LITAR | Інформаційний портал Митної служби Литви щодо діючих імпортних тарифів та квот на імпорт до ЄС. Ресурс дозволяє отримати інформацію щодо обсягу ввізного мита, імпортних квот на товари, які походять з будь-якої країни світу, містить калькулятор обсягу податків при імпорті до ЄС конкретних товарів | |
INVEGA | Надання фінансових послуг, адміністрування фінансових та інших заходів з підтримки для МСП |