Експортні процедури і документи в Україні
Як проходить митне оформлення товарів
Експорт (остаточне вивезення) - це митний режим, відповідно до якого українські товари випускаються для вільного обігу за межами митної території України без зобов’язань щодо їх зворотного ввезення.
Митне оформлення — виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення.
Для експорту, згідно з частиною другою статті 83 Митного кодексу України, особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна:
Подати органу доходів і зборів документи на такі товари;
Сплатити митні платежі, якими відповідно до українського законодавства обкладаються товари під час експорту (у разі необхідності)
Виконати вимоги щодо застосування передбачених законом заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (згідно з Митним кодексом це ліцензування, квотування, реєстрація зовнішньоекономічних договорів (контрактів), сертифікація товарів тощо);
У випадках, встановлених законодавством, подати органу доходів і зборів дозвіл на проведення зовнішньоекономічної операції з вивезення товарів у третю країну (реекспорт).
Процес митного оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації (або документа, який відповідно до законодавства її замінює) та документів, необхідних для митного оформлення.
Як заповнювати митну декларацію?
Деталі заповнення митної декларації описані у Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа.
Вичерпний перелік відомостей, що повинні бути зазначені під час декларування, встановлено ч. 8 ст. 257 Митного кодексу України:
1. Заявлений митний режим, тип декларацiї та вiдомостi про особливостi перемiщення;
2. Вiдомостi про декларанта, уповноважену особу, яка склала декларацiю, вiдправника, одержувача, перевiзника товарiв i сторони зовнiшньоекономiчного договору (контракту) або iншого документа, що використовується в мiжнароднiй практицi замiсть договору (контракту), а в разi, якщо зовнiшньоекономiчний договiр (контракт) укладено на пiдставi посередницького договору, – також про iншу, крiм сторони зовнiшньоекономiчного договору (контракту), сторону такого посередницького договору;
3. Вiдомостi про найменування країн вiдправлення та призначення;
4. Вiдомостi про транспортнi засоби комерцiйного призначення, що використовуються для мiжнародного перевезення товарiв та/або їх перевезення митною територiєю України пiд митним контролем, та контейнери;
5. Вiдомостi про товари:
а) найменування;
б) звичайний торговельний опис, що дає змогу iдентифiкувати та класифiкувати товар;
в) торговельна марка та виробник товарiв (за наявностi у товаросупровiдних та комерцiйних документах);
г) код товару згiдно з УКТ ЗЕД;
ґ) найменування країни походження товарiв (за наявностi);
д) опис упаковки (кiлькiсть, вид);
е) кiлькiсть у кiлограмах (вага брутто та вага нетто) та iнших одиницях вимiру;
є) фактурна вартiсть товарiв;
ж) митна вартiсть товарiв та метод її визначення;
з) вiдомостi про уповноваженi банки декларанта;
и) статистична вартiсть товарiв;
6. Вiдомостi про нарахування митних та iнших платежiв, а також про застосування заходiв гарантування їх сплати:
а) ставки митних платежiв;
б) застосування пiльг зi сплати митних платежiв;
в) суми митних платежiв;
г) офiцiйний курс валюти України до iноземної валюти, у якiй складенi рахунки;
ґ) спосiб i особливостi нарахування та сплати митних платежiв;
д) спосiб забезпечення сплати митних платежiв (у разi застосування заходiв гарантування їх сплати);
7. Вiдомостi про зовнiшньоекономiчний договiр (контракт) або iнший документ, що використовується в мiжнароднiй практицi замiсть договору (контракту), та його основнi умови;
8. Вiдомостi, що пiдтверджують дотримання встановлених законодавством заборон та обмежень щодо перемiщення товарiв через митний кордон України;
9. Вiдомостi про документи, передбаченi частиною третьою статтi 335 Митного кодексу;
10. Довiдковий номер декларацiї (за бажанням декларанта).
Які документи необхідні для митного оформлення товарів?
Відомості про документи, визначені частиною третьою статті 257 Кодексу, та перелік документів, необхідних для митного оформлення, визначений частиною третьою статті 335 Кодексу, зазначаються декларантом або уповноваженою ним особою в установленому Кодексом порядку в митній декларації, зокрема:
1) документи, що підтверджують повноваження особи, яка подає митну декларацію;
2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або інші документи, що підтверджують право володіння, користування та/або розпорядження товарами;
3) транспортні (перевізні) документи;
4) комерційні документи, наявні у особи, яка подає декларацію;
5) у разі необхідності – документи, що підтверджують дотримання заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності;
6) документи, що підтверджують дотримання обмежень, які виникають у зв’язку із застосуванням захисних, антидемпінгових та компенсаційних заходів (за наявності таких обмежень);
7) у випадках, передбачених Митним кодексом, – документи, що підтверджують країну походження товару;
8) у разі необхідності – документи, що підтверджують право на пільги із сплати митних платежів, на застосування повного чи часткового звільнення від сплати митних платежів відповідно до обраного митного режиму;
9) у разі необхідності – документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів та обраний метод її визначення відповідно до статті 53 Митного кодексу.
Митним кодексом також передбачено, що товари, які переміщуються через митний кордон України, крім митного контролю, можуть підлягати і заходам офіційного контролю, до яких відносяться фітосанітарний контроль, ветеринарно-санітарний контроль, державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин. Тому при експорті окремих груп товарів необхідно також подати документи, що підтверджують факт проведення санітарно-епідеміологічного, ветеринарно-санітарного, фітосанітарного, екологічного та радіологічного видів контролю; сертифікатів походження, якості, відповідності; дозволів, свідоцтв, посвідчень, ліцензій, висновків та інших рішень уповноважених органів державної влади.
У якому вигляді потрібно подавати документи: друкованому чи електронному?
Митна декларація та інші документи можуть подаватися митному органу в електронному вигляді або на паперових носіях, які супроводжуються електронними копіями. Вимоги до оформлення і використання митних декларацій та порядок внесення змін до митних декларацій, їх відкликання та визнання недійсними об’єднані у Положенні про митні декларації, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 450 (зі змінами).
Електронна митна декларація вважається оформленою за наявностi внесеної до неї посадовою особою митного органу, яка завершила митне оформлення, за допомогою автоматизованої системи митного оформлення вiдмiтки про завершення митного оформлення з використанням електронного підпису чи печатки, що базуються на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.
Митна декларація на паперовому носiї вважається оформленою за наявностi на всiх її аркушах вiдбитка особистої номерної печатки посадової особи митного органу, яка завершила митне оформлення.
Вивезення за межі митної території України підтверджується у разі поміщення товарів у митний режим експорту для українських товарів (крім палива та енергії) митною декларацією, заповненою у звичайному порядку, чи додатковою декларацією відповідно до митного режиму експорту на такі українські товари, а також повідомленням про фактичне вивезення за межі митної території України.
Повідомлення про фактичне вивезення товарів за межі митної території України містить відомості про кількість та номери у митній декларації товарів, вивезених за межі митної території України, дату їх фактичного вивезення, а у разі митного оформлення товарів за електронною митною декларацією - також відомості про номер митної декларації.
За однією митною декларацією може бути надано кілька повідомлень про фактичне вивезення товарів за межі митної території України з урахуванням дат фактичного вивезення товарів.
Зверніть увагу!
Декларанти подають до митниці разом з митною декларацією тільки рахунок (або інший документ, який визначає вартість товару) (яких саме – дивитися у п. 5 статті 52 Митного кодексу України). Інші документи, відомості про які зазначаються у митній декларації, можуть бути запитані митницею під час митного оформлення та протягом п’яти років після завершення митного оформлення – у такому випадку декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати оригінали таких документів або засвідчені в установленому порядку їх копії, якщо законодавством не передбачено подання оригіналів.
Також варто зазначити, що до митних декларацій вносяться лише відомості, необхідні для цілей справляння митних платежів, формування митної статистики, а також для забезпечення додержання вимог Митного кодексу та інших законодавчих актів.
Які нормативно-правові документи регулюють процеси митного контролю та митного оформлення товарів?
Порядок митного контролю та митного оформлення товарів регламентують такі основні нормативно-правові акти:
Митний кодекс України від 13 березня 2012 року № 4495-VІ, зі змінами;
постанова Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року №450 «Питання, пов'язані із застосуванням митних декларацій» (зі змінами);
наказ Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 631 «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 10.08.2012 за № 1360/21672;
наказ Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 651 «Про затвердження Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14.08.2012 за № 1372/21684.
наказ Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 1011 «Про затвердження відомчих класифікаторів інформації з питань державної митної справи, які використовуються у процесі оформлення митних декларацій».
Митний контроль та митне оформлення товарів завершуються тільки після проведення встановлених законами України для кожного товару державних видів контролю. Митне оформлення завершується протягом чотирьох робочих годин з моменту пред’явлення митному органу товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що підлягають митному оформленню, подання митної декларації (або документа, який відповідно до законодавства її замінює) та всіх необхідних документів і відомостей, передбачених статтями 257 і 335 цього Кодексу.
Термін може бути перевищений на час виконання відповідних формальностей виключно у випадках, перерахованих у частині 2 статті 255 Митного кодексу.
Зокрема, митне оформлення товарів здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених Митним кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів:
1) заявлений митний режим, тип декларації та відомості про особливості переміщення;
2) відомості про декларанта, уповноважену особу, яка склала декларацію, відправника, одержувача, перевізника товарів і сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або іншого документа, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту), а в разі якщо зовнішньоекономічний договір (контракт) укладено на підставі посередницького договору, - також про іншу, крім сторони зовнішньоекономічного договору (контракту), сторону такого посередницького договору;
3) відомості про найменування країн відправлення та призначення;
4) відомості про транспортні засоби комерційного призначення, що використовуються для міжнародного перевезення товарів та/або їх перевезення митною територією України під митним контролем, та контейнери;
5) відомості про товари:
а) найменування;
б) звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар;
в) торговельна марка та виробник товарів (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах);
г) код товару згідно з УКТ ЗЕД;
ґ) назва країни походження товарів (за наявності);
д) опис упаковки (кількість, вид);
е) кількість у кілограмах (вага брутто та вага нетто) та інших одиницях виміру;
є) фактурна вартість товарів;
ж) митна вартість товарів та метод її визначення;
з) відомості про уповноважені банки декларанта;
и) статистична вартість товарів;
6) відомості про нарахування митних та інших платежів, а також про надання забезпечення сплати митних платежів:
а) ставки митних платежів;
б) застосування пільг зі сплати митних платежів;
в) суми митних платежів;
г) офіційний курс валюти України до іноземної валюти, у якій складені рахунки;
ґ) спосіб і особливості нарахування та сплати митних платежів;
д) спосіб забезпечення сплати митних платежів (у разі надання забезпечення сплати митних платежів);
7) відомості про зовнішньоекономічний договір (контракт) або інший документ, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту), та його основні умови;
8) відомості, що підтверджують дотримання встановлених законодавством заборон та обмежень щодо переміщення товарів через митний кордон України;
9) відомості про документи, передбачені частиною третьою статті 335 Митного кодексу;
10) довідковий номер декларації (за бажанням декларанта).