Як ветеран заснував агропідприємство і допомагає побратимам розвивати власні справи
29 November, 2023
Для Тараса Лелюха працювати задля перемоги України — принципово як на фронті, так у цивільному житті. Військова справа для ветерана стала справою життя. Чоловік вивчав її основи з дитинства, згодом вже сам навчав інших. А коли на українські землі прийшов ворог — і у 2014-му, і у 2022-му роках Тарас пішов до війська.
Згодом разом з побратимами створив власний агробізнес та допомагає іншим ветеранам мати дохід із земельних ділянок, отриманих згідно з законом.
У передчутті війни
Тарас народився в родині військового на Полтавщині. Він з дитинства знав, що таке військовий вишкіл. Займався у тематичних гуртках та переймав від батька корисні навички. Про те, що загроза від рф реальна у родині Лелюхів говорили задовго до 2014-го року.
До мого батька приїхали знайомі з Ічкерії, сказали: «Готуйтеся, ви наступні». І ми готувалися. Займався страйкболом, а згодом був учасником та керівником «Полтавського тризубу». Під Полтавою ми зробили тренувальну базу. Багато років там хлопці тренувалися. Там само проводили навчання спочатку добровольців, а вже у 2022 році ми там навчали хлопців, які прийшли у військкомат, — розповідає Тарас.
У 2014 році Тарас Лелюх мав перспективну роботу в IT-сфері та активну громадську діяльність. Проте з початком військових дій чоловік все покинув та пішов на фронт. Тарас Лелюх був учасником бойових дій та інструктором із тактики та виживання. Під час служби дістав два поранення й у 2015 році повернувся з фронту.
Фронт і ветеранська справа
Після періоду реабілітації ветеран поступово повертався до цивільного життя. Спочатку чоловік разом з побратимами допомагав учасникам АТО отримати свої законні земельні ділянки від держави. А згодом — створили власне підприємство ТОВ «Деметра Агро-Груп».
Частина із цих хлопців, яким ми допомогли, захотіли здавати нам в оренду свою землю. Зараз ми обробляємо понад 500 ділянок учасників АТО. Нас усі відмовляли, казали не лізти в агросферу. Але ми повірили в себе і змогли досягнути гарних результатів — і бійцям допомогли отримати землю, і самі сформували господарство, яке працює вже п’ять років, — пояснює ветеран-підприємець.
Власна справа ветеранів та його побратимів мала усі фази становлення: працювали «в нуль» та лише згодом почали отримувати прибуток. Мали амбіції, плани та вже активно діяли. Проте повномасштабне вторгнення усе змінило. Тарас Лелюх знову пішов на фронт. Знову бої, знову поранення.
Фінансування бізнесу ветеранів
Під час реабілітації ветеран отримав змогу налагодити справи у ТОВ «Деметра Агро-Груп». Він взяв участь у конкурсній програмі «Варто 2.0» від Українського ветеранського фонду Мінветеранів.
Ми отримали 1 млн грн, які скеруємо на придбання сівалки точного висіву й комп’ютера із GPS для ефективнішого посіву зернових. Ці інструменти дозволять значно економити час. Адже для засіву оптимальними є лише декілька днів на рік — це посівні дні, і важливо встигнути саме у цей час. Окрім того, наші поля дуже розкидані. Земельні ділянки не поруч одна з одною, тому на всі процеси йде більше часу, — пояснює Тарас.
Тарас Лелюх та його однодумці, побратими об’єднались в потужне ком’юніті ветеранів — громадську спілку «БАЗУКА» (Бізнес-асоціація захисників України «Коловорот Арея»). Ветерани проводять навчання та навчаються самі, долучаються до громадського життя Полтави та країни, а ще допомагають один одному розвивати бізнес — вони беруть участь у конкурсних програмах, отримують можливості для бізнесу та розвивають власну справу.