Фріланс — нова законна форма роботи
01 September, 2022
5 серпня 2022 року Президент України підписав Проєкт закону № 2421-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання деяких нестандартних форм зайнятості», яким запроваджено особлива форма трудового договору – з нефіксованим робочим часом.
Хто такий фрілансер?
Фрилансер або фрілансер — вільнонайманець, який сам шукає собі проєкти, може одночасно працювати на декілька компаній. Фрілансер виконує роботу без укладання довгострокового договору з роботодавцем та наймається тільки для виконання певного переліку робіт.
Згідно з законом, трудовий договір з нефіксованим робочим часом — це особливий вид трудового договору, умовами якого заздалегідь не встановлено конкретний час виконання роботи, обов’язок працівника виконувати яку виникає виключно у разі надання власником або уповноваженим ним органом передбаченої цим трудовим договором роботи без гарантування того, що така робота буде надаватися постійно. Такий трудовий договір повинен містити інформацію про спосіб та строк повідомлення працівника про наявність роботи та його готовність почати роботу, а також про години та дні, коли він працюватиме.
Відповідно до закону, фрілансери зможуть поєднувати легальну роботу в кількох роботодавців і при цьому мати базові соціальні гарантії (забезпечення лікарняними, відпустками, достатнім рівнем заробітної плати тощо).
Важливі нюанси щодо нового закону:
- Працівник, який виконує роботу на підставі трудового договору з нефіксованим робочим часом, буде отримувати зарплатню за фактично відпрацьований час.
- Фрілансер може відмовитися від виконання роботи, якщо роботодавець вимагатиме виконання роботи поза межами базових днів та годин, або якщо роботодавець повідомить йому про роботу із порушенням мінімальних строків, що визначені трудовим договором.
- Кількість трудових договорів із нефіксованим робочим часом в одного роботодавця не може перевищувати 10% загальної кількості трудових договорів, які також ухвалює цей роботодавець.
- Роботодавець не може забороняти працівникові, який виконує роботу на підставі трудового договору з нефіксованим робочим часом, виконувати роботу в іншого роботодавця за іншим трудовим договором.
- Якщо працівник протягом календарного місяця виконуватиме роботу менш як вісім годин, йому має бути виплачена заробітна плата не менше ніж за восьмигодинний робочий час.
Фріланс — це завжди дві сторони медалі. З одного боку у спеціаліста свобода вибору проєктів, роботодавців та географії працевлаштування, з іншого боку — страх нестабільності та нефіксованого доходу.
Переваги та недоліки фрілансу як для робітника, так і роботодавця
Позитивні сторони фрілансу для робітника:
- Можливість поєднувати роботу та особисте життя: фрілансер сам вирішує, за яким графіком працювати і скільки проєктів брати, щоб встигнути на всіх фронтах і не вигоріти.
- Не треба їздити до офісу: можливість працювати віддалено скорочує витрати на громадський транспорт або обслуговування особистого автомобіля, а також економить той час, який витрачається на дорогу.
- Не потрібно підлаштовуватись під корпоративні стандарти: значна перевага фрілансерів полягає у тому, що можна забути про офісний дрес-код, жорсткий графік роботи.
- Самоорганізованість: дисципліна — важливий пункт для будь-якого співробітника, адже в офісі вона підтримується не тільки внутрішніми якостями людини, а й зовнішніми обставинами: начальство, камери безпеки тощо. Тоді як на фрілансі потрібно самостійно відслідковувати дедлайни, виконувати обіцянки передзвонити, відправляти макет, вносити правки.
- Самостійно вибудовуєте графік роботи: більшість з нас звикли до стандартизованого робочого графіку, фріланс допоможе навчитись ефективно планувати робочий день і вирішувати, як комфортно організовувати робочий процес.
- Можливість обирати з ким працювати: на фрілансі ваш умовний начальник — замовник, і ви самі обираєте, які обов'язки вам виконувати. Ви можете самостійно фільтрувати замовників відповідно до своїх побажань. Також перевагою є те, що з фрілансом з’являється можливість працювати з роботодавцями з інших країн.
- Можливість поєднувати кілька професій: якщо ви вмієте писати тексти, що продають, запускати таргетингову рекламу і просувати сайти в пошукових системах, то можете брати замовлення як копірайтер, smm-менеджер, таргетолог і seo-фахівець, таким чином збільшувати власні можливості заробітку та кар’єрного зростання.
- Фінансова незалежність: ви самі визначаєте вартість своєї роботи, а кількість проєктів обираєте залежно від зайнятості та власних пріоритетів.
- Більше часу на саморозвиток: вільний графік дозволяє приділяти більше часу та уваги питанням саморозвитку та освіти.
Негативні аспекти фрілансу для робітника:
- Фрілансеру-початківцю важко організувати свою роботу самостійно: в компанії у цьому допоможе колектив, керівник, які можуть скорегувати роботу, вказати на помилки, поставить чіткі часові рамки. І це, мабуть, найбільший мінус фрілансу. Уся відповідальність за виконання чи не виконання обов’язків тільки на фрілансері. Ви повинні самостійно організувати свій час та простір, чітко розмежувати робочий час та особистий.
- Боротьба з прокрастинацією: тим, хто нещодавно перейшов на фріланс і звик до офісного устрою, важко звикнути до роботи з дому. Новачки часто відкладають справи «на потім». Такий неправильний тайм-менеджмент змушує робити все в останній момент і викликає перевантаження та стрес. Тому робота на фрілансі підходить відповідальним, працьовитим та організованим людям, які мають розуміння особистої дисципліни.
- Багато відволікаючих факторів: важливо правильно організувати робоче місце і знайти спокійний куточок, де вас ніхто не смикатиме, поки ви зайняті.
- Дефіцит живого спілкування: популяризується думка, що фріланс більше підходить інтровертам, адже вони не потребують контакту з іншими людьми. Вдома ви не зможете поспілкуватися з колегою під час обіду, а після роботи обмінятися враженнями дня дорогою до метро. Вся ваша робота проходитиме онлайн, а спілкування — в інтернеті або телефоном.
- Нестабільний заробіток: ефективний фріланс — це коли у вас є пул постійних замовників, які забезпечують вас роботою та заробітком. Проте, немає гарантій, що завтра ці замовники не знайдуть іншого виконавця або просто перестануть потребувати ваших послуг. Звідси невпевненість у завтрашньому дні та страх, що не зможете заробляти стільки, скільки звикли чи хотілося б. Доведеться мати фінансову «подушку безпеки», щоб почуватися більш-менш комфортно на фрілансі.
Для роботодавця плюсами співпраці з фрілансерами є те, що:
- менше працівників у штаті, а значить менше витрат на зарплати та податки;
- легша комунікація зі співробітником, адже не потрібно тривалого стажування та повноцінного введення в справи компанії;
- можливість наймати працівників з різних міст та країн;
- не потрібно винаймати великий офіс та організовувати робочі місця за вимогами законодавства.
З мінусів співпраці з фрілансерами багато роботодавців виділяють:
- необхідність ретельного відбору кандидатів на посаду;
- великий ризик зриву терміну виконання;
- відсутність контролю над процесом виконання посадових обов’язків;
- можуть відбутися творчі розбіжності, внаслідок чого доведеться шукати нового виконавця.
В сучасних постковідних та воєнних умовах, віддалена робота є дуже актуальною. Фріланс популяризується, як особливий вид дистанційної роботі з широким списком переваг. Фактично, це чудова альтернатива класичної офісної кар’єри. Підтримка фрілансу на законодавчому рівні, відкриває нові горизонти та можливості для наших громадян спробувати себе в чомусь новому та залучити для себе додаткові фінансові потоки.