Помилки підприємця-початківця, що можуть призвести до кримінальної відповідальності
26 August, 2022
У процесі створення та розвитку бізнесу підприємці часто допускають ряд типових помилок, які з часом можуть вилитися у серйозні проблеми з правоохоронними органами. Серед іншого, типовими помилками є:
- Порушення, пов’язані з оподаткуванням;
- Порушення у сфері трудових відносин;
- Порушення, пов’язані з охороною праці.
Тож, які саме дії підприємця-початківця можуть призвести до кримінальної відповідальності?
1. Порушення, пов’язані з оподаткуванням
Відповідно до ч. 1 ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Частина 1 статті 212 Кримінального кодексу України (далі — ККУ) передбачає кримінальну відповідальність за умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності або особою, що займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи чи будь-якою іншою особою, яка зобов'язана їх сплачувати, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних розмірах.
Яка санкція передбачена за вчинення такого кримінального правопорушення?
За вчинення вищевказаного діяння правопорушнику-підприємцю може загрожувати накладання штрафу у розмірі від п’яти тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (приблизно від 85 000 до 170 000 грн) з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3-х років або без такого.
Що саме має на увазі законодавець під «значним розміром» фактично не отриманих бюджетом, та іншими державними цільовими фондами коштів?
Відповідно до примітки до ст. 212 ККУ під значним розміром коштів слід розуміти суми податків, зборів і інших обов'язкових платежів, які в три тисячі та більше разів (приблизно 3 721 500 грн) перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Під великим розміром коштів слід розуміти суми податків, зборів і інших обов'язкових платежів, які в п’ять тисяч і більше разів (приблизно 6 202 500 грн) перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян, під особливо великим розміром коштів слід розуміти суми податків, зборів, інших обов'язкових платежів, які в сім тисяч і більше (приблизно 8 683 500 грн) разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Перелік обов’язкових податків та зборів визначається Податковим кодексом України. Платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України та законами з питань митної справи (пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПКУ).
Як розраховується сума штрафу за яке настає кримінальна відповідальність за ст. 212 ККУ?
Пунктом 5 підрозділу 1 розділу XX Податкового кодексу України визначено, що якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 розділу IV цього Кодексу для відповідного року.
Підпунктом 169.1.1 статті 169 визначено, що податкова соціальна пільга дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, — для будь-якого платника податку.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2022 рік» встановлено станом на 1 січня 2022 року прожитковий мінімум для працездатних осіб на рівні 2 481 грн.
Тобто, для кваліфікації правопорушення адміністративного чи кримінального неоподатковуваний мінімум складає 2481 грн * 50% = 1240,5 грн. Тепер щоб порахувати суму обов’язкових податків, зборів і інших обов'язкових платежів за несплату яких передбачена кримінальна відповідальність достатньо отриману вище суму помножити на суму вказану у санкції статті: 1240,5 * 3000 = 3 721 500 грн.
Окремо законодавець виділяє відповідальність за ухилення від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (ст. 212-1 ККУ).
Статтею 212-1 ККУ передбачена відповідальність за умисне ухилення від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування чи страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації незалежно від форми власності або особою, яка здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, чи будь-якою іншою особою, яка зобов'язана його сплачувати, якщо таке діяння призвело до фактичного ненадходження до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування коштів у значних розмірах.
Відповідальність за вищезазначені діяння полягає у накладенні штрафу від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Як і в попередній статті, приміткою до ст. 212-1 ККУ визначено, що під значним розміром коштів слід розуміти суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування чи страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, які в тисячу і більше разів (приблизно 1 240 500 грн) перевищують установлений законом неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Під великим розміром коштів слід розуміти суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які в три тисячі та більше (приблизно 3 721 500 грн) разів перевищують установлений законом неоподатковуваний мінімум доходів громадян, під особливо великим розміром коштів слід розуміти суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування чи страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, які в п'ять тисяч і більше разів (приблизно 6 202 500 грн) перевищують установлений законом неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Таким чином, розрахунок суми здійснюється за аналогією до ст. 212 ККУ.
2. Порушення у сфері трудових відносин
Ще одним різновидом помилок, які допускають підприємці-початківці під час здійснення підприємницької діяльності — це порушення законодавства про працю.
Частина 1 ст. 172 ККУ передбачає відповідальність за незаконне звільнення працівника з роботи з особистих мотивів чи у зв’язку з повідомленням ним як викривачем про вчинення іншою особою корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції», а також інше грубе порушення законодавства про працю.
Порядок звільнення, а також інші трудові права працівника передбачені Кодексом законів про працю, а також іншими нормативними актами.
Відповідальність за таке правопорушення тягне за собою накладення штрафу до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п'яти років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.
Також до правопорушень пов’язаних з трудовими відносинами, які допускають підприємці можна віднести невиплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат (ст. 175 ККУ).
3. Порушення, пов'язані з охороною праці
До порушень, які допускають підприємці на початкових етапах своєї діяльності можна віднести порушення вимог законодавства про охорону праці (ст. 271 ККУ), якою передбачена відповідальність за порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про охорону праці службовою особою підприємства, установи, організації або громадянином — суб'єктом підприємницької діяльності, якщо це порушення заподіяло шкоду здоров'ю потерпілого.
Обов’язковою умовою настання кримінальної відповідальності за вищезазначеною статтею Кримінального кодексу України є заподіяння шкоди здоров’ю потерпілого.
За таких обставин підприємцю загрожує відповідальність у вигляді штрафу від однієї тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк.
У випадку настання смерті потерпілого (ч. 2 ст. 271 ККУ) роботодавцю (підприємцю) загрожує покарання у вигляді виправних робіт на строк до двох років або обмеженням волі на строк до п'яти років, або позбавлення волі на строк до семи років, з позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до двох років або без такого, карається штрафом від однієї тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк.
Які можуть бути наслідки для підприємця у разі прийняття Законопроєкту №7546 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо порушень законодавства у сфері цивільного захисту, вчинених в умовах воєнного стану»?
11 липня 2022 року зареєстровано законопроєкт №7546 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо порушень законодавства у сфері цивільного захисту, вчинених в умовах воєнного стану». Відповідно до проєкту закону, чинну редакцію ККУ можуть доповнити статтею 270-2 «Порушення законодавства у сфері цивільного захисту, вчинене в умовах воєнного стану».
Порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів у сфері цивільного захисту, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації або громадянином — суб'єктом підприємницької діяльності в умовах воєнного стану, якщо це порушення заподіяло шкоду здоров'ю людей, каратиметься:
- штрафом від 1 000 до 3 000 неоподатковуваний мінімум доходів громадян (це дорівнює 17 000 — 51 000 грн);
- або виправними роботами на строк до двох років;
- або обмеженням волі на строк до трьох років;
- або позбавленням волі на той самий строк.
Те саме діяння, вчинене повторно, або якщо воно спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки, каратиметься позбавленням волі на строк від 3 до 8 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 5 років. У разі прийняття, цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Що потрібно робити підприємцю-початківцю?
Підприємець, який тільки почав свій шлях підприємництва, з метою уникнення помилок у майбутньому, які можуть призвести до кримінальної відповідальності, повинен:
- перш за все, відповідально ставитися до своєї справи, враховуючи усі можливі ризики;
- створювати безпечні умови праці;
- сплачувати обов’язкові податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України та законами з питань митної справи;
- вміти захищати свої права та інтереси від необґрунтованих та безпідставних обвинувачень у порушенні трудового та податкового законодавства або своєчасно залучити кваліфікованого адвоката.