Ветеран створив симулятор для навчання гранатометників та операторів ПТРК та ПЗРК
20 грудня, 2023
Ветеран ЗСУ Дмитро Горішній, відомий під позивним «Спікер» — один із тих захисників, які після демобілізації присвячують себе служінню Батьківщині вже в мирному житті. Його шлях — від геолога в Криму до розробника інноваційних військових тренажерів. Симулятори гранатометів, протитанковий ракетний комплекс та переносний зенітно-ракетний комплекс, розроблені Дмитром та командою IT-івців нині допомагають в навчанні та практиці мобілізованим.
Досвід мобілізації
Коли рф окупувала Крим, Дмитро переїхав до Полтави. Спочатку продовжував кар’єру в геології, а згодом мобілізувався. Так, офіцер запасу Дмитро Горішній прийшов до війська на посаду командира взводу. Його досвід у складі мобілізованої армії був дуже показовим для ЗСУ того періоду. Адже під час навчання на військовій кафедрі «Спікер» здобув фах «командира взводу управління вогнем артилерії». Проте у 2014 році його призначили в мотопіхотний батальйон на зовсім іншу посаду — командира стрілецького взводу. Така невідповідність між здобутою військовою спеціальністю та реальними завданнями була досить типовою для української армії тих часів.
Дмитро Горішній, ветеран ЗСУ
Мобільні навчальні комплекси для військових
Після повернення до цивільного життя у 2015 році Дмитро зіткнувся з проблемою адаптації. Проте його врятувала ідея — проєкт мобільних навчальних комплексів для військових. «Спікер» усвідомив гостру нестачу можливостей військових в Україні потренувати свої навички застосування гранатометів, ПЗРК, ПТРК.
Разом з командою ІТ-фахівців Дмитро почав розробляти доступні та мобільні тренажери, які імітують роботу з різними видами озброєння. На початку повномасштабного вторгнення ці тренажери активно застосовувалися для підготовки добровольців та мобілізованих по всій країні.
Дмитро Горішній, ветеран ЗСУ
Грантова підтримка
За пів року команда Дмитра Горішнього подолала тисячі кілометрів, тренуючи десятки тисяч військових. З часом, коли попит на масові тренування зменшився, ветеран переорієнтувався на створення стаціонарних симуляторів для конкретних частин. Але це потребувало серйозніших інвестицій.
Тут на допомогу прийшов Український ветеранський фонд, який в межах програми «#Варто: Золоті руки» надав Дмитру грант для розвитку його бізнесу. Ветеран із командою налагодили серійне виробництво симуляторів на замовлення ЗСУ.
Станом на кінець 2022 року Дмитро Горішній із колегами поставили близько 50 комплектів тренажерів для 30 військових частин. Водночас Дмитро продовжує займатися інструкторською діяльністю, щоб отримувати зворотний зв'язок від бійців та вдосконалювати обладнання.
Головною метою проєкту Дмитра Горішнього залишається саме допомога українській армії. Бізнес ветерана, за його словами, зовсім не про гроші, його цілі значно вагоміші. Дмитро вірить у те, що саме ветерани мають стати рушійною силою розбудови нової України після перемоги. І робить для цього все можливе.
Крім розробки та виробництва тренажерів, «Спікер» активно долучився до діяльності громадської спілки ветеранів АТО «Коловорот Арея» у Полтаві. Це потужне об’єднання однодумців, готових присвятити свої зусилля та бізнес-ідеї на благо України.