YouControl проаналізували, які підприємства закрилися за час повномасштабної війни
29 травня, 2024
На основі аналізу секторів економіки та регіонів України, в яких найчастіше підприємці завершували свою діяльність під час повномасштабної війни, фінансові аналітики YouControl.Market розрахували динаміку частки кожного сектору в загальній кількості офіційно відправлених на ліквідацію фірм. Отримані дані продемонстрували, що закривали свій бізнес переважно аграрії та юристи, натомість інтенсивність ліквідацій компаній в секторах водопостачання, деревообробки, роздрібної та гуртової торгівлі за більш ніж два роки війни знизилась.
Ключові дані:
- Найбільше за час великої війни в Україні закрилося аграрних підприємств — 1 261 компанія за період із 2022 року по перший квартал 2024 року включно.
- Ринок юридичних послуг за час повномасштабного вторгнення постраждав найбільше: закриття юридичних компаній за час повномасштабної війни зросло вдвічі. Тобто якщо у 2021 році на юридичний сектор припадало 2,3% усіх припинень бізнес-діяльності в Україні, то за період повномасштабної війни частка закритих юридичних компаній зросла до 4,7%.
- Знизилась інтенсивність ліквідацій компаній за більш ніж два роки війни в секторах водопостачання, деревообробки, роздрібної та гуртової торгівлі.
- Інтенсивність офіційних ліквідацій підприємств під час повномасштабної війни у порівнянні з 2021 роком найбільше зросла в Одеській, Запорізькій та Київській областях.
У яких галузях зріс рівень закриття компаній?
Найбільше за час повномасштабного вторгнення зросла частота закриття компаній на ринку юридичних послуг. Так зміна частки закриття юридичних компаній за час війни склала +2,4%. Це означає, що закриття юридичних компаній за час повномасштабної війни зросло вдвічі. Якщо серед 100 випадково відібраних українських компаній-банкрутів у 2021 році було лише 2-3 юридичні фірми, то серед усіх ліквідованих бізнесів під час повномасштабної війни на юридичний сектор уже припадає аж 4,7%. Така тенденція може бути свідченням підвищенням концентрації в даній достатньо фрагментованій галузі: в умовах війни більше шансів на виживання виявилось у великих правничих компаній.
Другою галуззю, де зріс рівень закриття компаній під час війни, є сільське господарство. Тут приріст частки сектору в ліквідації підприємств склав 1,4%. Також серед лідерів із негативною динамікою опинилися такі сектори, як операції з нерухомістю, медичні заклади та фінансові послуги.
У яких галузях рівень закриття компаній знизився?
Зниження рівня ліквідацій за більш ніж два роки війни відбулось у компаній зі сфери водопостачання, деревообробки, роздрібної та гуртової торгівлі, а також будівництва.
Причини такої тенденції в цих індустріях варто шукати в галузевій специфіці. Сфера водопостачання, будівництва, громадського харчування, як і великі торгові мережі, належать до критичної інфраструктури, необхідність функціонування якої набуває нової ваги у воєнний час. Крім того, важливою є роль сектору будівництва для відновлення та відбудови.
Також монетарна підтримка цінової та фінансової стабільності країни на фоні накопичення коштів на поточних рахунках населення сприяла росту оборотів гуртової та роздрібної торгівлі. Усі ці фактори разом позитивно вплинули на зниження кількості банкрутств у наведених галузях економіки.
У яких регіонах закрилося найбільше компаній під час війни?
В Києві, Одеській, Дніпропетровській, Львівській та Київській областях кількість закритих компаній у 2023 році була найвищою.
Якщо проаналізувати динаміку закриття компаній під час війни, то Одеська, Запорізька та Київська області стали тими регіонами, де інтенсивність ліквідації підприємств зросла найбільше. Зміна частки Одеської області в загальній кількості закритих компаній під час повномасштабної війни склала 1,6% — з 7,4% до 9%. Серед іншого, на рівень закриттів компаній могла вплинути релокація підприємств зі східних регіонів, адже саме Одещина стала однією з лідерів із переміщення підприємств.
У Запорізькій області зміна частки закриттів компаній склала +1%, у Київській — +0,6%, у Черкаській області +0,5% та +0,3% — у Полтавській області.
Натомість суттєве зниження питомої ваги у загальній кількості закриттів бізнесу спостерігалося у таких регіонах як Херсонська, Харківська та Донецька області. Цей тренд пов'язаний з окупацією частини регіонів. Адже чим менше підприємств лишається у правовому полі області, тим пропорційно меншою буде кількість банкрутств та припинення діяльності в порівнянні з періодом до окупації.
Ознайомитись з подробицями дослідження можна за посиланням.