Уряд затвердив вимоги обов'язкової сертифікації механізованих засобів розмінування
11 березня, 2024
Кабінет Міністрів України затвердив експериментальний проєкт з обов’язкової сертифікації механізованих засобів розмінування та пов’язаних з ними компонентів і обладнання. Встановлені вимоги сприятимуть приведенню українських розробок до відповідності з міжнародними стандартами. Це, зокрема, підвищить гарантії безпеки для тих, хто працюватиме з технікою, та ефективність експлуатації самих машин.
Яка техніка підлягає сертифікації?
Сертифікацію продукції здійснюватиме Державний науково-дослідний інститут випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки Міністерства оборони України. Сертифікації підлягатимуть механізовані засоби вітчизняного виробництва, або іноземні, що постачаються в Україну, в тому числі міжнародними партнерами, як технічна чи гуманітарна допомога. Інститут вестиме перелік виданих сертифікатів та здійснюватиме періодичний технічний нагляд за сертифікованою продукцією.
При цьому, якщо продукція закордонного виробництва має сертифікат країни-виробника, який підтверджує відповідність затвердженим вимогам, то такий сертифікат визнається Інститутом. У разі наявності невідповідностей українським вимогам, іноземна техніка має пройти українську сертифікацію.
Порядок сертифікації містить вимоги до всіх наявних типів механізованих засобів, що використовуються у сфері протимінної діяльності. Зокрема до:
- механізованих засобів (легких, середніх та важких) гуманітарного розмінування;
- механізованих засобів бойового розмінування;
- обладнання для тралення механізованих засобів;
- механізованих засобів гуманітарного чи бойового розмінування з дистанційним керуванням;
- механізованих засобів підготовки ґрунту до розмінування;
- обладнання для виявлення вибухонебезпечних предметів та інших.
Вимоги включають як параметри безпеки, так і ефективності. Наприклад, шасі легких механізованих засобів гуманітарного розмінування мають бути захищені від підриву вибухівки масою не менше 0,57 кг в тротиловому еквіваленті, середні — не менше 6 кг, важкі — не менше 8 кг. При цьому оператор будь-якого з цих засобів має бути гарантовано захищений від наслідків підриву вибухівки масою не менше 6 кг в тротиловому еквіваленті. Обладнання для тралення має витримувати не менше п’яти вибухів та зберігати при цьому можливість виконувати завдання. Окремі вимоги є й до машин для підготовки ґрунту — вони стосуються здатності техніки видаляти рослинність, обробляти, в тому числі важкі ґрунти.
Експлуатація техніки та обладнання, введених в обіг до набуття чинності Порядком сертифікації, не може бути заборонена чи обмежена.