Уряд ухвалив удосконалення процедури «зелених» аукціонів за європейськими стандартами
03 серпня, 2022
2 серпня 2022 року Уряд ухвалив розроблену Міністерством енергетики постанову «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 травня 2018 р. № 420 і від 27 грудня 2019 р. № 1175».
Постанова дає можливість на конкурентних ринкових засадах знизити ціну на «зелену» електроенергію, дозволяє державі регулювати обсяги уведення нових потужностей з відновлюваними джерелами енергії, їх види (СЕС/ВЕС/біомаса) та місця розташування відповідно до можливостей та потреб енергосистеми.
Удосконалення процедури проведення «зелених» аукціонів
Документ удосконалює процедуру проведення «зелених» аукціонів на будівництво об’єктів відновлюваної енергетики з урахуванням європейських стандартів та практик. Аукціонна процедура стане більш гнучкою, прозорою та ефективною. Постановою також спрощуються вимоги щодо участі в аукціонах — уточнено підстави для повернення банківської гарантії учасникам аукціону, послаблено вимоги до банків, які надають банківські гарантії, що дозволить підвищити привабливість аукціонів для інвесторів.
Документ запроваджує можливість проведення аукціонів з встановленням максимальної потужності об’єкта відновлюваної енергетики. Це запобігатиме монополізації галузі та сприятиме розвитку малого та середнього бізнесу, який встановлює об’єкти невеликої потужності. Також постановою запроваджено графік проведення аукціонів на наступний рік та встановлення індикативних показників квот на 4 роки. Запроваджено можливість проведення відкритих аукціонів з прозорими цінами та обсягами виставленої на торги електроенергії. Це сприятиме підвищенню конкуренції під час проведення аукціонів, та, як наслідок, зниженню ціни за «зелену» електроенергію.
Удосконалення процедури «зелених» аукціонів сприятиме подальшому розвитку ВДЕ в Україні на конкурентних засадах і виконанню стратегічної цілі та міжнародних зобов’язань держави із декарбонізації економіки.
Формування квот
Постанова також передбачає можливість формування додаткових квот у випадку інтенсифікації певних сегментів ринку та збільшення запитів з боку інвесторів.
Крім того, передбачено можливість встановлення регіональних квот, що дозволяє оптимізувати розташування об’єктів відновлюваної енергетики з урахуванням технічних особливостей системи передачі, регіонального балансу попиту і пропозиції та енергетичного потенціалу відновлюваних джерел енергії на окремих територіях. Це сприятиме будівництву об’єктів ВДЕ в енергодефіцитних регіонах, зонах із вільними до приєднання потужностями. В рамках стимулювання соціально-економічного розвитку регіонів постанова дає можливість проводити окремі аукціони.
За словами Міністра енергетики Германа Галущенко, ці зміни забезпечать прогнозованість ринку відновлюваної енергетики, що дасть можливість довгострокового планування для інвесторів. Діючі та потенційні виробники бачитимуть обсяг ринку, тому зможуть заздалегідь планувати свою діяльність та інвестиції.