Стан та потреби бізнесу в умовах війни: результати дослідження в червні 2023 року
20 липня, 2023
Центр розвитку інновацій, Офіс з розвитку підприємництва та експорту, національний проєкт Дія.Бізнес, стратегічне агентство Advanter Group провели дванадцяту хвилю досліджень бізнесу в Україні під час повномасштабної воєнної агресії росії проти України.
Період опитування: 31.05 — 11.06.2023 року. Всього опитано 753 власники та CEO підприємств.
Ключові результати дослідження
1. Робота підприємств
Згідно з результатами опитування власників та керівників бізнесу, за перші 5 місяців 2023 року середньозважений обсяг робіт становить 71,6% від планового показника, тобто бізнес у середньому фактично не досягає запланованих результатів.
Проте 18,9% оцінюють свої результати як такі, що повністю відповідають (18,9%), перевищили (6,5%) або суттєво перевищили очікування (1,9%).
2. Які перспективи бачить бізнес у 2023 році
Щодо прогнозу оборотів бізнесу на 2023 рік (порівняно з 2022 роком) дослідження показує, що очікування залишилися майже на такому ж рівні, що й у 2022 році. Водночас 38,4% опитаних прогнозують зростання оборотів бізнесу у 2023 році.
Щоквартальний перегляд динаміки дає змогу побачити, що частка тих, хто прогнозує зупинення бізнесу або падіння обороту, має тенденцію до зростання.
Не бачать перспектив 24,3% підприємств (вказали, що бізнес не працюватиме або працюватиме на рівні до 50% від оборотів попереднього року).
Середньозважений очікуваний показник оборотів бізнесу у 2023 році проти 2022 року знизився з +17,3% (оцінка, отримана в листопаді 2022 року) до -0,7% у червні 2023 року.
3. Участь у процесах відбудови
Важливу роль у відбудові післявоєнної економіки відіграватиме не тільки міжнародний, а й український бізнес. Згідно з отриманими результатами можемо стверджувати, що 81% представників бізнесу хоче долучитися до обговорення, планування та вибору проєктів відбудови на місцевому, обласному й державному рівнях.
Також представники бізнесу вибирали, на яких етапах процесу відбудови їм було б найцікавіше долучитися.
У власній громаді це фіксація збитків, контроль на етапі будівництва, контроль під час проєктних робіт або вибору проєктувальників та громадське обговорення проєктів.
На обласному рівні респонденти бажають долучитися до контролю закупівель у Prozorro, брати участь у плануванні та загально контролювати реалізацію проєктів відбудови.
4. Взаємодія бізнесу з органами влади
Згідно з отриманими відповідями однією з основних проблем недостатньої взаємодії бізнесу з представниками ОДА (ОВА) є мала обізнаність про програми з підтримки підприємництва в територіальній громаді чи регіоні — 79,7% опитаних не беруть участь і не знають про жодну програму з підтримки.
Лише 2,9% долучаються до програм підтримки та вже отримали практичний результат.
Серед тих, хто брав участь у програмах підтримки підприємництва, більшість респондентів відповіли, що з початку повномасштабного вторгнення отримали інформаційну підтримку (39,9%), консультаційну (16,4%) та грантову допомогу для свого бізнесу (9,4%). Але використовували й такі інструменти підтримки бізнесу, як тренінги й семінари, допомога в пошуку найманих працівників, зниження плати за оренду комунального майна, пільги на сплату місцевих податків і зборів, а також допомога в релокації бізнесу.
Представники/-ці бізнесу найбільше виокремлюють і бажають отримувати таку допомогу від ТГ чи ОДА (ОВА):
- підтримку від територіальних громад у вигляді додаткового фінансування (грантова допомога, ваучери) — 50,9%
- інформаційну підтримку — 43,4%
- пільги на сплату місцевих податків і зборів — 41,2%
- консультативну допомогу — 34,7%
- зниження плати за оренду комунального майна — 30,2%
22,6% опитаних бажають отримувати підтримку в пошуку найманих працівників, тоді як 20,0% висловили бажання проходити тренінги і семінари. Тільки 7,4% висловили потребу в допомозі з релокацією бізнесу.
Згідно з проведеним дослідженням, можемо стверджувати, що велика частка бізнесу не досягає очікуваних результатів у 2023 році, але має оптимістичні настрої.
Понад 80% хочуть залучатися до обговорень і впливу на прийняття рішень щодо відбудови як на місцевому, так і на державному рівнях за допомогою різних інструментів взаємодії, зокрема е-голосувань та е-опитувань.
Також бізнес визначає і формує важливість громадського контролю та активізації громадян через запрошення до участі у відбудові.
Наразі однією з основних проблем недостатньої взаємодії бізнесу з представниками держави є мала обізнаність про програми з підтримки підприємництва в територіальній громаді чи регіоні, хоча ті, хто мав таку взаємодію, відмічають позитивний вплив на діяльність їхнього бізнесу.
Переглянути повну версію дослідження можна у pdf-форматі
Довідково:
- Дослідження проводиться в межах Ініціативи для відновлення економіки, розвитку підприємництва та експорту України та реалізується Центром розвитку інновацій, Офісом з розвитку підприємництва та експорту, національним проєктом Дія.Бізнес спільно з AdvanterGroup у співпраці з Міністерством цифрової трансформації, Міністерством економіки, Міністерством фінансів, Державною регуляторною службою України та за сприяння Програми розвитку ООН в Україні в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.
- Програму ООН із відновлення та розбудови миру (UN RPP) реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
- Програму підтримують одинадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Канади, Данії, Німеччини, Японії, Нідерландів, Польщі, Швеції та Швейцарії.